2025. március 21., 13:20
Frissítve: már. 21. 17:57

Nehéz napok várnak a száj- és körömfájással sújtott csallóközi falvakra

Amitől tartani lehetett, az bekövetkezett. Három csallóközi gazdaságban is kimutatták a rendkívül ragályos száj- és körömfájást. A friss információk szerint a dunaszerdahelyi járásbeli Medvén, Csiliznyáradon és Bakán ütötte fel a fejét a betegség.

tehén
Fotó: pixabay.com

A korábban születettek még emlékeznek az 1973-as járványra, amikor is megelőző jelleggel rendkívül szigorú intézkedések voltak életben. Például az állatgondozók haza sem mehettek a telephelyekről. Hogy mi várható most, azt egyelőre nem tudni, mert portálunk értesülései szerint délután ül össze a válságstáb.

Ami viszont szinte biztosra vehető, hogy az érintett helyeken akár több ezer állatot, páros ujjú patásokat – szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és bárányokat – likvidálni kell. Mivel nagy testű állatokról van szó, ez már önmagában sem lesz egyszerű.

„Egyelőre csak azt tudjuk, hogy falunkban is megjelent a betegség, most a konkrét utasításokra várunk. A szövetkezeti telepen kívül, ahol tudomásom szerint üszőket és borjakat neveltek, a magánházaknál nincs sok állat.

Miután Magyarországon felütötte fejét a betegség, községünkben is összeírtuk az állatokat, és betartottunk minden előírást. Mégis elért ide a betegség. Azt hallottam, hogy akár a széllel is képes terjedni… Eléggé elszomorít bennünket ez a dolog, hiszen még annak is elmegy kedve az állattartástól, aki a sok nehézség ellenére, próbálkozott vele”

– mondta el portálunknak Kulacs László, Medve polgármestere.

Tudomásunk van arról, hogy a száj- és körömfájás a településünkön lévő fejőstehén telepen is megjelent, de a konkrét biztonsági intézkedésekre mi is még csak várunk, nyilatkozta a ma7-nek Bertalan György, Baka polgármestere. Előzőleg a község honlapján már nyilvánosságra hozták a megelőző intézkedéseket. Az a lista sem volt éppen rövid, most viszont, hogy a betegséget kimutatták az állatokban, ennél sokkal szigorúbb óvintézkedésekre számítanak. Ahogy fogalmazott, nehéz napok várnak a falura.

Értesüléseink szerint  a három érintett falu közelségében, alig pár kilométeres távolságban, további telephelyeken tartanak szarvasmarhát. Félő, hogy ez a rendkívül fertőző kór, azokat is veszélyezteti.  

„Eltűnik” a genetikai állomány

Egy nyugalmazott agrármérnök megkeresésünkre elmondta, hajdanán, mikor csak egy tehene volt a családnak, mindent elkövettek, hogy a népi gyógyászat eszközeivel meggyógyítsák a jószágot, de akkor is többnyire az adott állat immunrendszerén múlt, hogy legyőzi-e a betegséget. A száj- és körömfájás nagyon ragályos, a nagy tenyészetekben, ahol sok állatot koncentrálnak, hatalmas károkat okozhat. Az állategészségügyi előírások pedig egyre szigorodnak és radikális intézkedésekkel, az állatállomány likvidálásával próbálják elejét venni a járvány terjedésének.

Úgy véli, a legnagyobb veszteséget nem a tejtermelés megszűnése és a tejkiesés jelenti, hanem az adott telep genetikai állományának elvesztése. Ez az, amit nehéz pótolni.

Húsz-harminc év jól megtervezett munkája vész kárba, az anyagi veszteség pedig tetemes lesz. Hozzáteszi azt is, amíg egy üsző borjúból fejőstehén lesz, nagyjából öt év telik el. 

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.