2025. március 26., 16:45

Madárfogatós jó hír a sok rossz mellé – hazatérnek a mátyusföldi gólyák

A járvány miatti sok rosszhír mellé ma egy örömhírt is hozunk olvasóinknak: a pozsonyvezekényi gólyafészekbe hazatért a gólyamadár, elhozva a tavaszi ébredés szimbólumát. Nádszegen is epedve várják a gólyamadarak hazaérkezését.

gólya
Galéria
+1 kép a galériában
Kele Vezekényen
Fotó: Hobot Énekes Erika

„Már nagyon vártunk, Kele” – kiálltottak fel március 25-én a mátyusföldi Pozsonyvezekényen, amikor meglátták, hogy a két évvel ezelőtt telepített fészekbe hazatért a hím gólyamadár, Kele. Hobot Énekes Erika, a helyi Csemadok elnöke tájékoztatta portálunkat a madár megérkezéséről.

Este kimentek megnézni a fészket, akkor Kele már rendezgette a régi-új lakóhelyét, egy faágat cipelt a csőrében. Így várja haza élete párját Bellát. A nőstény gólya megérkezésére a napokban számítanak, a lányok ugyanis a gólyák esetében akkor érkeznek meg, mikor a hím már elrendezte a fészket.

A pozsonyvezekényi fészket 2023-ban Énekes Gábor ötletére telepítették, sokan hozzájárultak a munkálatokhoz. Szeretnének majd egy további fészket is berendezni Vezekényen, de ennek a munkának majd csak jövő ősszel érdemes nekilátni, most hagyni kell a gólyákat visszatelepedni – magyarázta Gábor bácsi.

Évek óta figyeljük azt is, mikor tér vissza a Mátyusföld legendás gólyapárosa Samu és Sári Nádszegre, a fészekbe, amelyet a templomtól jól látni. Nádszegen szinte ünnepnek számít a két „nádszegi magyar gólya” hazatérése. – Mindig hazajönnek József napra – mondta Nádszeg polgármestere, Kacz Éva, de idén még nem észlelte a gólyákat. A kérdéssel megkerestük Elek László atyát, a helyi plébánost is, hiszen ő az, aki figyelni szokta ezeket a madarakat és szeretettel gondoskodni a környezetükről, mesélni róluk. A gólyák többször a plébánia kertjében is „meglátogatják” az atyát és a híveket.

Idén még nem észleltem a hazatérésüket, de egy ismerősöm a napokban feltett egy képet a közösségi hálóra – ott már volt gólya a fészekben. Biztos nem tavalyi kép, mert látni rajta azt a videokamerát, amelyet idén helyeztünk el a fészekben, hogy beleláthassunk a „gólyaotthonba”. Nagyon izgulunk a gólyáinkért, már a szomszéd faluban is mindkét fészekbe hazatértek a gólyák, reméljük, hozzánk is hazatalálnak”

– mondta Elek atya.

A gólya költöző madár és a hosszú élet szimbóluma. Az egyik legtovább élő faj, megélheti akár a negyven évet is. A néphit szerint ismeri az élet forrását, onnan hozza a gyermekeket, illetve a lelküket. A gólya lelke a teremtés vizeihez kapcsolódik - a gyerekeket a halászó gólya találja meg a Földanya méhéhez tartozó teremtő vizekben.

A kereszténységben az óvatosság, éberség, jámborság szüzesség és tisztaság madara. A gólyapárok korábban főleg a kis falusi házak széles, oldalnyílású kéményein építették nagy gallyfészkeiket, a régi épületek eltűnése után a villanypóznákra költöztek.

gólya
Galéria
+1 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.