Sok pénz nélkül is fel lehet ülni a repülőre, csak ne legyen nehéz a csomag
Gömbös Sándor még úgy gondolta, a repülőre csak sok pénzzel lehet felülni. A magyar nótaszerző már nem érhette meg, amint a fapadosok felülírják ezt az élettapasztalatot, ám ha nem figyelünk, a többletsúly miatt valóban szükségünk lesz sok pénzre.

"Hogyha nékem sok pénzem lesz, felülök a repülőre." Falunapon, mulatságban, bálban, lagziban biztosan mindenki dalolta már ezt a nótát, melyet Gömbös Sándor 1909-ben írt, mikor a La Manche-csatorna átrepülése kapcsán világhírűvé vált francia pilóta, Louis Blériot a Magyar Aero Club meghívására Magyarországra érkezett, és mintegy 200 ezer ember előtt tartott légi bemutatót.
A repülés valóban sokáig nem volt széles rétegek számára elérhető, azonban a fapados légi társaságok felülírták ezt. Ha időben keresünk repülőjegyet, esetleg még valamilyen jó akciót is kifogunk, és csak egy hátizsákot viszünk magunkkal, szinte gombokért utazhatunk.
Egy hétvégét meg lehet oldani egy 40x20x25-ös utazótáskából, ám, ha hosszabb nyári kirándulásra indulunk a családdal, nem kerülhetjük meg a bőröndöket. Ha pedig a bőröndök tartalma nem az lesz, ami Grendel Lajos azonos című novellájában, akkor jó, ha odafigyelünk a súlyhatárra.
A sok mindent egységesíteni tudó Európai Unió nagy előrelépést tett a légiutasok jogai érdekében, mikor, a légitársaságok rovására szabályozta, mit kell biztosítani a késések, járattörlések esetén, azonban a kézi és a feladott poggyász súlyának legalább unión belüli egységesítését még nem sikerült elérni,
így az első és legfontosabb: akár utazási irodánál, akár az interneten, az adott légitársaság honlapján, vagy éppen valamilyen árösszehasonlító gyűjtőoldalon repülőjegyet vásárolunk, mindig nézzük meg, hogy mekkora a fedélzetre felvihető kézipoggyász, illetve a feladott poggyász engedélyezett mérete és súlya.
Ha ugyanis a becsekkolásnál derül ki, hogy az általunk kézinek vélt poggyász akár csak egy irányban is túlnyúlik az engedélyezett méreteken, beleértve a kerekeket és a markolatot is, akkor az feladott poggyászként folytatja az útját. Amellett, hogy ez nagy stressz is, hisz a kézipoggyászba általában a legszükségesebb holminkat pakoljuk, fizetni is kell érte. Ha pedig a feladott poggyászunk lépi túl az engedélyezett, általában 23 kilogrammos súlyhatárt, akkor a többletkilókért aranyárat fizethetünk.
Nézzük meg előbb egy nem fapados, nemzeti légitársaságnál, mondjuk a Lufthansánál mit vihetünk magunkkal. Az 55x40x23 cm-s, 8 kilogrammos kézi poggyász benne van a jegyárban, Business osztályon mindjárt kettőt is vihetünk.
A feladott poggyász Economy osztályon 23 kilogrammos lehet, és legfeljebb 158 cm-es; Businessen akár két 32 kilós bőröndöt is odacsomagolhatunk, abba azért már sok minden elfér. Ha viszont túllépjük a 23 kilogrammot, már készíthetünk is egy ötvenest. Ha a poggyászunk a 24-32 kg közötti tartományban van, de hosszabb, mint 158 cm, az 150 euróval fog többe kerülni. Mindez az európai utakra igaz, interkontinentális járatokon már magasabb a felár.
Sok légitársaság lehetővé teszi, hogy a fedélzetre egy további kisebb laptoptáskát, vagy kézitáskát is felvigyenek az utazók, ennek mérete társaságonként változó lehet.
Fapados légitársaságok esetében azonban más a helyzet. A WizzAir járataira egy darab, 40x30x20 cm-es, legfeljebb 10 kg súlyú kézipoggyász vihető fel. Ha "egy szál bikinin" kívül azért vinnénk mást is, a következő, 55x40x23-as, 10 kg-os fedélzeti poggyászunk már Wizz Priority szolgáltatással vehető csak igénybe. A Ryanairnél a jegyárban szintén csak egy 40x20x25 cm nagyságú táska van benne. Az alábbi felvételen egy, a teljes kínálatból véletlenszerűen kiválasztott, 40x20x25 cm méretű táskát láthatnak. Űrtartalma 20 liter.
Az 55x40x20 cm-s fedélzeti poggyász, és a feladott, legfeljebb 20 kg súlyú poggyász feláras. Ebből viszont akár hármat is vihetünk. Ha a beszállókapunál derül ki, hogy a kisméretű poggyász vagy a 10 kg-os fedélzeti poggyász nem fér bele a poggyászméret-mérőkbe, akkor felcímkézik és a poggyásztérbe helyezik. A helyszínen pedig jóval magasabb a poggyászdíj, mint ha a foglalásnál eleve ezt a lehetőséget jelölte volna be. A Ryanair egyéb díjairól ezen a linken tájékozódhat. Hiába, az alacsony jegyárakat valahol be kell hozni.
Azt egyik légitársaság üzletszabályzata sem tiltja, hogy rétegesen öltözködjünk. Minél több ruhát veszünk magunkra, annál könnyebb lesz a koffer. Nyáron ez persze nem annyira komfortos.
Ha viszünk magunkkal kiegészítőket, azokat is viseljük, ne csomagoljuk el.
Mindig a nehezebb ruhadarabokat viseljük, ha tehát viszünk egy túrabakancsot és egy strandpapucsot, akkor a bakancsban utazzunk, és a papucsot csomagoljuk el.
Viseljünk nagy oldalzsebes, lehetőleg lecipzárazható szárú nadrágot. Nemcsak menő, de vannak olyanok, amelyek oldalzsebébe akár egy tablet vagy Kindle olvasó is belefér. Ha már ez utóbbit említettük, ne vigyünk magunkkal papírra nyomtatott könyvet, az e-könyvnek nincs súlya. Ha viszont mégis vinnénk könyvet, az kézben felvihető, és nem számít bele a poggyászba. Ami alul az oldalzsebes nadrág, az felül a sokzsebes mellény. Lehet, hogy hülyén fogunk kinézni egy taktikai mellényben, de némelyiknek 10 zsebe is van.
Otthon mindenképp ellenőrizze csomagjának súlyát, nehogy a reptéren úgy járjon, mint Horváth Charlie, akinek, mint tudjuk az ismert dalból, nehéz volt a csomagja. Egyben a reptéri alkalmazottal folytatott vitában is nagyobb magabiztosságot jelent, ha tud érvelni amellett, hogy az ön csomagja már pedig nem 10,1 kg.