Magyar csaták, csatázó magyarok: Lajos király nem jár gondolán
Nagy Lajos 40 évnyi uralkodása alatt a legtöbbet Velencével hadakozott. Az „Adria királynője” a dalmát partok erdeiből építette a flottáját és a városait is, csakhogy Lajos királyunk szintén igényt tartott Dalmáciára.

Horvátországban és a Tengermelléken még Szent László, majd utóda, Könyves Kálmán vetette meg a lábát.
Ilyen és ehhez hasonló oklevelekbe foglalta a dalmát városok kiváltságait Kálmán, aki 1105-ben vonult be Zárába (Zadar). Ettől kezdve folyamatosak voltak a konfliktus Velencével. Mielőtt azonban visszatérnénk Nagy Lajos idejébe, nézzük meg kicsit közelebbről Velencét.
Az észak-itáliai várost, a hunok elől a lagúna szigeteire menekülő lakosság alapította az 5. században. Az ezredforduló környékén az ellenőrzése alá vonta az Adriai-tengert, illetve a Földközi-tenger keleti medencéjét. Elméletileg függött Bizánctól, de gyakorlat nem ezt mutatta, sőt Velence kezében volt a bizánci birodalom egész kereskedelme. A város tekintélyét növelte, hogy megszerezték Szent Márk ereklyéit. 828-ban két velencei kereskedő érkezett Alexandria kikötőjébe, hogy meglátogassák Szent Márk sírját, de valójában a maradványait akarták Velencébe vinni, mert féltették a muzulmánoktól. Feltételezések szerint azonban a szintén ott eltemetett Nagy Sándor tetemét vitték magukkal, ugyanis a templom őrei kicserélték a maradványokat. Egyes feltételezések szerint az egyiptomi keresztények unszolására tettek így, akik nem szerették volna, ha a szent elhagyja Alexandriát.
A város élén a doge (dózse) állt, akit a tanács segített az irányításban, egyre inkább korlátozva annak hatalmát. Ahogy Katus László fogalmazott A Középkor története című művében:
Az Árpád-ház kihalása utáni zavaros éveket kihasználva Velence igyekezett megvetni a lábát a dalmát vidéken. 1345 augusztusában a velencei flotta és a szárazföldi zsoldos csapataik körülvették Zára városát. Az ostrom hónapokon keresztül folyt, Nagy Lajos segítséget ígért, de csak a következő év tavaszán indult el csapatai élén. Júniusban került sor az ütközetre, ezt azonban a velenceiek nyerték, Lajos inkább békét kötött velük, mert fontosabb dolga is akadt, testvére halálát kellett megbosszulnia. Rossz nyelvek szerint a velenceiek nem kevés aranyat szántak a győzelmükre, tudniillik lefizettek néhány magyar vezért, hogy csapataik tétlenek maradjanak. Zára városa magára maradt, de még egészen decemberig tartotta magát, amikor is kapituláltak.
– írta Küküllei János a hadjáratról.
Lajos nyolc évre fegyverszünetet kötött Velencével 1348-ban, ami 1356 nyarán járt le. Már 1356 tavaszán megkezdődtek az előkészületek Velence móresre tanítására. Zágrábban gyülekezett a magyar had. Az ellenség megtévesztésére olyan híreket terjesztettek, hogy a hatalmas haderő (100 ezernyi harcosról beszélnek, ami erős túlzás) a szerbiai hitetlenek ellen készül. A magyar sereg egy része Csúz János horvát bán vezetésével Zára ostromára indult, míg a király csapataival a Velencei Köztársaság szárazföldi területeit vette célba. Treviso ostroma előtt több kisebb erődöt elfoglaltak. A város egyik parancsnoka Giovanni Dolfin volt, akit az ostrom idején választottak meg dózsénak, így követeket küldött Lajoshoz, engedje már eltávozni az ostromlott városból, hiszen néki sürgős és fontos feladatai lennének Velencében. Lajos ezt igazi lovaghoz méltóan lehetővé is tette. Augusztus vége felé Lajos elhagyta a magyar tábort, de az ostrom tovább folytatódott, amit végül egy novembertől a következő év áprilisáig tartó fegyverszünet zárt le. Mivel ez idő alatt sem sikerült egyezségre jutni, Velence hallani sem akart Zára és Nona városának átengedéséről, tavasztól tovább folytatódott az ostrom. Lajos azt a taktikát választotta, hogy két-háromhavonta cserélgette az itáliai hadszíntéren harcoló csapatokat. Treviso továbbra is tartotta magát, de az új velencei dózse, Giovanni Delfino vezette velencei csapatokat sikerült szétverni a Piave folyó mentén.
Ugyanakkor Velence a dalmát városokat magára hagyta, arra nem volt elég ereje, hogy a szárazföldi események mellett a Tengermellékre is figyeljen.
A kétfrontos háború sikert hozott, Csúz János csapatai háborgatták a vidéket, eközben Spalato (Split) és Trau (Trogir) városában a magyarokhoz húzó erők is akcióba léptek. A két város követei Zágrábban meghódoltak Lajos előtt. Ezután Csúz a csapataival hozzá látott Zára ostromához, sikerült is elfoglalni és ezután a többi, még velencei kézen lévő dalmát erősség is Lajoshoz pártolt.
Velence attól tartva, hogy Treviso is elesik, inkább követeket küldött Lajoshoz. A békét 1358. február 18-án kötötték meg: Velence lemondott egész Dalmáciáról, valamint a Horvátország és Dalmácia hercege címről is, amit eddig a dózsék használtak. Lajos cserébe visszaadta a Treviso közelében elfoglalt várakat. Velence kötelezte magát, hogy kérésre 24 gályát bérbe ad a magyar királynak. A szerződés értelmében még Raguza is elismerte a magyar király főségét.
Zárásul olvassuk ismét a kortárs, Küküllei János szavait: