Nyugat-európai lakásárak Pozsonyban
Több európai nagyvárosban megfizethetetlenek a lakások, ami a mamahotelek kialakulásához, azaz a szülőkkel való hosszabb együttéléshez vezet, és korlátozza a fiatalok mobilitását. A magas ingatlanárak együtt járnak a kamatok emelkedésével, ami megnöveli a jelzáloghitelek költségeit, és még inkább bonyolítja a saját lakóingatlan megvásárlását.

Az utóbbi időben Pozsony valamennyi városrészében emelkedett a régebbi lakások ára, de magasabb lett a bérlemények ára is, ami már harmadik éve emelkedő tendenciát mutat. Az elmúlt három évben több mint 30 százalékkal nőtt az albérletek ára. A Bencont Investments elemzői szerint a használt lakások ára tavaly 8,8 százalékkal emelkedett, így az átlagos négyzetméterenkénti egységár 3821,67 euróra nőtt, ami megközelíti a nyugat-európai metropoliszok árszintjét.
Egy saját lakás megvásárlásához nálunk több mint 14 éves nettó fizetés szükséges, így Prága és Amszterdam mellett Pozsony az első három legkevésbé elérhető európai város lett.
Mivel az albérlet jelenti az alternatívát a lakást keresők számára, megnövekedett a bérlemények iránti kereslet, ami a bérleti díjak emelkedését is magával hozta. A fővárosban átlagosan négyzetméterenként 17,02 euró a bérlemény rezsivel együtt. A megfizethető lakások és a bérlemények hiánya okozza, hogy a fiatalok tovább maradnak a szülői fészekben. A Eurostat tavalyi adatai szerint Szlovákiában a fiatalok 82,9 százaléka él 30 éves koráig a szüleivel egy háztartásban
Sajnos a jövő sem túl kecsegtető a saját lakás után sóvárgó fiatalok számára.
– jósolja a Bencont Investment.
A múlt évben az ingatlanpiacot elsősorban a kisebb és megfizethető lakások uralták, a tavaly eladott lakások 44 százalékát a kétszobás lakások tették ki. 2024-ben a pozsonyi ingatlanárak az év eleji szinteken stabilizálódtak. Ezt a stabilizációt azonban tágabb összefüggésben az európai lakhatási válság okozta, ami nemcsak az alacsony jövedelműeket, hanem a középosztályt is érinti, és jelentős problémát jelent a tehetséges fiatalok megtartásával küzdő nagyobb városok számára. A megfizethető lakások folyamatos hiánya miatt valószínű, hogy Pozsony továbbra is komoly kihívásokkal kényszerül szembenézni. A növekvő lakhatási költségek korlátozhatják ugyanis a fiatalok és a középosztály lehetőségeit, ami hatással lehet a város demográfiai fejlődésére és versenyképességére is.
A szakemberek szerint a piaci fejleményeket a javuló finanszírozási lehetőségek és az ingatlanárak folyamatos növekedése befolyásolják majd. A vásárlók egyre többet keresnek, és egyre inkább a saját lakás vásárlását helyezik előtérbe a hosszú távú bérlés helyett. A lakásvásárlás a bérléshez képest gazdaságosabb is, hiszen hozzávetőlegesen hasonló havi költségek mellett 20-30 év után az ingatlan tulajdonosává válik az ember.
Megjelent a Magyar7 2025/7. számában.