2024. november 13., 08:42

Újra áll a kereszt a köbölkúti templom tornyán

Hatalmas légzuhatag söpört végig Köbölkúton július 12-én. Kidőlt fák, letört ágak, megrongálódott villamos vezetékek és háztetők mutatták az útját. Eltört a templomtorony keresztet tartó gerendája is, a toronygömb a mélybe zuhant, de a kereszt megakadt a tetőn, komoly kárt okozva a tetőszerkezetben.

 

Renoválás
Fotó: A szerző felvétele

Amilyen nagy volt a vihar, olyan erőteljes volt az összefogás is a faluban, és a templom tetőzetét egy hét leforgása alatt rendbe tették, s azon fáradoztak, hogy a kereszt is mielőbb a helyére kerülhessen. Nagy munka volt azonban a kereszt megjavítása és az alatta lévő toronygömb újbóli megalkotása, de a napokban visszakerült az is a helyére. A toronygömbben két időkapszulát is elhelyeztek, egyet a község, egyet az egyházközség részéről.  

Bolya Szabolcs, a község polgármestere elmondta, hogy a rozsdamentes acéltermoszba főleg papír alapú anyagok kerültek, amelyeket Pásztor Denisa könyvtáros segítségével válogattak össze. Belekerült a helyi Ardea újság két legutóbbi száma, lapunk idei, július 31-én megjelent száma, amelyben a viharkárokról és az összefogásról tudósítottunk, megemlékezve a tűzoltók emberfeletti munkájáról is.

Kinyomtatva belekerült az időkapszulába a ma7.sk portálon a községről megjelent valamennyi tudósítás, valamint az Életünk (nyugat-európai katolikusok lapja) egyik száma, amelyben Puss Sándor helyi lelkiatya a tűzoltók, a mesteremberek és segítők munkájáról emlékezik meg.

Ezenkívül belehelyezték a községben tevékenykedő emberek névsorát, az oktatási intézmények tanulóinak létszámát és fényképeket.  

Az egyházközösség kapszulájába belekerült az összes plébános és licenciátus neve, akik az 1300-as évektől a községben szolgáltak, a templom rövid története, összefoglaló az egyházközség jelenlegi helyzetéről, a környékbeli mesteremberek névkártyája és egy előadás leirata a Háló konferenciáról.

Ez utóbbi azért került az időkapszulába, mert arról szól, hogy elődeink tévedésből 1997-ben, az első Háló konferencia évében ünnepelték a templom felszentelésének a 250. évfordulóját, holott ez csak ebben az évben van. Megtaláltam egy márványtáblát, ahova elődeink belevésték a templom alapítási évét, ami nagyon nehezen volt olvasható. Egy alkalommal, amikor a táblára vetődött a lemenő nap sugara, láttam, hogy az egyik betűnél egy arany foltocska megvillant. Kerestem egy sírkő restaurátort, aki átfestette és most már szépen olvasható, hogy a templomot 1774-ben alapították és nem 1747-ben, ahogy eddig tudták és írták a szakirodalomban, illetve a Wikipédiában. Elnézték a római számokat. Az 1997-es ünnepségen még egy ciprusfát is kiültettek az évforduló tiszteletére, amit az idei nyári vihar elpusztított, így is tudtunkra adva a tévedést"

– sorolta Puss Sándor, a község megbízott plébánosa hozzátéve, hogy ismernünk és kutatnunk kell a történelmünket, mert sok a tévedés és a féligazság. 

Renoválás
Fotó:  A szerző felvétele

Sok időbe és türelembe került, amíg a Köbölkúton szolgáló papok és civilek nevét összegyűjtötték az 1300-as évektől kezdve. A névsor ki van függesztve a templomban is. Ebben az atya segítségére volt Gonda Gyöngyvér történelem szakos doktorandusz, akivel a legtöbbet az esztergomi levéltárban kutattak. A névsorból látszik, hogy a török idők után megcsappant a papok száma, főleg laikusok szolgáltak a faluban.

 – Ez a jövőben is így lesz, mert nincs nagy igény papra – adott hangot véleményének Puss atya. Kitért arra is, a templomkapu felett látható az 1820-as évszám. Ezt sokáig nem tudták hová tenni, utólag kiderült, ebben az évben földrengés volt, ami a többi között a templomot is megrongálta. A helyreállítás évének megörökítésére vésték oda az évszámot.  

Missziós hét a 250 éves templom tiszteletére 

– Miután bebizonyosodott, hogy ebben az évben 250 éves a templomunk, tíznapos missziós hetet tervezünk, mivel templomunk védőszentje Borromeo Szent Károly ünnepe november negyedikén van.

Itt lesz Szencről a száztagú gyermekkórus, lesz orgonahangverseny, iskolások templomlátogatása, keresztút a szőlőhegyen, a tűzoltóautók megáldása, a viharkárokat elhárító önkéntesek megvendégelése Barusz Imre és családjának támogatásával.

Renoválás
Fotó:  A szerző felvétele

Az igazi missziót azonban a gyerekek fogják végezni. Mivel nem nagyon járnak templomba, ezért azt a missziós feladatot kapják, hogy hívjanak meg magukkal valakit a templomba az ünnepségre. 150 gyerek van az iskolában, ha ők hívnak magukkal még egyet, megtelik végre a templom – sóhajt fel Puss atya. 

Van hagyománya a faluban a missziónak, hiszen van a templomban missziós kereszt, rajta két évszám, 1891 és 1933. Mindenki azt feltételezte és maga az atya is, hogy kétszer jártak misszionáriusok a községben. 

Rájöttem, hogy Stampay János, a híres kántortanító missziós keresztje lehet ez; ő 1891-ben jött Köbölkútra és 1933-ig tanított. Magának készíthette a keresztet, mivel missziónak tekintette itteni tartózkodását, ami tulajdonképpen az is volt"

– fejtette ki Puss Sándor atya.  

A köbölkúti templom nehéz időknek a tanúja. 1945-ben lebombázták a tornyát, öt évig nem volt kereszt rajta, mert a kovácsoltvas keresztbe vésett felirat szerint Polák Mihály és Vas János 1950-ben készítette. Ezt most restaurálták, a toronygömböt pedig újraalkotta Csordás István szentmártonkátai bádogos. A kereszt felhelyezését Toma Hunor ipari alpinista koordinálta. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/45. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.