Magyar csaták, csatázó magyarok: A második tatárjárás
Előző írásunkban a magyarok és kunok összecsapásáról szóltunk, mely küzdelem IV. László fegyvereinek dicsőségét hozta. A kunok legyőzettek, de nem mindenki fogadta el közülük László hatalmát. Egyes csoportjaik elhagyták a Kárpát-medencét, hogy aztán tatár seregekkel az oldalukon térjenek vissza.

A Képes Krónika tudósítása szerint:
Kálti Márk művében a „Másodszor is bejönnek a tatárok” címet adta e pár sornak, ezért aztán a történetírásunkban is „második tatárjárásnak“ nevezik ezt az eseményt. Ez nem jelenti azt, hogy Batu kánék magyarországi „kirándulása“ és 1285 között nem voltak magyar-tatár villongások, összecsapások, de ez volt a legjelentősebb, így ez maradt meg a történeti emlékezetben.
Batu, miután elhagyta a Kárpát-medencét, nem tért vissza Mongóliába, hanem megosztoztak testvérével a megszerzett területeken. Batué és utódaié lett az ún. Fehér Horda birodalma, az Urál folyótól a Dunáig, Havasalföldig terjedő terület. Az Urál folyótól keletre eső, vagyis ázsiai részek egészen az Ob és az Irtisz folyókig Orda kezébe kerültek, ez volt az ún. Kék Horda birodalma. Érdekes apróság, de találni szakirodalmat, amely fordítva nevezi meg a két területet.
Dzsocsi, Dzsingisz kán elsőszülöttjének két fia uralta tehát ezeket a területeket, vagyis Dzsocsi uluszát (részbirodalmát). A sokkal ismertebben Arany Horda elnevezést a korban nem használták, azt 16. századi orosz történetírók terjesztették el.
Assisi Szent Ferenc tanítványa, Plano Carpini Johannes, IV. Ince pápa küldöttjeként járt Batu udvarában 1246 tavaszán. Többek között a következőket jegyezte fel útjáról, élményeiről:
Lassacskán azonban a Mongol Birodalmat is elérte minden birodalom végzete, a széthúzás. Ögödej nagykán halála után még sikerült megválasztani Güjüköt, majd annak korai halála után (valószínűleg ez mentette meg Európát egy újabb mongol veszedelemtől) Möngkét nagykánná. Ekkor még viszonylag egyetértés volt a Dzsingiszidák között, de előbb meghalt Batu, majd 3 évvel később Möngke is. Kitört a hatalmi harc, amely megroppantotta a hatalmas birodalmat. Az 1260-as évektől az Arany Horda már egy önálló állam volt.
Kubiláj nagykán és utódai az új birodalmi fővárosban, Pekingben már csak hiú ábrándokat kergettek, mikor azt gondolták, Dzsocsi ulusza az ő legnyugatibb tartományuk.
Az Arany Horda különböző népei pl. kunok, kipcsakok mind tatárokká lettek, és a kán akár 300 ezres lovas sereget is ki tudott állítani, már ha hihetünk a korabeli történetíróknak. Egy azonban biztos, a korabeli Európa félelmetes hatalma volt az Arany Horda.
Batu halála után rövid ideig fia, majd unokája lett a kán, hogy aztán huzamosabb ideig Batu öccse, Berke vezesse az Arany Hordát. Ez utóbbi uralkodása idején hallatott magáról először Nogaj herceg, akinek az ereiben szintén Dzsingisz vére csordogált, már amennyiben Dzsocsi apja tényleg a birodalomalapító Dzsingisz kán volt. Nogaj fokozatosan egyre nagyobb hatalomra tett szert. Gyakorlatilag ő döntötte el kiből lehet kán az Arany Hordában, a kánok helyett ő kormányozta hosszú évtizedeken keresztül az országot. Beavatkozott Bizánc ügyeibe is, sőt az akkori bizánci császár kénytelen volt az egyik lányát is hozzáadni. Persze arra azért vigyázott, hogy az ne a feleségétől, hanem egyik ágyasától született gyermeke legyen.
Nogaj Telebuga kánnal az oldalán, 1285 elején, esetleg 1284 decemberének végén Magyarországra tört. Idézzük Szőcs Tibor történész szavait:
Jóval sikeresebb volt tehát a magyar ellenállás, mint negyven évvel ezelőtt, az egész tatár kaland három hónapig tartott. A támadás célja a zsákmányszerzés volt, de a márciusban Erdélyen keresztül hazafelé tartó ellenséges csapatok csak komoly áldozatok árán tudtak kijutni az országból. Nogaj Brassó felé vonult el, de Telebuga, egy orosz krónikás szerint 30 napon keresztül bolyongott a hegyekben, mire hazatalált. A két vezér kapcsolata később megromlott, Telebuga ugyan az Arany Horda kánjává vált, de amikor Nogaj ellen fordult, az rövid időn belül eltette láb alól. Az új kánnal már nem volt ilyen szerencséje, noha itt is Nogaj volt a „királycsináló”. Tokta kán sereggel ment a már öregedő Nogaj ellen, és az egyik rusz harcosa megölte Nogajt.
Végezetül álljon itt Benedek esztergomi-szenttamási prépost levele az esztergomi káptalan tagjaihoz: