2025. április 18., 15:48

Ön is kevesebbet facebookozik? Zuckerberg szerint igen

A Meta Platforms – lánykori nevén Facebook, Inc. – a közösségi média kisgömböce, akit lehet, azt felzabál. Emiatt egy trösztellenes eljárás is folyamatban van ellene.

Facebook
Fotó: Pexels

A kék közösségimédia-óriás az Instagram kép- és videómegosztót és a WhatsApp üzenetküldő alkalmazást is bekebelezte korábban; illetve – két ízben is – kivetette hálóját a főként az amerikai és ausztráliai fiatalok körében népszerű Snapchat alkalmazásra is, de ők nem adták magukat.

A Statista márciusban közölt, februári adatokra hivatkozó felmérése szerint a Facebooknak 3,07 milliárd, az Instagramnak 2 milliárd, a WhatsAppnak szintúgy két milliárd havi aktív felhasználója volt.

A közösségimédia-alkalmazások havi aktív felhasználói
A közösségimédia-alkalmazások havi aktív felhasználói
Fotó:  Statista

Ha gyors fejszámolást végzünk, rájöhetünk, hogy a Meta az emberiség jelentékeny részére bír hatással. Ebből Mark Zuckerberg sok szürke pólót tud vásárolni magának, de a sikernek vannak árnyoldalai is. Például hogy az FTC – nem a zöld sasos magyar focicsapat, hanem a Federal Trade Comission (Szövetségi Kereskedelmi Bizottság)  – indítványára trösztellenes eljárás folyik ellene. Pontosabban: a Meta fordult bírósághoz, hogy megvédje magát az FTC azon törekvése ellen, hogy az kikényszerítse az Instagram és a WhatsApp leválasztását, mivel az FTC azt állítja, hogy Zuckerberg közösségimédia-behemótja a szabad verseny elveivel ellentétes magatartást tanúsít.

Az amerikai kormányzati szerv hivatalos oldalán az ügy aktáját, természetesen annak állami interpretációját erre a linkre kattintva követheti figyelemmel.

Az ügy nem új keletű, 2020-ben az FTC már indított egy eljárás a Meta ellen, de 2021-ben ezt, hogy, hogy nem, elutasította egy szövetségi bíró. Az ügy utórezgései azóta is tartanak.

S bár Donald Trump elnöki beiktatásán Zuckerberg kvázi megcsókolta az új főnök gyűrűjét, de, úgy látszik, nem eléggé.

Az ügy vége még beláthatatlan messzeségben van, hiszen csak most kezdődött. De már most felfigyelhettünk egy érdekességre. Mark Zuckerberg, a Meta Platforms vezérigazgatója szerdán azt vallotta a bíróság előtt, hogy az emberek egyre kevesebb időt töltenek a Facebookon és az Instagramon. A visszaesésre Zuckerberg az "értelmesen csökkent" szókapcsolatot használta. Ezt pedig azzal indokolta, hogy

az emberek közvetlen kapcsolata a barátaikkal az üzenetküldő alkalmazások felé terelődött".

Azt a Socialmediatoday.com is megjegyzi, a Meta rendszeresen megosztotta a frissítéseket arról, hogy a felhasználók mennyi időt töltenek alkalmazásaiban, például 2016-ban arról számolt be, hogy a felhasználók naponta átlagosan több mint 50 percet töltenek a Facebook, az Instagram és a Messenger használatával. Az utóbbi időben azonban ezek az adatközlések elmaradtak. Valószínűleg az adatok nem voltak annyira fényesek, hogy az ablakba tegyék őket.

Ezt persze nem azt jelenti, hogy a 3+2+2 milliárd felhasználót a sutba kéne dobni, ez még így mindig bődületes szám, de a kínaiak már a spájzban vannak. A távozott Meta-felhasználókat nem a helyi könyvtárakban kell keresni, elvitte őket a TikTok. A Guggenheim Partners és az Apptoptia korábban közzétett felmérése szerint az átlagfelhasználó "egyszeri amerikai" napi 108 percet tölt a TikTokon. A YouTube felhasználók napi adagja 87 perc, a Facebookon 63, az Instagramon 48, a Snapchaten 34, a Redditen 25, az X-en 24, a Pinteresten 13 percet töltenek.

S hogy a "csillagos lobogó" népének adataival a kommunista Kínába sáfárkodnak? Mi erről az amerikai felhasználók véleménye? I don’t care – mondta egy ismert amerikai tiktokker a The Wrapnak.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.