Gólyafészkek a mátyusföldi láthatáron
A mátyusföldi Nádszegen tavaszünnepként tekintenek a két magyar gólya, Samu és Sári hazatérésére. Pozsonyvezekényen új gólyafészket telepítettek, a kis településre is érkezett egy hím gólyamadár, valószínű elindult feleséget keresni magának.

A gólya költöző madár és a hosszú élet szimbóluma. Az egyik legtovább élő faj, megélheti akár a negyven évet is. A néphit szerint ismeri az élet forrását, onnan hozza a gyermekeket, illetve a lelküket.
A gólya lelke a teremtés vizeihez kapcsolódik - a gyerekeket a halászó gólya találja meg a Földanya méhéhez tartozó teremtő vizekben.
A kereszténységben az óvatosság, éberség, jámborság szüzesség és tisztaság madara. A gólyapárok korábban főleg a kis falusi házak széles, oldalnyílású kéményein építették nagy gallyfészkeiket, a régi épületek eltűnése után a villanypóznákra költöztek.
Samu és Sári
A Galántai járásbeli Nádszegen szinte ünnepnek számít a két „nádszegi magyar gólya” – Samu és Sári hazatérése.
Nádszegen a Szent István templom és a Bence-házként ismert kúria között magaslik egy hatalmas kémény, annak tetején pedig egy gyönyörű, tágas gólyafészek díszeleg. Ebbe a fészekbe tért haza Szent József napjára dél-afrikai átteleléséből Samu, majd rövid időre rá Sári is.
A helyi plébános, Elek László minden évben figyeli a plébánia ablakából a gólyák érkezését, az idén már egy játékot is hirdetett a gyerekeknek, aki kitalálja, milyen különlegese ismertetőjegyet hordoz magán Samu, az gólyás ajándékot kap.
– mesélte még régebben az atya. A közeli idősotthon lakói is szeretettel figyelik nap, mint nap a gólyapár életét, a faluban szeretik Samut, Sárit és a fiókáikat, a tavaszt, a kikeletet, a reményt hozzák el minden évben.
Samu kedvenc pihenőhelye egyébként a templomkereszt, ami szintén egy szép szimbólum. Kacz Éva, Nádszeg polgármestere megjegyzi, emberi kéz még nem nyúlt hozzá a gólyafészekhez, nem akarnak beleavatkozni a természet rendjébe. Próbáltak már egy kisebb műfészket telepíteni, de a gólyákat nem lehetett „átverni”. A gólyafészek alatti teret szépen beparkosították, és idén tervezik a fiókák meggyűrűzését is.
– tette hozzá a polgármester.
Új fészek a fedélzeten
Pozsonyvezekényen is nagy volt az öröm, amikor a falu frissen telepített gólyafészkében megjelent egy apagólya. Az ötlet, hogy telepítsenek gólyafészket, a helyi nyugdíjasklub új elnökétől, Énekes Gábortól származott, akinek már régi vágya volt egy gólyafészek telepítése.
– magyarázta Gábor bácsi, aki a közösségi összefogásnak és a civil szféra hozzájárulásának köszönhetően megszerezte és összehegesztette az új gólyafészekhez szükséges póznát. A községi munkások segítségével felállították a fészket. A helyi Csemadok pedig a hegesztési munkálatokhoz járult hozzá anyagilag. A vezekényi fészekbe be is költözött egy hím gólya, aki a napokban eltűnt, de a helyiek úgy vélik, csak feleséget ment keresni magának.
Becses érték
Takács Árpád, Alsószeliből származó ornitológus elárulja, hogy a gólya monogám faj, az élete során csak egyszer választ magának párt, ahhoz elpusztulásáig hű marad, tehát nem csoda, hogy mindig együtt térnek haza a fészekbe Dél-Afrikából.
A gólyák hozzászoktak az emberi jelenléthez, az autók zajához, költési időben azonban már ne zavarjuk meg őket a fészekben. A gyerekeknek is meg kell tanítani, hogyan vigyázzanak ezekre a becses értékű madarakra, hogy a komplex rendszert kell megvédeni a természetben. Elsősorban azonban az a fontos, hogy a falu, az adott település becsülje meg és szeresse a gólyáit.