2025. február 6., 10:31

Iskolaközpontok Nyitra megyében

Az ország más régióihoz hasonlóan Nyitra megyében is állandó téma a középiskolai hálózat optimalizálási folyamata, amelynek következményeit az érintett oktatási intézmények már 2025. szeptember 1-jétől megtapasztalhatják. A Nyitra Megyei Önkormányzat következő testületi ülése március 24-én esedékes; eddig a napig van lehetőség minden részlet megtárgyalására és pontosítására.

Csenger
Csenger Tibor az ipolysági Bartók Béla Kulturális Központ alapkövének letételekor
Fotó: Csenger Tibor
A tervek szerint Ipolyságon és Érsekújvárban egy-egy iskolaközpont jönne létre; előbbi településen a Pongrácz Lajos Alapiskola és a Szondy György Gimnázium, utóbbi helységben pedig a Czuczor Gergely Alapiskola és a Pázmány Péter Gimnázium összevonásával. Mindkét intézménynek a helyi önkormányzat lenne a fenntartója”

– fogalmazta meg kérdésünkre Csenger Tibor megyei alelnök hangsúlyozva, hogy egyelőre csupán elképzelésekről, javaslatokról és tervekről tud beszámolni, hiszen mivel folyamatosak a tárgyalások és az egyeztetések, még nem biztos, hogy ezek ilyen formában maradéktalanul meg is valósulnak:

Az ógyallai Műszaki és Gépesítési Szakközépiskolában már hosszú ideje 100 alatti a diáklétszám, így egy olyan javaslat született, hogy az ott működő autószerelő-képzést áthelyeznénk a komáromi Műszaki Szakközépiskola tavaly megépült műhelyeibe, ahol egyébként is autószerelőket képeznek; az ógyallai intézmény mezőgazdasággal kapcsolatos szakjait pedig a karvai Kereskedelmi, Szolgáltatóipari és Vidékfejlesztési Szakközépiskolához csatolnánk azzal, hogy oda is költöznének.”

Csenger Tibor beszélt a zselízi és a párkányi középiskolák helyzetéről is. A megye a három általa fenntartott középiskolából – zselízi Comenius Gimnázium, párkányi gimnázium, párkányi szakközépiskola – egyetlen intézményt szeretne létrehozni:

Zselízen már 100 fölé emelkedett a diáklétszám; s mivel jó esély mutatkozik arra, hogy jövőre újra négy évfolyamban működhet a szlovák tanítási nyelvű részleg, a létszám akár 120-ra is emelkedhet. A párkányi gimnáziumban jelenleg 125 diák tanul.”

Elmondása szerint a párkányi szakközépiskola elméleti oktatása beköltözne a párkányi gimnázium épületébe, míg a szakoktatás maradna a közelmúltban felújított műhelyekben. A zselízi gimnázium szintén maradna a jelenlegi épületében.

Szeretnénk, ha a megerősített szakközépiskola új szakokat tudna nyitni, hogy ezzel együtt rákapcsolódhasson a magyarországi munkaerőpiacra is”

– fűzte hozzá Csenger Tibor aláhúzva: céljuk az, hogy mindenki megfelelő képzést kapjon, a lehető legközelebb a lakóhelyéhez.

Az alelnök végül arra is felhívta a figyelmet, hogy a jövő évben hasonló optimalizálási folyamat várható az alapiskolák szintjén is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.