Mindenki rémálma: közlekedési baleset a nyaralás alatt
Még egy defekt is megizzaszthatja a nyaralót, főként, ha a család két hétre becsomagolt összes cuccát ki kell rakni, hogy hozzáférhessünk a pótkerékhez.

Bizonyos közlekedési helyzetekben már ez az autósiskolákban is tanított rutintevékenység is életveszélyes lehet. Ha viszont személyi sérüléssel, vagy az autó laikusként helyre nem hozható károsodásával járó baleset történik, az egész nyaralásunk el van cseszve, a tengerparti koktélozásra szánt pénzt pedig betalicskázhatjuk egy autószervizbe.
A nyaralás ideje alatt bekövetkező közlekedési baleset mindenki rémálma. Nyilván idehaza sem vágyunk egy jó koccanásra, de az ismeretlen környezet, a nyelvi nehézségek és a helyi jogszabályok ismeretének hiánya, illetőleg annak a szlovákiaitól való eltérései miatt a helyzet még bonyolultabbá válhat.
Az első és legfontosabb, hogy amennyire tőlünk telik, próbáljuk megelőzni a közlekedési balesetet a közlekedési szabályok betartásával, odafigyeléssel. Persze, ez csak bizonyos mértékben lehetséges, hisz lehetünk baleset vétlen károsultjai is. A miénktől eltérő közlekedési kultúrájú országokban elegendő, ha csak megijedünk egy számunkra ismeretlen jelenségtől, és nem úgy reagálunk, ahogy a helyiek szoktak, és már bennünk is vannak hátulról... A becsapódással párhuzamosan érezzük, hogy ez drága lesz.
Ilyen helyzetben a biztosítás nagy segítséget jelenthet. Ebben a cikkünkben írtunk róla, külföldre utazás előtt érdemes utasbiztosítást kötni.
A biztosítás megkötése előtt tájékozódjunk, mekkora mértékben fedezi a biztosítás az orvosi és kórházi ellátást, a hazaszállítás költségeit. Morbid, és senki sem így indul nyaralni, de érdemes megnézni, hogy baleseti, de tulajdonképpen bármilyen haláleset esetén a biztosítás tartalmazza-e porhüvelyünk hazaszállítását. Ha nem, akkor mindjárt több ezer eurós kiadásnak tesszük ki örököseinket.
Ha önnek itthon úgy alapból nincs cascója, legalább az utazás idejére érdemes az autójára is valamilyen biztosítást kötni. Ha online köti az utasbiztosítását, a biztosítóp upsellként fel szokták kínálni az autó biztosításának lehetőségét is. Az így elérhető kiegészítő biztosítás általában a szervizköltségekre, a vontatásra, illetve az utazók szerény szállodai ellátása árának fedezésére terjed ki.
Fontos, hogy – ahogy az utazási biztosításnál is – mindig nézzük meg, mekkora kárértéket fedez a biztosító. Ha önnek új és drága autója van – akkor feltételezhetően cascója is van, de ha nem –, akkor egy utasbiztosítás mellé vásárolt kiegészítő autóbiztosítás 2500 eurós fedezetével nem nagyon lesz kisegítve egy külföldi szervizben.
Ha már megvan a baj, tulajdonképpen ugyanúgy kell eljárni, mint otthon, csak az ügyintézés lesz sokkal nehézkesebb és stresszesebb, főként, ha nem bírjuk a helyi nyelvet.
Az első és legfontosabb lépés, hogy megőrizzük a nyugalmunkat. A pánik csak ront a helyzeten. Ellenőrizzük, hogy mi és az utasaink sértetlenek vagyunk-e. Ha valaki sérült, azonnal hívjunk mentőt. Amennyiben lehetséges, húzódjunk biztonságos helyre, hogy elkerüljük a további veszélyeket.
Szlovákiában, ha személyi sérülés nem történt, és a balesetben érintett felek meg tudnak egyezni a felelősség mértékében, nem feltétlenül szükséges rendőrt hívni. Más országokban azonban ettől eltérhet a szabályozás, ezeket érdemes még az út előtt megismerni.
A biztosítónk pedig egy külföldi baleset esetében ragaszkodni fog a rendőrségi dokumentumhoz, így mindenképp hívjuk ki a rendőrséget. A helyi rendőrség feladata a baleset helyszínének dokumentálása és a jelentés elkészítése. Kérjük el a jegyzőkönyv másolatát, mivel ez fontos lehet a biztosítási ügyintézés során. Készítsünk fotókat a baleset helyszínéről, a járművek sérüléseiről és a környezetről.
Ezek a képek fontos bizonyítékok lehetnek a biztosítási eljárásban és a felelősség megállapításában. Ha vannak tanúk, kérjük el a nevüket és elérhetőségüket. Ők értékes információkat nyújthatnak a baleset körülményeiről, és támogathatják a biztosítási igényünket vagy a rendőrségi ügyünket. Cseréljünk adatokat a baleset többi érintettjével, ahogy itthon is tennénk. A név és az elérhetőség mellett írjuk le a jármű rendszámát, típusát, a másik fél biztosítóját, kötvényszámát. Elképzelhető, hogy egy rendszám nélküli marokkói fügeszállító kisteherautónak nem lesz ilyenje...
Ha a baleset következtében orvosi ellátásra van szükség, keressünk fel egy helyi kórházat vagy rendelőt. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EHIC) birtokában az EU-ban jogosultak vagyunk sürgősségi ellátásra. Többre azonban nem, erről a fentebb idézett cikkünkben már részletesen írtunk, így mindenképp érdemes biztosítást kötnünk. Minden esetben tartsuk meg az orvosi számlákat és dokumentumokat, mivel ezek szükségesek lesznek a biztosító felé történő kárigény benyújtásához.
Ha viszont mi okoztunk sérülést másoknak, a felhőtlen nyaralásnak biztosan búcsút mondhatunk. Az a minimum, hogy rendőrségi kihallgatásnak vetnek alá bennünket. Ha nem érti annak az országnak a nyelvét, ahol a baleset történt, kérhet tolmácsot, ám minél távolabb kerülünk az államhatárunktól, annál kisebb a valószínűsége, hogy olyan gyorsan tudnak tolmácsot biztosítani. Az erősen rendpárti országokban esetlegesen, szökésveszélytől tartva erre az időre akár őrizetben is tarthatják. Ha maradandó sérülést vagy halált okozott, bírósági eljárás következik. Ez az a pont, amikor mindenképp érdemes helyi jogi tanácsadást kérni. Egy helyi ügyvéd segíthet a helyi jogszabályok megértésében és a jogi lépések megtételében.
Viszont a konzuli segítségnyújtás keretében nem fizetik ki az ön számláit, nem pótolják az ügyvédi vagy utazási irodák szolgáltatásait, nem avatkozhatnak be a rendőrségi vizsgálatba vagy a bírósági eljárásba.
Ha pontosan szeretné tudni mire terjed ki a konzuli segítségnyújtás, illetve mi esik annak lehetőségein kívül, olvassa el a külügyminisztérium honlapján.
A balesetet követően azonnal értesítsük a biztosítótársaságunkat. E célból érdemes a telefonszámukat már otthon elmenteni a telefonkönyvünkbe, hogy ne ott a nagy stresszben kelljen keresgélnünk, már ha egyáltalán van mobil internet ott, ahol baleset ért bennünket. A biztosítóval történő gyors kommunikáció segíthet abban, hogy minél hamarabb elinduljon az ügyintézés.
Tartsuk meg a balesettel kapcsolatos összes számlát és dokumentumot. Ide tartoznak a javítási költségek, az orvosi számlák, a szállásköltségek és egyéb kiadások, amelyek a baleset következtében merültek fel. Ugye, még az aláírás előtt elolvasta a teljes szerződést, és az apróbetűs részt is? Ha igen, akkor tudja, hogy ezek közül mit tud érvényesíteni a biztosítás terhére.
Ha nem okoztunk sérülést, s így nem egy hanoi rendőrségi fogdában vagyunk ötvenedmagunkkal, nem szenvedtünk sérülést, a velünk utazók is jól vannak, dokumentáltuk a balesetet, minden papírunk megvan, akár még realizálhatjuk is a tervezett nyaralást, természetesen a szervizben levő autónk nélkül.
Ha nem foglaljuk el a szálláshelyünket, a szállásköltséget nagy valószínűséggel felvehetjük a veszteséglistánkra, bár erre is köthető biztosítás.
Az utasbiztosítás általában fedezi a hazautazás költségeit, ha a baleset miatt nem tudjuk folytatni az utazást a hónapokig tervezgetett formában. Első körben tehát kell keresniük valamilyen helyi közlekedési lehetőséget, amellyel a baleset helyszínéről eljutnak egy nagyobb településre, ahonnan indulnak nemzetközi járatok.
Hazatérésünk után szükséges lesz személyesen is felkeresnünk a biztosítónk kirendeltségét, és az ügyintézéshez átnyújtani a szükséges dokumentumok eredetijét. Ezeket, mielőtt kiadja a kezéből, minden esetben fénymásolja vagy fotózza le saját célokra is. Legyünk együttműködők, minden szükséges dokumentumot és információt adjunk meg a biztosítónak, ezzel gyorsítjuk az ügyintézést. Az ügy lezárása és a kárigény elbírálása hosszabb időt is igénybe vehet, főként, ha valamilyen egzotikus nyelvből kell lefordítani a dokumentumokat, ezért legyünk türelmesek és figyeljünk a részletekre. Amíg várakozunk, olvasgassuk a biztosítási szerződésünket, különös tekintettel az apró betűs részekre, hogy ha a biztosító fennakadna valamiben, akkor tudjuk, mihez van jogunk.