A légitársaság biztosítás nélkül is felelős az ön poggyászáért
A párunkkal, családunkkal egész évben tervezett külföldi nyaralás könnyen válhat rémálommá, ha a célállomás repülőterén szembesülünk azzal, hogy elkeveredett a poggyászunk, és ott vagyunk egy idegen országban, "egy szál gatyában", vagy, ha némileg eufemizálva, Dobos László regénycímével szeretnénk élni, egy szál ingben. Mit tegyünk, ha ez megtörténik velünk?

Tegnapi cikkünkben áttekintettük a főbb poggyásztípusokat. Az olcsó jegyet minden mással kompenzáló fapados légitársaságok általában csak egy kis táskát engednek ingyenesen felvinni a repülőgép fedélzetére, melyet az előttünk levő ülés alatt kell elhelyezni, nehogy már helye legyen a lábunknak. A fedélzetre felvihető, nagyobb kézipoggyász és a repülőgép gyomrában utazó feladott csomag feláras.
A klasszikus légitársaságoknál a fedélzetre felvihető poggyász általában benne van a jegyárban, sőt, még egy kisebb, kézi vagy laptoptáskát is szoktak engedélyezni. A feladott poggyásznak természetesen itt is ára van.
Ha pedig charterjárattal utazik, akkor az utazási irodánál érdemes érdeklődni a konkrét feltételekről, ezek ugyanis a nyilvánosan repülőforgalométól esetlegesen eltérőek is lehetnek, az utazási iroda és a légitársaság szerződésének függvényében.
Mindig olvassa el az apróbetűst részt és a lábjegyzeteket is, a kellemetlen kivételeket általában ide írják be. De néha, hiába van kellő elméleti vértezetben, a poggyászrakodók másként gondolhatják...
Ezen a videón bemutatják, mi történik az ön poggyászával, miután leadta, és elnyelte a poggyászkezelő munkatárs melletti futószalag felett tátongó kapu. Látható, hogy manuálisan csak a kezdeti és az utolsó fázisban történik kezelés, hibák azonban ennek ellenére is előfordulhatnak.
Ezekre már otthon is felkészülhetünk a pakolás során. Mindent, amit nem szeretne elveszíteni, a kézi poggyászba csomagoljon.
Természetesen a nagyobb fényképezőgépet nyakba akasztva, a kisebb tabletet oldalzsebes nadrágban érdemes vinni, ez esetben nem számítanak bele a súlyhatárba. Ha nem nyerészkedő fapadossal repülünk, és viszünk magunkkal laptopot, azt is érdemes laptoptáskában, külön vinni, ahova még ezt-azt be tudunk suvasztani. Érdemes a fedélzetre felvihető poggyász súlyhatárára odafigyelni, mert ha túllépjük, és a kézipoggyászunkat feladott csomagként sorolják be, akkor az utazásunk nemcsak feláras, de nagyon stresszes is lesz.
Egyes légitársaságok a jegyfoglalási oldalukon poggyászbiztosítás lehetőségét is kínálják, valószínűleg jutalékot kapnak az onnan megkötött biztosításokért a biztosítóktól. Ez a gyakorlat azonban nem feltétlenül nevezhető tisztességesnek, ugyanis, ha a feladott poggyásza elvész, megrongálódik vagy késve érkezik, azért a légitársaság felelősséggel tartozik, az utas pedig kártérítésre jogosult, melynek összege körülbelül 1300 euróig terjedhet.
Ha a kézipoggyász megrongálódik, a légitársaság azért is felelősséggel tartozik, feltéve, hogy a kár a légitársaság hibájából történt.
Ha 1300 eurónál nagyobb értéket képvisel a poggyásza, az utazás előtt, de legkésőbb a poggyász feladásakor díj ellenében kérheti a légitársaságnál a kártérítési összeg megemelését. Ebben az esetben azonban már érdemes elgondolkodni a poggyászbiztosításon, annak ugyanis kedvezőbb lehet a díja.
Ha elveszett vagy megrongálódott poggyász ügyében kártérítési kérelmet kíván benyújtani, ezt 7 napon belül, írásban, az érintett légitársaságnak címezve kell megtennie. Ha késve érkező poggyászról van szó, a kérelmet 21 napon belül kell benyújtania a poggyász átvételétől számítva. Erre az esetre nincs egységes uniós nyomtatvány.
Természetesen ne várjuk, hogy a légitársaság készséggel elismeri, hogy az elkallódott kofferünk egy értékes számítógépet rejtett.
Ilyenkor hosszas jogászkodás kezdődik, a légitársaság általában kérni szokta, hogy bizonyítsuk, mi volt a poggyászban, illetve mutassuk be a beszerzésről szóló számlát. Ezért a csomagolás közben érdemes lefotózni bőröndünk tartalmát, illetve a megvásárolt, értékesebb dolgokról félretenni a számlát.
Illetve készüljünk arra, hogy az amortizációt is le fogják számolni. Ha tehát ellopják a laptopját is tartalmazó feladott poggyászt, amelyben egy 4-5 éves laptopja volt, amely akár a munkaeszköze is lehet, rajta személyes beállításaival, belépéseivel, és a kiskutyája képeivel, szinte biztos, hogy az amortizációval csökkentett összeget fogják felkínálni.
Ha tehát értékes dolgokat is viszünk magunkkal, amelyek értéke túlhaladja a légitársaságok által biztosított limitet, mindenképp érdemes kiegészítő poggyászbiztosításban gondolkodnunk. Azonban itt is mindig figyelmesen olvassuk el a biztosítási feltételeket, ugyanis számos kivétel van, amelyre a biztosítás esetlegesen nem vonatkozik.