Középiskolák "optimalizálása" – Kassa megyében még folyik az egyeztetés
Kassa megyében is folyamatban van a középiskolai hálózat optimalizálása. A megyei önkormányzatnak nagyrészt már sikerült megegyezésre jutni az érintett intézményekkel, viszont több magyar oktatási nyelvű iskola esetében még folynak a tárgyalások – tájékoztatott Pataky Károly, Kassa megye alelnöke.

Pataky Károly elmondta, a középiskolai hálózat optimalizálása Kassa megyében több magyar, illetve magyar-szlovák oktatási nyelvű intézményt érint. Tájékoztatása szerint már hónapok óta intenzív tárgyalások folynak, és bár még nem mindenhol sikerült egyezségre jutni, azt lehet mondani, hogy az esetek mintegy 90 százalékában igen.
– mondta. „Próbáltuk megtalálni a legjobb megoldást, de még így sem vagyunk minden esetben megelégedve. Lesznek további tárgyalások, nemcsak a megyei képviselők és a megye iskolaügyi osztálya szintjén, hanem elnöki, illetve alelnöki szinten is” – fűzte hozzá.
Még folynak a tárgyalások Kassán, az Ipari, azaz a Szakkay József Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskola, valamint a Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola összevonásáról. (Már foglalkoztunk a témával, illetve arról Albert Sándort is kérdeztük.) Mint Pataky Károly kifejtette, ezt a két intézményt eredetileg nem érintette az optimalizációs folyamat, de a szakközépiskola igazgatója jött a kéréssel, hogy bekapcsolódnának abba, mert 200 alatti a létszámuk, így veszélyeztetve érzi az iskola jövőjét és abban látja az egyetlen menekülőútvonalat, hogy egy másik magyar intézménnyel vonják össze őket.
Szintén folyik még az egyeztetés a királyhelmeci és a perbenyiki iskola esetében. „Különböző összevonások lehetségesek. Van, amikor a két intézmény meghagyja a saját nevét, arculatát és úgy megy végig ezen a folyamaton, de van olyan is, amikor az egyik megszűnik, részévé válik a másiknak és kivonják a rendszerből. Az utóbbi vonatkozna a perbenyiki iskolára, ahol már csak a diákjaik 40 százaléka nappali tagozatos, az intézmény a jövőben a királyhelmeci iskola kihelyezett tagozatként működne” – magyarázta. Hozzáfűzte, Nagykaposon viszont kedvezően fogadták az optimalizálást, gyorsan sikerült megegyezésre jutni a gimnázium és a szakközépiskola, valamint a város vezetésével.
Kérdésünkre, miszerint egy erős magyar iskolaközpont létrehozása előnyös lehet-e egy-egy régió számára, segítheti-e az adott térség magyarságát, Pataky Károly úgy fogalmazott, lát fantáziát az elképzelésben.
– mondta.
Megjegyezte, Kassa megye hajlandóságot mutat a hasonló elképzelésekre, jelenleg is dolgoznak egy hasonló projekten, egy campus létrehozásán a Volvo érkezésével kapcsolatban. „El tudnék képzelni egy ilyen magyar intézményt is, aminek biztosítva lenne a diáklétszáma, egyúttal erősítené is a magyar közösséget” – mondta Pataky Károly.