Magyar csaták, csatázó magyarok: Tatárjárás - II. rész
1240 decemberében Batu kán harcosai elfoglalták Kijevet. Ekkorra a város már jócskán veszített jelentőségéből, de még így is a mongol invázió egyik jelképes pillanatának számított, az egykori nagyfejedelmi székhely lerombolása. A város védelmét Dmitr vezette, aki fogságba került, és a Halicsi-Lodomériai orosz évkönyv szerint a következőket mondta Batunak: „Ne időzz soká e földön, itt az idő, hogy Magyarországra támadj, mert országuk hatalmas, ha időzöl, összeszedelőzködnek ellened, és be nem engednek országukba.”

Batu az orosz fejedelemségek kiiktatása után ötfelé osztotta seregét, hogy bekerítsék a Kárpát-medencét. Egy seregrész a lengyelekre támadt, majd azokat legyőzve dél felé fordult. Morvaországon keresztül törtek be hazánkba, hogy csatlakozzanak Batu főseregéhez. Batu csapataival a Vereckei-hágót vette célba. A Kárpátoktól keletre és délre a tatár vezérek azt a parancsot kapták, hogy söpörjék el Cumániát. Ögödej nagykánnak már évek óta szúrta a szemét, hogy IV. Béla a sztyeppe nyugati határára is kiterjesztette a hatalmát, s Cumania királyaként a kunok urának hiszi magát, akiket a mongol csapatok már legyőztek.
Julianus barát a második útjáról, 1237-ben magával hozta a nagykán levelét, amit az egyik orosz fejedelem adott át neki.
Vélhetően Béla nem ijedt meg túlságosan a fenyegetésektől, hiszen a mongol támadás elől menekülők központjává vált az udvara. Sőt befogadta az országba Kötönyt, a Dnyeper folyó vidékén élő legtekintélyesebb kun vezért és népét. Minden valószínűség szerint Béla és emberei tudatosan készültek a mongol veszély elhárítására. A nemeseket megbékítendő a király leállította birtokvisszavételi politikáját, majd 1240 őszén az ország keleti határaira utazott, hogy megszemlélje a határvidéket és parancsot adott a Kárpátok hágóinak lezárására. 1241 elején pedig a Tomaj nembeli Dénes nádort küldte a veszélyeztetett vidékre a védelem irányítására. A mongolok általában a téli hónapokban folytatták hadműveleteiket, hiszen a tavaszi olvadás és esőzések miatt a talaj mocsarassá vált Kelet-Európában. Kijev elfoglalása után azonban csak négy hónappal később indultak meg a Kárpátok bércei felé.
1241 februárjában Béla az országnagyokkal tanácskozott, amikor megérkezett Óbudára Dénes nádor futára a hírrel, az ellenség áttörte a torlaszokat.
Negyvenezer orosz foglyot hajtottak maguk előtt, akik megtisztították az ösvényeket. A mongolok Batu öccse, Sejbán vezetésével szinte mind egy szálig lekaszabolták, lenyilazták a nádor embereit. Maga Dénes nádor is csak alig tudott megmenekülni. A vereség hírére a király hazaküldte főembereit, hogy csapataikkal együtt térjenek vissza a sereg gyülekezőhelyére, Pestre a dunai átkelőhöz. A vereckei csata után három nappal Sejbán csapatai már elérték a Duna vonalát, de Béla megtiltotta, hogy emberei harcba bocsátkozzanak.
Természetesen mindig vannak, akik okosabbnak gondolják magukat, ilyen volt a Csák nembeli Ugrin kalocsai érsek is. Embereivel üldözőbe vett egy mongol csapatot, de szinte mind egy szálig elpusztították őket a vad hódítók. Az érsek alig menekült meg pár emberével.
A sereg gyülekezőhelyére érkezett meg IV. Béla unokatestvére, az osztrák herceg, a Babenberg családból származó II. Harcias Frigyes. A „nomen est omen” jegyében ő sem vette komolyan Béla kitörést tiltó parancsát, és sikerült is egy kisebb mongol csapatot megfutamítania. Sőt még foglyot is ejtett, sajnos azonban nagyon rosszat, ugyanis a fogolyról kiderült, hogy kun. Eddig sem volt felhőtlen a magyarok és a más életmódot élő kunok viszonya, most azonban, hogy kiderült, az ellenség soraiban is ott vannak, óriási lett a felháborodás.
Mindez tudatlanságból fakadt, hiszen Kötöny népén kívül még számtalan kun törzs létezett, akik közül nem egy behódolt a mongoloknak. Fiatalabb korában maga Kötöny is harcolt a magyarok ellen. Kötöny és kísérete épp Pesten tartózkodott a király túszaként, hogy harcosai is csatlakozzanak Béla seregéhez. A hangulat egyre forróbb lett, az „utca embere” a kunokat és Kötönyt szidalmazta, s bizony többször elhangzott IV. Béla neve is, s nem épp szeretetteljes hangnemben. Ma már nehéz megállapítani, hogy spontán népharag vagy pedig Frigyes herceg mérgezett szavainak hatására, de a tömeg megrohanta Kötöny és kíséretének szállását, a kunokat mind egy szálig felkoncolták. Ennek hírére a kunok dúlva, fosztogatva kivonultak az országból, így IV. Béla a döntő csata előtt egy komoly szövetségest veszített.
És mit tett Frigyes? Mint aki jól végezte dolgát, elhagyta Magyarországot. Béla a seregével pedig elindult a Vereckei-hágó irányába.
Rogerius mester, itáliai egyházfi átélte a tatár pusztítást és „élményeit” papírra is vetette Siralmas ének címmel. A fentiekről a következőket mondotta: