Már a Dunaszerdahelyi járáson kívül is megjelent a száj- és körömfájás Szlovákiában
A válságstáb vasárnap este újra összeült, de Richard Takáč agrárminiszter délben még úgy nyilatkozott nem igazolták a száj- és körömfájást új szlovákiai telepeken, majd néhány órával később kiderült, a helyzet teljesen másképp néz ki.

Richard Takáč (Smer-SD) mezőgazdasági miniszter szerint a farmon több mint 3500 szarvasmarha található.
„A teljes járás területén különböző rendszeres vizsgálatokat fognak végezni” – magyarázta Takáč. A dán cég további farmjait is lezárták, amely ezt a telepet üzemelteti. „Jelenleg elkezdődött az állatok vakcinázása ezen a farmon, és valószínűleg holnap, a déli órákban, elkezdődik a technikai eszközök átszállítása is, hogy minél gyorsabban végrehajthassák az állomány felszámolását” – tette hozzá.
A miniszter azt is megemlítette, hogy a farm kapcsolatban állt egy magyarországi, levéli gazdasággal, ahol szintén megjelent a betegség. Takáč egyúttal óvatosságra intett a nem ellenőrzött információk terjesztésével kapcsolatban.
Ezzel kapcsolatban a központi válságstáb ülése után a belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok megerősítette a gazdaságba a fertőzést feltehetően közvetlen emberi kontaktus révén vitték be – egy személy által, aki a magyarországi Lével település farmjáról érkezett.
„Keddig felszámoljuk a nyáradi telep utolsó állományát. Ezt követően legkésőbb szerdától áttérünk a detrekőcsütörtöki gazdaságra" - jelentette ki.
A fertőzés újabb helyszínre történő bejutása vizsgálat tárgyát képezi, de egyelőre úgy néz ki, az elmúlt héten történhetett.
Hétfőn az üggyel rendkívüli ülésén a kormány is foglalkozni fog.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a környéken hasonló szigorú szabályok lesznek érvényben mint a Dunaszerdahelyi járásban, de az már most nyilvánvaló, mivel egy hatalmas gazdaságról van szó, a probléma tovább mélyül és a legutóbbi fertőzési helyszíntől 75 kilométerre található a jelenlegi, tehát nem kizárt, újabb régiókban is megjelenik a fertőzés.
Az agrártárca vezetője szerint minden, fertőzéssel érintett gazdaságban tartott állatot legkésőbb keddig (április 1.) leölnek, és a veszélyeztetett területen élő kistermelők kártérítése az elpusztított állatok után a jövő hét végéig rendezve lesz. Az ellenzéki képviselő, Veronika Remišová (Szlovákia Mozgalom, Za ľudí, KÚ) bírálta a minisztert a késlekedő és elégtelen kommunikációval kísért intézkedések miatt.
„Ami Szlovákiát illeti, megerősíthetem, hogy a jelenlegi időpontig továbbra is csak az a négy állomány van megerősítve, amelynél kimutatták a száj- és körömfájás vírusos megbetegedését” – mondta a miniszter. Elmondása szerint a további gyanús esetek nem igazolódtak be, és a fertőzés tüneteit más betegségek is okozhatták. Példaként említette a galántai állományt, ahol a száj- és körömfájást háromszori tesztelés után sem erősítették meg. A fertőzés aktuális helyzetéről vasárnap a válságstábnak kellene tárgyalnia, hétfőn pedig rendkívüli ülést tartana a szlovák kormány is.