Vágfarkasd, a magas színvonalon élhető falu elnyerte a Legjobb zöldterület Európában különdíjat egy nemzetközi vetélkedőn
Kiosztották az Entente Florale Europe díjait. Szlovákiából egyedüli és kivételes versenyzőként csak a mátyusföldi Vágfarkasd kapcsolódott be a megmérettetésbe. A településen számos ökofejlesztést hajtottak végre. A polgármester szerint azért sikeresek, mert projekjeik utóéletével is aktívn törődnek. A falu a saját kategóriájában elnyerte a Legjobb zöldterület Európában különdíjat.

Különleges, Szlovákiában úttörőnek számító kezdeményezés részese lett a mátyusföldi Vágfarkasd. A falu tavaly elnyerte a Virágos Magyarország környezetszépítő versenyen az év határon túli ötezer fő alatti települése fődíjat. Idén már önállóan indul az európai környezetszépítő versenyen.
A tardoskeddi származású Tóth Attilától származik az ötlet, hogy Vágfarkasd határon túli településként csatlakozzon a megméretéshez. A tavalyi verseny sikeresen zárult a Vág menti település számára, így ezen felbuzdulva vállalták a feladatot:
Szlovákiában elsőként csatlakoznak az Entente Florale Europe versenyhez, de már egyenes ágon, nem Magyarországon keresztül. A német, cseh, ír és magyar ítészekből álló szakmai zsűri nyár végén ellátogatott a faluba egy kiszabott terepszemle erejéig a farkasdiak bemutatói és tevékenysége, fejlesztései olyan sikeresnek bizonyultak, hogy elnyerték a legjobb zöldterület Európában különdíjat a saját kategóriájukban.
A vágfarkasdi delegáció örömmel utazott el a székesfehérvári eredményhirdetésre, megtisztelőnek érezték, hogy egy rangos, nyugati színvonalú verseny nyerteseivel vették őket egy szintre.
„Valaki azt mondta, ilyen ezer évente egyszer fordulhat elő Farkasdon“ – jegyzi meg büszkén Restár János az európai színvonalú falu polgármestere. Az eredmény nem járt pénzjutalommal, és a polgármester szerint sajnos különösebb felhajtással sem Szlovákia területén. A szlovák állami média sem érdeklődött különösebben az esemény iránt, azzal az indokkal, hogy ez az esemény a szlovákiai értékrendbe nem illik bele.
– magyarázta Restár János rácáfolva az állami médiák kijelentésére.
„Van a falunak kajakja, csónakja. Ezeket a polgári társulásunk vásárolta nyitra megyei támogatással. A halászember a tóparton bemutatta a halászatot, halnevelést, az ifjak képzését. Én meg úgy öltönyösen, nyakkendőstül abban a hitben, hogy a zsűri úgysem mer csónakba szállni, merészen megkérdeztem, akar -e valaki csónakázni. A cseh hölgy azonnal rávágta, hogy igen. Úgyhogy mehettem öltönyben, nyakkendőben evezni“ – mesél nevetve a polgármester. Nagy élményként beszélt arról is, mikor a nagy európai települések mellett őket is kihívták az értékeléskor és átvehettek egy súlyo ezüstplakettet és a különdíjat, amelyet Európa szerte is kevesen kapnak meg.
A parkjaikat a polgármester is szépnek ítéli meg, Tóth Attila docent szakszerű tervei meghozták gyümölcsüket. A parkok szinte állandóan virágoznak a jó tervezésnek köszönhetően, a kék virágok a vizek hullámait szimbolizálják a községháza előtti parkban. Restár János elmondta, egy település öt évente indulhat a megmérettetésen.
– nyilatkozta a polgármester.
Az Entente Florale Europe, vagyis a virágos városok és falvak európai versenye 1959-ben Franciaországban kezdődött, majd az angolok is csatlakoztak, és ma már kilenc ország vesz részt benne: Ausztria, Belgium, Csehország, Hollandia, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország és Szlovénia.