Virágos Vágfarkasd – úttörő falu
Különleges, Szlovákiában úttörőnek számító kezdeményezés részese lett a mátyusföldi Vágfarkasd.

A falu tavaly elnyerte a Virágos Magyarország környezetszépítő versenyen az év határon túli ötezer fő alatti települése fődíjat. Idén már önállóan indul az európai környezetszépítő versenyen.
Időközben a verseny túllépett az első évek pusztán a virágokra szorítkozó szempontjain. A tét a fenntartható fejlődés, a természetes táj megőrzése, a racionális vízgazdálkodás, a korszerű hulladékfeldolgozás, az épített és természeti örökség megőrzése, gyarapítása, de legfőképp olyan kulturált, virágokkal, zöld növényekkel díszített tiszta környezet megteremtése, amely a települést az eljövendő generációk számára is széppé és élhetővé teszi. Nincs ehhez fogható, milliókat mozgósító verseny vagy mozgalom Európában. Magyarország a turisztikai szakma kezdeményezésére 1990-től a közép-kelet-európai térségből elsőként csatlakozott, és egyben a régió legsikeresebben szereplő országa, idén pedig a verseny soros elnöke is.
A szervezők évek óta szeretnék, ha Szlovákia is csatlakozna a szövetséghez, de a kormányok gyors váltakozása miatt egyelőre az ötletnek nem akadt hazai gazdája.
A tardoskeddi származású Tóth Attilától származik az ötlet, hogy Vágfarkasd határon túli településként csatlakozzon a megméretéshez. A tavalyi verseny sikeresen zárult a Vág menti település számára, így ezen felbuzdulva vállalták a feladatot: Szlovákiában elsőként csatlakoznak az Entente Florale Europe versenyhez, de már egyenes ágon, nem Magyarországon keresztül.
Tízszer tíz pontos értékelési rendszerben dolgozik a szakmai bizottság, és bár a verseny neve „virágos”, a virágos felületeinket csak egy pont érinti. Tavaly a Virágos Magyarország versenyben csak a faluközpontot és a parkjainkat értékelték, de most átfogó képet akarnak kapni, értékelik például az utcaképet is" – magyarázta Restár János polgármester.
A vágfarkasdi parkokban, az új óvodában, valamint a felújított Révkertben szakmai előadásokat tartanak. Szó lesz a vad- és halállomány gondozásáról, a vadászat és horgászat állapotáról, a fiatalok környezettudatos neveléséről, kerékpárutakról – egyszóval mindenről, ami a környezetet érinti és befolyásolja.
A falu lenyűgöző természeti adottságokkal büszkélkedhet, közel vízpartokhoz és erdőkhöz. Határa a Vág mindkét partjára kiterjed, saját ártézi kutakkal rendelkezik, sőt a falu alatt 69 fokos termálvíz is található.
"Az ötezer lélekszám alatti települések kategóriájában indulunk a versenyben, négy óránk lesz arra, hogy mindent bemutassunk és elmondjunk magunkról angol nyelven. A szakmai zsűritől kapunk egy tájékoztatót, de az eredményre csak szeptember 7-én Székesfehérváron derül fény" – folytatta beszélgetésünket Restár János, aki a külhoni zsűri érkezéséről és a kezdeményezésről tájékoztatta a környezetvédelmi minisztériumot is. Ezt azért tartotta fontosnak, mert az állam a közelmúltban több mint 200 ezer euróval támogatta a faluközpont és a vízelvezető rendszerek kiépítését a faluban.
Megjelent a MAGYAR7 27. számában