2024. június 29., 14:15

15 turistalehúzás: kerülje el a nyaraláson!

Ha nem figyel, akár már itthon is elbukhatja a nyaralásra szánt összeget, de ha eljutott a célállomásra, ott sem biztos, hogy fáklyásmenet lesz. A tisztességes szállásadók és étteremtulajdonosok mellett turisták lehúzására szakosodott szolgáltatók és álszolgáltatók hordája les a gyanútlan és tájékozatlan külföldiekre. Ne legyen áldozat!

tengerpart
Hogy csak a kellemes emlékek maradjanak a nyaralásról: ne hagyja, hogy a csalók átvágják
Fotó: Pexels

Egy országban, amelynek a nyelvét nem beszéljük, a kultúráját pedig csak útikönyvekből ismerjük, könnyen tisztességtelen machinációk áldozataivá válhatunk. Lehet, hogy már ön is becsomagolt bőrönddel olvassa ezt a cikkünket. Indulás előtt adunk 15 tippet, mire ügyeljen, hogy ne váljon csalás áldozatává. Az alábbi trükkök nem mindegyike meríti ki a csalás Büntető törvénykönyvben foglalt definícióját, de a mindenféle simlisségek alaposan megdobhatják a nyaralás költségvetését.

1. Hamis utazási weboldalak

A szlovák rendőrség Facebook-oldalán is rendre felhívja a figyelmet egy szlovák Facebook-oldalra, amely gyanúsan olcsó utazásokat ígér. Alapvetésként fogadjuk el, hogy főszezonban nincs olcsó utazás, főszezonban még a levegő is drága. Egy szállodatulajdonosnak semmi oka nincs olcsón adni önnek egy szállást, ha adhatja drágán is. Igen, jó előre tervezve,  akciós fapados repülőjegyet vásárolva, szállodai akciókra vadászva, vagy egy külvárosi, vegyiüzem melletti airbnb-s szállást lefoglalva, pástétomokkal teli hátizsákkal ki lehet hozni olcsón egy utazást, egyébként nem.

De van az a vásárlói csoport, amelyik ezt nem akarja belátni. Rájuk vadásznak a hamis portálos csalók. Ezek a hamis weboldalak általában nagyon profi kinézetűek, és gyakran másolják a valódi utazási portálok dizájnját.

A csalók vonzó árakat kínálnak, amelyek túl jónak tűnnek ahhoz, hogy igazak legyenek. A turisták lefoglalják a szállást vagy a repülőjegyet, és előre kifizetik a teljes összeget. Miután a fizetés megtörtént, a csalók eltűnnek, a weboldalakat pedig gyakran le is kapcsolják. Az áldozatok érkezéskor szembesülnek azzal, hogy nincs foglalásuk, vagy a jegy hamis. Ezek a csalások különösen a turistaszezonban és a nagy sportesemények idején gyakoriak.

Megelőzés: Mindig ellenőrizze az URL-címet, keressen véleményeket a weboldalról, használjon megbízható, jól ismert utazási portálokat, és ha lehetséges, válassza a helyszíni fizetés lehetőségét, vagy fizessen hitelkártyával, mert így könnyebb visszakövetelni a pénzt.

taxi
Illusztrációs felvétel
Fotó:  Pexels

2. Taxi

Ennek a témának némi túlzással könyvtárnyi szakirodalma van. A repülőtéri taxik gyakran kihasználják, hogy a turisták nem ismerik a helyi árakat vagy útvonalakat. A taxisofőrök hosszabb útvonalat választanak, vagy extra díjakat számolnak fel, például "poggyászkezelési díjat". Egyes sofőrök meg is próbálhatják megfélemlíteni az utasokat, hogy többet fizessenek. Néhány esetben a taxióra, ha egyáltalán van, szándékosan hibás, hogy magasabb összeget mutasson. Ezek az átverések különösen éjszaka és a repülőtérről távol eső helyekre való utazásoknál gyakoriak.

Megelőzés: Kerülje a zugtaxikat, preferálja a nagyobb szolgáltatókat. Előre egyeztessen fix árat a fuvar előtt. Utazzon az Uber, a Bolt vagy a Lyft appok felhasználásával,  ahol az árakat előre meghatározzák.

dollárköteg
Fotó:  unsplash.com

3. Hamis pénzváltók:

A hivatalos pénzváltóknál is előfordulhat, hogy kezelési költséget számolnak fel, ami alaposan megdobhatja a váltás árát. Bármilyen hihetetlen, de már a komáromi Tescóban, a határon levő, jutalék nélküli pénzváltótól 500 méterre levő pénzváltóban is jutalékot számolnak fel, hát még a turistaövezetek sűrűjében. Sokkal rosszabb a helyzet, ha a pénzváltónk csaló. A hamis pénzváltók gyakran  rendkívül kedvező árfolyamot kínálnak. Az átváltott pénz azonban hamis vagy kevesebb, mint amit ígértek. Az ilyen pénzváltók gyorsan eltűnnek, mielőtt a turisták észrevennék a csalást.

Megelőzés: Pénzváltáskor mindig használjon hivatalos pénzváltókat, bankokat vagy ATM-eket, és ellenőrizze az átvett pénzt azonnal. Ha nagyobb mennyiséget vált, és már leszámolták a pénzt, ne adja ki a kezéből, hogy átgumizzák vagy borítékba tegyék, ez egy régi trükk, ilyenkor cserélik ki a pénzt olyan kötegre, amelyben belül papírdarabok vannak.

zsebtolvaj
Fotó:  Pixabay

4. Zsebtolvajok:

A zsebtolvajlás az emberiséggel egyidős, amióta zsebünk van, zsebtolvajok is vannak. A zsebtolvajok turisztikai látványosságok környékén "dolgoznak", ahol nagy a tömeg és könnyebb észrevétlenül lopni. Gyakran párban vagy csoportban tevékenykednek, hogy eltereljék az áldozat figyelmét. A lopás gyors és észrevétlen, az áldozatok csak később veszik észre, hogy eltűntek az értékeik. Ezek a tolvajok rendkívül ügyesek, és különféle módszereket alkalmaznak, például rálépnek az áldozat cipőjére, meglökik stb., majd bocsánatot kérnek, miközben egy társuk ellopja a pénztárcát.

Megelőzés: Tartsa értékeit belső zsebekben, használjon pénzövet, legyen éber a tömegben, és figyeljen azokra, akik túl közel kerülnek önhöz.

5. Álrendőrök:

Ha ön nem ismeri annak az országnak a biztonsági erőit, ahova utazik, könnyen válhat álrendőrök áldozatává. A csalók rendőrnek álcázzák magukat, és "ellenőrzés" címén elkérik a turisták pénzét vagy értékeit, azt állítva, hogy hamis pénzzel rendelkeznek, közlekedési kihágást követtek el, a lehetőségek tárháza végtelen, főként, ha ön nem érti a nyelvet.

Gyakran megfélemlítik az áldozatot, hogy gyorsan átadja a pénzt. A valódi rendőrökhöz hasonló egyenruhát viselnek és hitelesen lépnek fel, ami megnehezíti az áldozatok számára a csalás felismerését.

Megelőzés: Ezt a csalási formát nehéz kiszűrni, főként az EU-n kívüli országokban, ahol a miéntől eltér a demokráciafelfogás. Tanulmányozza még otthon az adott ország biztonsági erőinek egyenruháit, különös tekintettel a kiegészítőkre, mint az azonosító szám, névtábla, testkamera, amit a csalók hanyagolhatnak. Ha kétségei vannak, hívja az "igazi" rendőrséget, vagy menjen egy közeli rendőrőrsre.

hotel vendéglátás
Fotó:  unsplash.com

6. Szállodai átverés:

A szállodai szobákba bejutó tolvajok gyakran szállodai dolgozóknak adják ki magukat. Kopogtatnak az ajtón, azt állítva, hogy karbantartást végeznek vagy valamilyen ellenőrzést hajtanak végre, általában a füstjelzőre szoktak hibvatkozni. Miután bejutnak, megpróbálnak elemelni valamilyen értéktárgyat, majd eltűnnek. Ezek a tolvajok gyakran jól informáltak és pontosan tudják, melyik szobában vannak az értékes tárgyak.

Megelőzés: Mindig zárja be az ajtót, ne engedjen be senkit, aki nem azonosítja magát megfelelően, és használja a szálloda széfét az értékek tárolására.

7. Ingyenes ajándék az utcán? Soha!

Az utcai árusok ingyenes ajándékot kínálnak, például karkötőt, amit akarata ellenére a karjára is fonnak, vagy virágot, hűtőmágnest stb., majd pénzt követelnek érte. Ha a turista nem fizet, agresszívan viselkednek, esetleg megjelennek a rokonai is, és nyomást gyakorolnak rá. Gyakran azt állítják, hogy a tárgy egy amulett, visszautasítása szerencsétlenséget hoz, így érzelmileg is manipulálják az áldozatokat.

Megelőzés: Ne fogadjon el "ingyenes" ajándékokat idegenektől az utcán, és határozottan utasítsa vissza azokat.

8. Csalások a baleseteknél

A csalók szándékosan koccannak a turistával, majd pénzt követelnek az állítólagos kárért vagy sérülésért. Gyakran drámai jelenetet rendeznek, hogy meggyőzzék a turistát a baleset súlyosságáról.

Néhány esetben a csalók együttműködnek beépített emberekkel,  hogy még hitelesebbé tegyék a csalást.

Megelőzés: Kerüljön el minden fizetést az utcán, és szükség esetén hívja a rendőrséget. Mindig készítsen fényképeket, és vegye fel a kapcsolatot a biztosítójával.

8. ATM-skimming:

Csalók leolvasó szerkezetet helyeznek az ATM-ek nyílásába, hogy megszerezzék a bankkártya adatait és PIN-kódjait. Az így szerzett adatokkal a turisták bankszámláit megcsapolják. Az ATM-skimmerek olyan eszközöket használnak, amelyek a kártya behelyezésekor lemásolják annak adatait. Erre a módszerre főként a régebbi típusú ATM-ek esetében van lehetőség. Eleve legyen óvatos, ha látja, hogy a bankautomata még "fatengelyes".

Megelőzés: Használjon bankokban található ATM-eket, ellenőrizze a gépet, mielőtt használja. Mozgassa meg a kártya behelyezésére szolgáló nyílást, nézze meg, nem tud-e kihúzni belőle valamit. Takarja el a PIN-kód beütésekor a billentyűzetet.

luxushotel, nyaralás
Illusztrációs felvétel
Fotó:  unsplash.com

9. Betelt szálláshelyek

Átverekedték magukat a csaló weboldalak tengerén, a taxis hiénák hordáján, nem skimmelt ATM-ből vettek fel pénzt, minden sínen van, és akkor derült égből villámcsapás: érkezéskor közlik, hogy a szobát lemondták, és alternatív szállásra irányítják önt, ami sokkal drágább. Gyakran az alternatív szállás sokkal rosszabb minőségű is. Az eredeti szálláshely állítja, hogy nem tudja visszatéríteni a pénzt, mivel a foglalás lemondása túl későn történt, vagy a szerződési feltételek apróbetűs részében, amelyet ön nem olvasott el, csak beikszelt, benne volt az alternatív szálláshely lehetősége. Ezzel a technikával főként EU-n kívüli országokban próbálkoznak, a 27-ek körében a fogyasztóvédelem azért elég stabil lábakon áll.

Megelőzés: Ellenőrizze többször a foglalást, hívja fel a szállodát érkezés előtt, és használjon olyan platformokat, amelyek visszatérítési garanciát nyújtanak.

10. Autókölcsönző 1.

Az autókölcsönző cégek különféle extra díjakat számolnak fel, például biztosítási költséget, amit a turista nem számított bele az eredeti árba. Gyakran a szerződés apró betűs részében szerepelnek ezek az extra díjak.

Megelőzés: Olvassa el alaposan a szerződést, kérdezze meg az összes lehetséges díjat előre, és használjon hitelkártyát a bérléshez, mert az extra biztosítást nyújthat.

11. Autókölcsönző 2.

Autókölcsönzők fiktív hibákra, nem létező károkra, nehezen ellenőrizhető motorhibára stb.  hivatkozva próbálnak több pénzt kicsikarni a turistától.

Megelőzés: Részletesen dokumentálják az autó állapotát kölcsönzéskor, készítsen fotókat, és olvassa el figyelmesen a szerződést, az apróbetűs részt is. Ha teheti, csak nagy cégekkel szerződjön, lehetőleg még otthonról, online.

étterem
Fotó:  unsplash.com

12. Csaló bárok és éttermek

Ezért nem kell Nyugatra menni, elég, ha megmerítkezünk a budapesti éjszakában a Gozsdu udvar környékén... Néhány étterem és bár magasabb árat számol fel a turistáknak, mint a helyieknek.

Az étlapokon nem feltüntetett extra díjakat is felszámítanak, például "szervizdíjat" vagy "asztalpénzt". Az étlapok gyakran nem tartalmazzák az árakat.

Egyes éttermek és bárok magas "kötelező szervizdíjat" számolnak fel, amely gyakran nem szerepel az étlapon, vagy csak apró betűs részben. A turisták csak a számla érkezésekor szembesülnek az extra költséggel. Az ilyen helyeken a szervizdíj sokkal magasabb lehet, mint a szokásos borravaló, és nem mindig tükrözi a nyújtott szolgáltatás minőségét. Ha pedig a turista tiltakozna, a biztonsági őrök kísérik őt el az ATM-hez...

Megelőzés: Barátja a Tripadvisor. Keresse a helyiek által látogatott helyeket, kérdezze meg előre az árakat, és figyelmesen olvassa el az étlapot.

13. Fiktív kulturális események

Megnézne egy flamenco show-t Spanyolországban? Ne az utcán vegyen jegyet. Csalók gyakran "különleges" kulturális eseményeket hirdetnek, amelyek valójában nem léteznek. A turista jegyet vásárol, de az eseményre soha nem kerül sor. Ezek az események gyakran vonzó helyszíneken vagy nehezen hozzáférhető helyeken vannak meghirdetve.

Megelőzés: Ne vásároljon jegyet gyanús helyeken. Vegyen jegyet turisztikai ügynökségnél; de gyakran a szállodák recepcióján is kínálnak igazi jegyeket helyi attrakciókra.Keressen véleményeket a közösségi médiában az eseményről más turistáktól.

14. Rossz minőségű ajándéktárgyak:

Gucci napszemüveg húszasért. Na persze... Az utcai árusok drágán árulnak gyenge minőségű ajándéktárgyakat, amelyekről azt állítják, hogy kézzel készítettek vagy eredetiek. Gyakran hamis márkajelzéseket használnak, hogy az árukat vonzóbbá tegyék. Ezek az ajándéktárgyak gyorsan tönkremennek vagy kiderül, hogy hamisítványok.

Megelőzés: Vásároljon ajándéktárgyakat megbízható boltokban, kérdezze meg a helyieket ajánlásokért, és mindig ellenőrizze a termékek minőségét vásárlás előtt.

15. Csak a gyűjtőt támogató jótékonysági gyűjtések

Csalók látszólagos jótékonysági gyűjtéseket szerveznek, és pénzt kérnek turistáktól valamilyen fiktív nemes ügy érdekében. Ehhez sem kell messzire menni, elég a Keleti pályaudvar aluljárójáig eljutnunk... Gyakran érzelmes történetekkel manipulálják az áldozatokat, hogy adományozzanak. Az összegyűjtött pénzt azonban saját célra használják fel, és nem jut el a rászorulókhoz.

Megelőzés: Kizárólag megbízható szervezeteken keresztül adományozzon, legyen óvatos az utcai gyűjtésekkel, és ellenőrizze a szervezetek hitelességét.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.