2025. február 5., 14:10

A Pozsony megyei magyar középiskolák egyelőre nincsenek veszélyben

Tavaly nyáron jelentette be az oktatási tárca, hogy optimalizálni szeretné a középiskolák hálózatát, amit azzal indokolt, hogy több oktatási intézmény már most is a túlélésért küzd.  A miniszter úgy véli, az optimalizálás nélkül a középiskolák még rosszabb helyzetbe kerülnek. Tomáš Drucker tárcavezető szerint Szlovákiában több mint nyolcvan olyan középiskola van, amelyekben a diáklétszám a 100 főt sem éri el.

Duna utcai MTAG
Duna utcai MTAG
Fotó: wikipedia.com

A miniszter szerint a megoldást a kisebb oktatási intézmények összevonása jelentené. Az intézkedés a magyar tanítási nyelvű, illetve kétnyelvű középiskolák közül is többet érint. A minisztérium tervei szerint a 2025/2026-os tanévet már az új hálózattal indítanák el. A középiskolákkal kapcsolatos jelenlegi helyzetről és az esetleges összevonásokról Pozsony megyében Neszméri Tünde megyei képviselőt kérdeztük.

Növekvő diáklétszám mindkét iskolában

„Pozsony megyében két olyan magyar tanítási nyelvű középfokú oktatási intézmény van, amely a fenntartója a megyei önkormányzat. Ezek közül az egyik a pozsonyi Duna utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium, amelynek nincs problémája jelen pillanatban, s remélhetőleg nem is lesz gondja a jövőben sem a diáklétszámmal” – fogalmazott portálunknak Neszméri Tünde.

A statisztikai adatok szerint az oktatási intézmény diáklétszáma évről évre nő, a 2014/15-ös tanév 369 fős diáklétszámával összehasonlítva a 2023/24-es tanévben 460-ra növekedett az intézményben tanuló diákok száma.

„Az alapiskolai évfolyamok diáklétszámát nehezebb befolyásolni, hiszen az nagyrészt a demográfiától függ, a középiskola – gimnázium iránt pedig, mivel az színvonalas oktatást nyújt, nagy az érdeklődés. Általában inkább túljelentkezés van, és nem is tudnak mindenkit felvenni, de ennek a túljelentkezésnek köszönhetően az iskola jövője biztosítva van, s valószínűsíthető, hogy ez a trend meg is marad” – fűzte hozzá a képviselő.

Neszméri Tünde
Neszméri Tünde megyei képviselő

A megyei fenntartás alá tartozó másik középiskola a Szenci járásban van, Szencen, egy közgazdasági és pedagógiai szakközépiskola.

A statisztikai adatok szerint itt is folyamatos a diáklétszám növekedése. A 2014/15-ös tanévvel szemben, amikor is 98 diák látogatta ezt az oktatási intézményt, a 2023/24-es tanévben már 165 diákja volt az iskolának.

Ez ugyan nem éri el a minisztériumi dokumentumokban emlegetett 200 fős határt, az intézmény szerencsére mégsincs veszélyben. „Ebben az intézményben viszont történtek változások. Az óvodapedagógia és a logisztika szak mellett, amely évek óta jól teljesít, lehetőség van itt pedagógiai asszisztens szakra is jelentkezni, ami ugyanúgy érettségivel végződő, négyéves képzés” – mondta a képviselő. Hozzátette, ami azonban még nagyobb változást jelent, az az, hogy a gimnáziumi részleget korábban – mondhatni, előrelátóan – a megye megszüntette, többek közt azért is, hogy ne üssék ki egymást a pozsonyi Duna utcai gimnáziummal.

Az egyedi oktatás kivételt élvez
A Pozsony Megyei Önkormányzatnak ugyanis az az alapelve, hogy azokhoz a középiskolákhoz, amelyek egyedinek számítanak, azaz olyan oktatási szakokkal rendelkeznek, amilyenek más iskolában nincsenek, a kisebb diáklétszám ellenére sem nyúlunk hozzá”

– mondta Neszméri Tünde, hozzáfűzve, a szenci magyar gimnáziumban évek óta alig volt diák, ezért lépték meg ezt a lépést.

„A felmérések is azt mutatták, hogy a szenci gimnázium iránt nem volt nagy érdeklődés, Pozsony is közel van, a Nagyszombat megyéhez tartozó galántai gimnázium is elérhető közelségben van, és Somorja sincs messze. Azok számára a szenciek számára tehát, akik gimnáziumban szeretnének továbbtanulni, vannak viszonylag közeli lehetőségek, ezért léptük meg ezt a lépést” – mondta. Hozzátette, mivel azonban a szenci iskola esetében módosításról van szó, a törvény értelmében az iskolát meg kell szüntetni és újraalapítani ahhoz, hogy ezek a folyamatok végbemehessenek – bár a minisztérium azt ígérte, egyszerűsíteni fogják ezt a folyamatot.

A február 14-ei önkormányzati ülésünkön ezért arról is szavazni fogunk, hogy újra megalapítjuk a Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskolát Szencen. Az oktatási bizottságon ez a javaslat gond nélkül átment, s mivel előzőleg minden képviselőnek elmagyaráztuk a helyzetet, valószínűleg a február 14-ei ülésünkön sem lesz ezzel gond”

– magyarázta a képviselő.

A minisztérium hozzáállása ebben a kérdésben az, hogy a megyei önkormányzatoknak kell eldönteniük, mely iskolákat vonják össze, s hogyan oldják meg a középiskolai hálózat optimalizálását. „A Pozsony megyei önkormányzat már évekkel ezelőtt megkezdte azoknak az iskoláknak az összevonását, amelyeken hasonló szakok működtek. Ha például volt ugyanabban a városrészben két fodrászképzést nyújtó szakközépiskola, ezeket fokozatosan összevontuk. Ilyen szavazások ezen az ülésen is lesznek, de ezek mind szlovák nyelvű középiskolák, s minden esetben érvényes, hogy indokolatlanul működnek egymáshoz közel ugyanazt a képzést nyújtva” – fűzte hozzá a képviselő.

szenci iskola
A szenci Közgazdasági és Pedagógiai Szakközépiskola
Fotó:  Facebook/Szenci KPK

A két magyar tanítási nyelvű középiskola Pozsony megyében tehát egyelőre nincs veszélyben.

„Szerencsére a döntést a megyei önkormányzat hozza meg, s a megye jelenlegi vezetése elfogadja azt a helyzetet, hogy azokat a szakokat, amelyeket ezek az iskolák nyújtanak, máshol nem lehet a megyében magyarul tanulni, sőt pedagógiai asszisztens és logisztika szak magyar nyelven az országban sem tanulható máshol. Másrészt ez a két magyar tanítási nyelvű középiskola színesíti is a régiót” – zárta Neszméri Tünde megyei képviselő.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.