Hova menjünk nyaralni?
A nagy hőségek közepette sokakban felmerül a kérdés: hová menjek nyaralni? Vannak, akik a jól bevált hagyományos úti célokat (Horvátország, Olaszország, Bulgária) választják, ám akadnak, akik új, addig ismeretlen tájakra vándorolnak kikapcsolódni. Vajon Szlovákia lakossága mely kirándulóhelyeket preferálja leginkább?

Csökken a szlovákok érdeklődése Horvátország és Bulgária iránt. A szlovák lakosság egyre gyakrabban választ úti céljának egzotikus országokat. Ezek közé tartozik: Vietnám, Kuba, Omán, a Zöld-foki-szigetek vagy az Egyesült Arab Emirátusok. A hagyományos kirándulóhelyek már nem vonzzák őket. Nem meglepő tehát, hogy Bulgária, Horvátország és Olaszország turisztikai szempontból nem hozza a koronavírus előtti bevételi számokat.
Tavaly rekordot döntött a külföldön nyaralók száma, 2000 óta nem tapasztaltak ilyen mértékű érdeklődést az utazási irodák vezetői. Az előző évben a turisták száma visszaállt a járvány előtti szintre. Több mint 1,1 millió nyaralni vágyó vette igénybe az utazási irodák szolgáltatásait. Ezzel pedig 2022-höz képest 66%-os ügyfélszám-növekedést könyvelhettek el. Az ügyfelek igénye az elmúlt időszakban óriásit változott.
Bár nőtt a külföldre utazók száma, ám a Szlovákiába érkező külföldiek mértéke jócskán csökkent: 40 százalékkal kevesebben jönnek hazánkba, mint azt a járvány előtt tették.
Ezt támasztják alá a Szlovák Statisztikai Hivatal adatai, melyek az utazási irodák 2023-as teljesítményét összegzik.
A járvány első két évében az utazási irodák ügyfeleik körülbelül 80-90 százalékát veszítették el, évente kevesebb mint 230 ezren utaztak velük.
„Törökország, Görögország, Egyiptom és Tunézia volt a leggyakrabban választott úti cél a nyaralók körében” – tájékoztatott Veronika Töröková, a Szlovákiai Statisztikai Hivatal munkatársa.
Az ügyfelek több mint 50%-a az előbb említett négy országba utazott el nyaralni. Egyiptom és Tunézia visszakerült a top 10 desztináció élére. A fennálló helyzet érdekessége, hogy az ország lakossága inkább választja kirándulóhelyéül az egzotikus keleti országokat. 2022-höz képest a vietnámi nyaralások iránt az érdeklődés 14-szeresére nőtt, Kubába pedig 11-szer többen mentek nyaralni.
Ennek oka, hogy ezekbe az országokba rendszeresen közlekedő, közvetlen járatokat indítanak Szlovákiából. Bulgária, Horvátország és Olaszország viszont közel sem teljesít olyan jól, sőt a feléjük irányuló turisztika érdeklődés a felére csökkent.
A szlovák lakosok utazási kártyáiknak köszönhetően több alkalommal is körbeutazták Szlovákiát.
Tavaly 84 ezren voltak, akik ezt igénybe vették, vagyis 10%-kal többen, mint a járvány előtt.
A legnagyobb sikert a zsolnai, trencséni és a nyitrai régiók utazási irodái aratták.
Igaz, hogy 2022-höz viszonyítva Szlovákiába 60%-kal több külföldi kirándulni vágyó érkezett, a látogatottság viszont még mindig nem állt helyre a járvány előtti időszakhoz képest.
„A külföldi turisták az egynapos, éjszakázás nélküli utakat részesítik előnyben, ez a tendencia az összes érkező 95%-át jelenti.
– tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A jegyeladások meghaladták a pandémia előtti számokat, az utazási irodák összesen 907 millió eurót kerestek.
„Csak az aktív turizmus, azaz a külföldiektől érkező szlovákiai tartózkodások értékesítése jegyzett jelentős lemaradást a koronavírus előtti eladásokhoz hasonlítva. Az elért mennyiség kb. 95%-a passzív turizmusból származó bevétel volt” – ismertette a hivatal a 2023-as jegybevételi adatokra hivatkozva.