2025. április 25., 19:01

A Meta profitál, a gyermekek fizetik az árát – gyermeküket közösségimédia-kihívások miatt elvesztett szülők tüntettek – VIDEÓKKAL

New Yorkban több mint 8 millióan élnek, minden napra több tüntetés is jut, a legtöbb demonstráció el sem éri a sajtó ingerküszöbét. Tegnap azonban olyan szülők demonstráltak a keleti parti metropoliszban, akik gyermekének a halála összefüggésbe hozható a közösségi médiával. Ön tudja, mit csinál a gyermeke a TikTokon?

Facebook
Illusztrációs felvétel
Fotó: Pexels

A közösségi média bő két évtizede a mindennapjaink része. Ez idő alatt az is nyilvánvalóvá vált, hogy nem csupán előnyöket, hanem komoly veszélyeket is rejt a fiatalok számára.

A kétezres évek elején a lányos szülők legfeljebb azért aggódhattak, hogy gyermekük lenge öltözetű képeket oszt meg magáról, aztán később kiderült, a probléma ennél sokkal komplexebb. Életünk egésze a közösségi médiába költözött, így annak negatív oldalai is. Például az iskolai zaklatás, mely ma már nem két szünet között az öltözőben vagy a vécében zajlik, hanem valamelyik platformon. A cyberbullying áldozatai körében jelentősen gyakrabban fordul elő iskolakerülés, alacsony önértékelés és szerhasználat, mint a többi diák között  – állítja az UNICEF.

Az Amerikai Pszichológiai Társaság (APA) egészségügyi szakértői szerint az online zaklatás gyakran súlyosabb lelki traumákat okoz, mint a hagyományos, és az algoritmusok által előtérbe helyezett extrém tartalmak tovább növelik a fiatalok szorongását, depresszióját és viselkedési problémáit.

Emellett a „FOMO” (Fear of Missing Out) és az önkép-romboló összehasonlítgatás érzése is hozzájárul a mentális egészség romlásához. A veszélyes online kihívások – mint a „blackout challenge” – pedig egyenesen életveszélyesek lehetnek, ezért elengedhetetlen a hatékony védelem és a felelős tartalomszűrés. A blackout challenge-ről korábban ebben a cikkünkben írtunk.

2025 februárjában négy brit család – Isaac Kenevan, Archie Battersbee, Julian „Jools” Sweeney és Maia Walsh hozzátartozói – az Egyesült Államokban indítottak jogi eljárást a TikTok és anyavállalata, a ByteDance ellen. A kereset szerint a platform algoritmusai tudatosan népszerűsítették a "blackout challenge" fulladásos állapot önkéntes előidézésére irányuló kihívást, ezzel okozva tragédiákat. A Social Media Victims Law Center vezetésével beadott kereset rámutat: a TikTok a kattintások és felhasználói elköteleződés növelése érdekében veszélyes tartalmakat tol előtérbe, miközben hamisan azt kommunikálja, hogy aktívan eltávolítja a káros videókat. Az ügy hátterében Archienek és Isaacnek már 2022-ben lezárult halottkémi vizsgálata áll – Isaac esetében balesetként könyvelték el a halált, ám a család szerint erre is nagy hatással volt a közösségi média

Maia Walsh halálának kivizsgálása során különösen a TikTok-használat kerül górcső alá, míg Jools Sweeney tragédiáját öngyilkosságnak minősítették, de anyja szerint a kihívásban részt vevő tartalmak is szerepet játszottak a fiúk elkeseredésében.

Nemcsak a brit családok, hanem több amerikai is perel: például egy New York-i tinédzser családja beadványt nyújtott be a platform ellen, mert úgy vélik, gyermeküket öngyilkosságra késztették a videókkal. Ezek a perek rámutatnak, hogy a probléma globális: a platformokat világszerte bírálják, amiért nem képesek kellő gyorsasággal eltávolítani a veszélyes kihívásokat vagy öngyilkosságot népszerűsítő tartalmakat. Ez a hullám indította el az Egyesült Királyságban az Online Safety Act végrehajtását: az Ofcom 2025. július 25-étől kötelezővé teszi a kiskorúak elől a káros tartalom blokkolását, erősebb korhatár-ellenőrzést és gyors reagálást a jelentett bejegyzések esetén. Az elmélet szép, de vajh' a közösségi média hogy fogja ezt gyakorlatra váltani? Az új szabályozás értelmében a közösségi platformoknak gyermekbarát ajánlórendszert kell kialakítaniuk, és felelős vezetőt kell kijelölniük a gyerekek védelméért.

Ezzel párhuzamosan felmerült a „Jools-törvény” kezdeményezése is, mely szerint szülőknek joguk legyen hozzáférni elhunyt gyermekük online adataihoz, hogy megérthessék a tragédia körülményeit és megelőzhessék a hasonló eseteket – írja az Independent.

Tegnap négy brit család New Yorkba utazott, hogy csatlakozzon több száz amerikai és kanadai tüntetőhöz a Meta (a Facebook és az Instagram tulajdonosa) irodái előtt, jobb gyermekvédelmi intézkedéseket követelve az online térben.

Csak azt kérjük, segítsenek megvédeni gyermekeinket”

– mondta Mark Kenevan, Isaac édesapja. Isaac 13 éves korában hunyt el egy közösségi médiás kihívás következtében.

A BBC Breakfast kamerái követték a brit családokat missziójuk során. New York utcáin sétálva amerikai szülőkkel közösen emelték fel hangjukat: „A Meta profitál, a gyerekek fizetik az árát” feliratú táblákat tartva, vagy épp a tragikus sorsú gyermekeik bekeretezett fotóit szorongatva.

Lisa Kenevan, Isaac édesanyja elmondta, az összefogás erőt adott nekik.

A kormányoknak és a techcégeknek meg kell érteniük, hogy egyre erősebbek vagyunk, és nem tűnünk el”

– hangsúlyozta.

Ellen Roome, aki fia, Jools Sweeney haláláért felelős online kihívást teszi felelőssé, a tüntetésen azt hangoztatta, hogy a szülőknek jogot kell adni a gyermekük halála utáni közösségi fiókjukhoz való hozzáféréshez. „Bárcsak elmondhatnám a szülőknek, hogy fogalmuk sincs, mire néznek a gyermekeik” – tette hozzá.

A tüntetésen részt vett Lorin LaFave is, akinek fia, Breck Bednar 2014-ben online ismerkedés közben került veszélybe és hunyt el. Ma a Breck Foundationnel iskolákban meséli el a történetet, és korhatár-korlátozásokat követel: „A gyerekeknek hosszabb ideig jusson meg az ártatlan gyerekkor – túl korán szembesülnek felnőtt tartalmakkal és kapcsolatokkal.”

A BBC megkereste a TikTokot, az X-et, a Snapchats-et, a Discordot és a Metát a Roome-ügy kapcsán, de egyik sem adott érdemi választ.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.