Szerdán kezdődhet a detrekőcsütörtöki szarvasmarha-állomány felszámolása
A Malackai járásban található detrekőcsütörtöki (Plavecký Štvrtok) farmon a száj- és körömfájás járványa miatt valószínűleg szerdán (április 2-án) kezdik meg a szarvasmarhák leölését – jelentette be vasárnap este Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter az országos válságstáb ülése után. A farmon több mint 3500 szarvasmarha található.

„Valószínűleg szerdától kezdődően ezeket az állatokat a jogszabályok, a szükségesség és a kötelezettségek alapján kell leölni. Itt nincs semmilyen engedékenység, senki sem találja ezt ki önkényesen – ez egy szükségszerűség annak érdekében, hogy megvédjük az egész társadalmat, egész Szlovákiát” – mondta a miniszter.
Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter hozzátette, hogy a fertőzés valószínűleg a magyarországi Levél településről származó farmról került be az állományba, ahonnan egy dolgozó hozhatta be március 17-e környékén.
Takáč tájékoztatása szerint az állam továbbra is a zsolnai egyetlen szlovákiai állati hulladékfeldolgozóban, valamint a Léva környéki katonai területeken semmisíti meg a leölt szarvasmarhákat. Robert Kaliňák (Smer-SD) védelmi miniszter hozzátette, hogy új helyet kell találni a megsemmisítéshez, de egyik miniszter sem pontosította, hol lehet ez. A nyilvánosságot azonban biztosították arról, hogy a talajvíz nem szennyeződik, és a környék lakosaira nem jelent veszélyt.
A mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy a Detrekőcsütörtök településen megerősített járványról néhány perccel a válságstáb ülése előtt értesültek. A kormány képviselőinek nyilatkozatai szerint a jelenlegi intézkedéseket és azok beállítását elegendőnek tartják.
Emil Macho, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara alelnöke megértését fejezte ki az intézkedésekkel kapcsolatban.
– mondta, hozzátéve, hogy ezekkel az intézkedésekkel folytatni kell.
A száj- és körömfájás betegséget Szlovákia déli és nyugati részén öt szarvasmarha-állományban igazolták: Medvén, Nyáradon, Bakán, Lúcs településen és Detrekőcsütörtökön. Az első három gócpontot március 21-én, a negyediket március 25-én, az utolsót pedig vasárnap fedezték fel. Az állatorvosok szerint a betegség lappangási ideje 7-14 nap.