Már az év első két hónapjában extrém szárazság volt. Mi lesz így?
A hétvégi eső legfeljebb arra volt jó, hogy a március 15-éről megemlékezőknek esernyőt kelljen vinni magukkal. Az országot sújtó szárazságra sajnos, csak átmeneti megoldást jelentett.

A Ma7-en napokig a legolvasottabb cikk volt Mátis Rudolf kollégánknak a Duna kiszáradó holtágairól készített fotósorozata, mely rádöbbenthette a nézőket: baj van. Mert ha azt halljuk, hogy a meteorológusok az SPEI-, SPI-, netán a CMI-indexről beszélnek, az a szűk szakmai rétegen, és a hobbimeteorológusokon kívül az átlagembernek nem sokat mond. Ha azonban hömpölygő folyamunk halódó holtágait látjuk, úgy, hogy a bősi vízerőmű műtárgyainak a töve is kilátszik a vízből, a szárazság szinte kézzelfogható.
A hétvégi esőzések előtt hónapokig nem volt egy rendes eső.
"Hull a hó. Hull a hó, hull a hó, lesz belőle takaró, ráborul a vetésre, hogy a fagytól megvédje" – tanultuk még az átkosban, alsó tagozaton Várnai Zseni versét. A termelési hevülettől túlfűtött zöngemény a hó egyéb vonatkozásaira nem tér ki. A természetes hó hiánya miatt érezhetően gyengébb volt a hazai síszezon, ami adóbevétel-kiesés formájában is jelentkezik. A pályákat hóágyúzni kellett, aminek viszont tekintélyes a víz- és áramigénye. A csekélyke műhő lassan elolvad, de a Vág mentén élőknek ezúttal nem kell tavaszi áradásoktól tartani, a leghosszabb szlovákiai folyó felső és középső szakaszának vízgyűjtő területén alig volt hó, így a mellékfolyóknak, patakoknak sincs mit lehozni. A komáromiak népszerű szabadstrandja, a Duna és a Vág összefolyásánál levő "spicc" már most nyári méretét mutatja, pedig március idusa van...
Az ország túlnyomó részén a föld felső, 40 centiméteres rétege teljesen ki volt száradva. A Duna menti síkságon a föld telítettsége 30-50 százalékos volt, a Vág mentén és a Felső-Nyitra vidékén azonban a nedvességdefficit -80, helyenként -100 milliméter volt.
Pavol Faško klimatológus elmondta, a február extrém száraz volt, miközben a meteorológiai állomásokon alig mértek csapadékot. A kelet-szlovákiai Sztropkóban levő állomáson október 15. és február 23. között csak az ilyenkor szokásos csapadékmennyiség 47 százaléka hullott le.
Nemcsak a február, de az átlaghoz képest a január is elég meleg volt, miközben a csapadéknak az év első hónapjában is híján voltunk. Emiatt a talajvíz szintje is rendkívül alacsony a Bodrog, az Ipoly, a Sajó, a Felső-Vág és a Garam vízgyűjtő területén is.
A kedvezőtlen tendencia márciusban is folytatódott. Március 3-9. között csak kisebb, lokális esők voltak, melyek során legfeljebb 1 mm csapadék hullott, amely viszont a napos időben gyorsan elpárolgott. Emlékezhetünk, március első hetében a Csallóközben már 22 fokot is mértek.
A múlt hét második felében tapasztalt, viszonylag intenzívebb esőzés tehát ebben a "száraz kontextusban" értelmezendő. A legtöbb csapadék Besztercebányán hullott, 66 mm. Selmecbányán 57 mm, Dióskán 56, Svedléren 51 mm esőnek örülhettek.
A mélyebb, 40-100 cm közötti réteg telítettsége országosan 30-50 százalék között mozog. Extrémnek mondható szárazság így jelenleg csak lokálisan a Felső-Vág mentén, illetve Közép-Szlovákia északi részén fordul elő.
A mezőgazdászok arra figyelmeztetnek, pár esős nem nem itatja át kellő mértékben a hónapok óta vizet nem látott, ráadásul a vetésre ráboruló hótakaró elolvadásából származó vizet is kénytelen nélkülözni. Így, ha termelni akarnak, akkor hamarabb lesznek kénytelenek locsolni. Ha lesz mivel.