2024. október 20., 12:48

TikTok-ügy: valóban csak az adatok miatt aggódnak Amerikában?

Lehet, hogy nem elsősorban az adatbiztonsági aggályok miatt folytat keresztes hadjáratot az Egyesült Államok a kínai TikTok videómegosztó ellen?

tiktok
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

Az USA-ban 14 főállamügyész állítja, hogy a kínai tulajdonban levő TikTok közösségimédia-platform függőséget okozó funkciókat használ a gyermekek bevonzására, és szándékosan félrevezette a közvéleményt a hosszútávú TikTok-használat hatásairól. Az induló, monstre perről ebben a cikkünkben olvashat.

Bár, ami az amerikai fiatalok mentális állapotát illeti, azért nem csak a kínaiak a felelősek. Februárban arról írtunk, hogy New York polgármestere a Meta ellen indított pert. Eric Adams ugyanis úgy véli (nem a TikTok, hanem a) Meta felületeinek használata járul hozzá az amerikai fiatalok mentális egészségének válságához.

Az amerikai választási kampányban is téma a TikTok, illetve a platformra folyamatos a kormányzati szintű nyomásgyakorlás. Az amerikai Medium portál egy közelmúltban megjelent cikke azt vizsgálja, valóban csak az amerikai állampolgárok adatainak féltése motiválja a kormányzatot, miközben a kínaiak térnyerését próbálja visszaszorítani.

Az amerikai közösségimédia-platformok, mint például a Facebook és az X/ Twitter, régóta uralják a globális digitális véleményt és diskurzust. A TikTok megjelenése azonban megváltoztatta ezt, lehetővé téve egy nem amerikai vállalat számára, hogy rövid időn belül hatalmas mennyiségű felhasználói adathoz és hanghoz férhessen hozzá.

A TikTok vezérigazgatója egy 2020-as kongresszusi meghallgatás során elmondta, a cég adatbázisait az Egyesült Államokban tárolják, és ezekhez a kínai kormánynak nincs hozzáférése. Ennek ellenére a kínai platform sorsa folytonosan az amerikai politikai diskurzus homlokterében van.

A Medium szerzője felveti:

olyan befolyásos amerikai médiumok, mint a The Wall Street Journal, a Fox News és a The New York Post, az ausztrál sajtómágnás, Rupert Murdoch tulajdonában vannak, akkor miért nem alkalmaz az Egyesült Államok szankciókat ezekkel a külföldi tulajdonú és nagy nyilvánosságot kapott sajtóorgánumokkal szemben? Azért, mert összhangban vannak a nyugati értékekkel és az amerikai politikai érdekekkel?"

A portál szerint Az Egyesült Államok által a TikTokra vonatkozó korlátozások nemcsak adatbiztonsági és gazdasági megfontolásokból fakadhatnak, hanem az információk és vélemények terjesztésének ellenőrzésére is irányulhatnak. Közvetlen amerikai korlátozások alá nem eső platformként a TikTok egy változatosabb és nem amerikai mainstream platformot kínál, amely kétségtelenül fenyegetést jelent az Egyesült Államok dominanciájára nézve a közvélemény globális diskurzusában, és bár az Egyesült Államok azt állítja, hogy ez nemzetbiztonsági érdek, mögötte a médiában is saját monopóliumának védelmére irányuló szándék állhat.

Valószínű, hogy november 5-éig még sok, karcos hangvételű nyilatkozat hangozhat el a TikTok kontójára, hisz a kérdést elsősorban az amerikai digitális szuverenitás védelmeként próbálják pozicionálni, így az most elsősorban kampánytéma. A TikTok amerikai továbbterjeszkedéséről azonban csak az elnökválasztást követően várható döntés.

Azonban vannak országok, amelyek az Egyesült Államok előtt járnak ebben a kérdésben. Például az újabban a sajtóban az állatábrázolásokat is megtiltó tálibok által vezetett Afganisztán, mely már 2022-ben megtiltotta a TikTok használatát, mivel az "félrevezeti az ifjúságot". A 37 milliós országban az internet és az okoseszközök penetrációja alacsony, így ennek elvesztése nem fájt annyira a TikToknak, az viszont érzékenyebben érinthette őket, amikor a 2020-as indiai-kínai határvillongásokat követően a világ legnépesebb állama több kínai appot is betiltott, köztük a TikTokot. Kína és India fenekedéséből az amerikaiak profitáltak, az indiai tartalomgyártók ugyanis YouTube Shortsokat kezdtek gyártani a TikTok-videók helyett.

Az Európai Unió központi tulajdonú eszközparkján már betiltották a TikTok használatát, de hasonló korlátozás van érvényben az Egyesült Királyságban, Franciaországban, az USA központi kormányzatánál és néhány szövetségi államban, Kanadában és Ausztráliában is.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.