Neves cigányzenekar kíséretével szólt a magyar nóta Kéménden
Egyre kevesebb már az élőzenével kísért ének, de a kéméndi Csemadok évről évre megszervezi a Szépen szól a magyar nóta rendezvényt, ahol Mezei Zsolt és cigányzenekara kíséri a Garam-Ipoly-Duna mente kiváló magyar nótaénekeseit.

A rendezvény keretén kicsit változtatva, most nem a színházteremben, de a kultúrház nagytermében ültek le a résztvevők, akik igen sokan voltak. Bor, üdítő és pogácsa mellett szórakoztak és sokszor együtt énekeltek a előadókkal.
A vendégeket Barti Éva Csemadok elnök üdvözölte. Elmondta, azért szervezi ezeket a nótaesteket, hogy az emberek kicsit feltöltődjenek, jókedvre hangolódjanak e borongós télidőn. 18 éve áll a helyi Csemadok élén, s ez már a 15. magyar nótaest, csak a Covid időszaka maradt ki.
Ott volt a vendégek között Sztyahula László helyi plébános atya is.
„Itt a helyem, hiszen látom, itt vannak a híveim is. Meg kell becsülni ezeket az alkalmakat, mert egyre ritkább, hogy élő cigányzene kíséri az énekeseket. A falusi ember örömét, de búját-baját is nótában mondja el. Az év minden szakaszát meg tudják énekelni, a paraszti kultúra kikristályosodása a magyarnóta. Jókor is van, hiszen elődeink ilyentájt kisfarsangot ültek, ami november 11-én Szent Mártonkor kezdődött és november 30-án Andráskor ér véget. Ez az év élelemben leggazdagabb időszaka, amikor már finom az újbor, kerül az asztalra ropogósra sült liba, kacsa, sőt pontosan ma, november 30-án kezdődik a disznóölések időszaka is. Illik hát ide a jókedvű nótázás” – mondta el az atya.
A zselízi Nagy Andrea altatóorvos is az előadók közt van. Hat éves korától énekel, zongorázik, a dalokat nagymamájától tanulta. „Hatéves koromtól énekelek, az első, amit előadtam, az Ez a föld a hazám…, amit itt is elénekeltem. Megvan a magyar nótában a szomorúság, de a vigaszság is. Sokszor szól nálunk a Dankó Rádió” – mosolyog Andrea.
Smid Erzsébet a szomszédos Bényből érkezett. „Édesapám szerette a színdarabokat, gyakran játszották a Csemadok égisze alatt, ennek betétdalai sokszor magyar népi énekek voltak. Én is belekapcsolódtam a kultúrprogramokba, kórusban is énekeltem. Nem csak hallgatni szeretem a magyar nótát, de éneklem is, csak úgy otthon magamnak. Ha hosszabb ideig nem hallja, át is szól a szomszédasszony: Erzsike, tán nem vagy beteg?”- meséli.
A nótaest énekesei:
Bús Katalin Pogrányból, Hlaváč Veronika Fegyvernekről, Juhász Irén Párkányból, Smid Erzsébet Bényből, Nagy Andrea Zselízről, Nagy Ella Farnadról, Magyar Nándor előadóművész Ipolyszalkáról, Básti János Ipolykesziről, Gál Zoltán Andódról, Kovács László Ebedről, Kiss György Fegyvernekről, Pásztor János Párkányból, Kovács István Párkányból és Barti Éva Kéméndről.
