Magyar csaták, csatázó magyarok: Arkadiopolisz
A jelentős, de az elmúlt évtizedekben messze jelentőségén felül értékelt augsburgi csatavesztés után (955) a nyugati hadi vállalkozások elmaradtak.

Bizánc alaposan félreértette a helyzetet, hiszen Augsburg után Bíborbanszületett Konstantin megtagadta az adófizetést, így 958 áprilisában a magyar harcosok már Konstantinápoly (Bizánc) falai alatt álltak. Ennek a hadjáratnak az emlékét őrzi a Botond monda.
A hadjárat egyébként kudarccal végződött, az utána indított több kisebb-nagyobb vállalkozás sem hozott sikereket.
A bizánci császár többször is kérte a bolgárokat ne engedjék átkelni a Dunán a magyarokat. Ők azonban vonakodtak ezt teljesíteni, hiszen a magyar támadások a bizánciakat gyengítették, és kedveztek a bolgár önállósági törekvéseknek. Emiatt a bizánciak ösztökélésére a kijevi fejedelem, I. Szvjatoszláv megindult egy bolgárok elleni hadjáratra. Egy idő után aztán rájött, hogy a nagyobb zsákmány az Bizáncban van. Egyezséget kötött tehát a bolgárokkal, besenyőkkel és a Magyar Nagyfejedelemséggel, hogy közösen támadnak Bizáncra. Az egyesített haderő átkelt a Balkán hegységen és Arkadiupolisz faláig hatoltak előre. Az új császár, Ioannes Tzimiskes (969-976) először a diplomácia eszközéhez nyúlt, de végül kénytelen volt Bardasz Szklerosz magistrost a rusz vezér és szövetségesei ellen küldeni.
A hadjáratot Ióannész Szkülitzész krónikája őrizte meg az utókornak. Bardasz a sztyeppei harcmodorral szétzúzta a szövetség elővédjét alkotó besenyőket.
A bizánciak egy része hadrendjét megtartva menekülést színlelt, mire a besenyők üldözni kezdték őket, természetesen soraik közben felbomlottak. Ekkor a bizánciak megfordultak, oldalról pedig az elrejtőzött bizánci csapatok támadtak.
Ezzel a besenyők kikerültek a képből, de még ott volt az érintetlen rusz-bolgár valamint a magyar sereg. A szembenálló felek létszámát elég nehéz megbecsülni, de az biztosra vehető, hogy a bizánciak jóval kevesebben voltak. Bardasznak nem volt más esélye a győzelemre csak a cselvetés. A besenyők pusztulását látva a szövetségesek azonnal támadást indítottak. A csata sorsát nagyban befolyásolhatta a bizánci sereg parancsnokának a párviadala az egyik ellenséges katonával. Bardasz győzött, s ez hatalmas lelkesedéssel töltötte el az embereit. A rusz-bolgár-magyar sereg megfutamodott. A már idézett krónika szerint:
Ióannész Szkülitzész adatai túlzóak ugyan, de az biztos, hogy a bizánci seregek fontos győzelmet arattak Arkadiopolisznál 970-ben. Bizánc a következő év tavaszán megtámadta Szvajatoszlávot, aki kénytelen volt végleg feladni Bulgáriát. A lovas magyar harcosok gyorsaságuknak köszönhetően kiszakadhattak az öldöklő küzdelemből, amire a gyalogos bolgár és rusz harcosoknak nem sok esélyük volt.
Ez a csata jelentette az úgy nevezett kalandozó hadjáratok végét.
A külpolitikai helyzet a 10. század elejéhez képest megváltozott.
Egy megosztott Európa belviszályaiba tudtak őseink beavatkozni, most viszont két erős nagyhatalom volt a szomszéd (a Német-római Császárság és Bizánc), melyek igyekeztek a környékbeli kisebb államokat a befolyásuk alá vonni. Beszűkült a játéktér, és félő volt, hogy a két nagyhatalom megpróbálja kihasználni a magyarok megosztottságát. Nem véletlenül volt Géza fejedelem fő célja a törzsi szeparatizmus letörése.