2025. január 28., 16:48

Húszéves a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendje

A tagok Jedlik Ányosnak, a szikvízgyártás atyjának a szülőfalujában, Szímőn tartották tisztújító közgyűlésüket és szentmise keretében adtak hálát Istennek a kegyelmekért. Várszegi Asztrik pannonhalmi emeritus főapát, aki húsz éve maga avatta lovaggá a tagokat, egészségi okból nem tudott részt venni a szentmisén, levélben küldte áldását a rend tagjaira.

Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendje
A Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrend Egyesülete a szímői templomban
Fotó: Bokor Klára

Kellényi Zoltán, a lovagrend nagymestere örömmel újságolta, hogy megtalálta méltó utódját a posztra Rajos Dóra esztergomi szikvízkészítő személyében, akit a közgyűlés meg is választott a lovagrend élére. Mint kiderült, Dóra családja révén kötődik Szímőhöz. Esztergomi szikvízkészítő cégüket Szímőről származó nagyapja, Rajos István alapította, most édesapja vezeti, és várhatóan Dóra folytatja a családi hagyományt.

Lovagrendünk célja a szikvíz megismertetése és a fröccs népszerűsítése az egész Kárpát-medencében. Ezért a gasztronómiai napokon, borfesztiválokon a látványsütés és a fröccskészítés kiemelt programunk. Ülésünkön megterveztük a következő év programját. Szeretnénk az egész országban felkutatni a szikvizes mestereket, akiket meginvitálunk a rendezvényeinkre, kölcsönös szimpátia esetén pedig meghívjuk őket tagjaink körébe, mert ideje bővítenünk és fiatalítanunk"

– tájékoztatott az újdonsült nagymester.

Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendje
Bób János, Szímő polgármestere, Rajos Dóra, a rend új nagymestere és Kellényi Zoltán leköszönő nagymester
Fotó:  Bokor Klára

Kellényi Zoltán leköszönő nagymester emlékezett a kezdetekre. Egyesületük 2004 decemberében alakult meg Szolnokon Varga Lajos szódásmester kezdeményezésére és irányításával. Fő célkitűzésük a közfogyasztás céljából gyártott szikvíz népszerűsítése, a magyar gasztronómia színesítése és az, hogy a szikvízfogyasztás irányába befolyásolják a szokásokat. Tevékenységükben kiemelt helyet kap a környezetvédelem, hiszen a palackok több százszor felhasználhatók, a kulturális örökség megóvása, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel, valamint a határon túli magyarsággal való kapcsolattartás.

A lovagok különösen jó kapcsolatot ápolnak a Pannonhalmi Főapátsággal, mint Jedlik Ányos bencés szerzetes hagyatékának őrzőjével, szívügyük a tudós örökségének megóvása, népszerűsítése. Jedlik Ányos tudományos és értékteremtő munkásságának köszönhető a többi közt az iparszerű szódagyártás elterjesztése, ami a fő megélhetési forrása a lovagrend tagjainak.

A Pannonhalmi Főapátság templomában Várszegi Asztrik főapát ütötte lovaggá az első nyolc szódásmestert 2005. január 11-én, Jedlik Ányos születésnapján. Ezen annak idején Bób János, Szímő polgármestere is részt vett. A lovagrend azóta is igen baráti, értékteremtő kapcsolatban áll Szímő községgel. Rendjükben ma már nem csak szikvízkészítők vannak, csatlakoztak szímői polgárok is, például a település korábbi és mostani polgármestere, Morvai István és Bób János, illetve a Jedlik rokonok, Brutovszky Mihály és a közelmúltban elhunyt felesége, Anikó.

Szikvízgyártó kisüzem és fröccsfesztivál

Szímő példásan ápolja neves szülöttjének a hagyatékát. Az iskolák Jedlik Ányos nevét viselik, a kultúrházat is átnevezték Jedlik-házra, mert ott kapott helyet a tudós emlékszobája, benne a dinamó és az elektromos kocsi működő modelljével. Ide gyakorta ellátogatnak turisták és iskolai csoportok. A templom előtt áll a neves szülött mellszobra, Lipcsey György alkotása, a község egyik terén pedig a szódásüvegre emlékeztető Jedlik-szökőkút. A Károlyi-házban kis technikai múzeum nyílt a tudós tiszteletére, mivel Jedlik elektrotechnikus is volt, és ott láthatók a régi, felújított szódakészítő gépek.

Nemcsak muzeális szódakészítő gépeink vannak, de a lovagrend tagjai egy kicsi, de komplett szikvízüzemet is összeadtak számunkra, amely szépen működik. Itt helyben gyártjuk és értékesítjük a Szímői szikvizet, amely nagyon kedvelt nemcsak a helyiek, de a környék lakosai között is"

– emeli ki Bób János polgármester. Kitér arra is, hogy tevékeny a községben a Jedlik Ányos Társaság, melyet a tudós hagyatékának ápolására és rendezvények szervezésére hívtak életre.

Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendje
Emlék a fröccsnapról
Fotó:  Bokor Klára
Jedlik Emléknapot kétévente szerveznek, ekkor kerül sor a Jedlik-díjakat átadására, idén ez májusban lesz. A díjat azok a szlovákiai magyar személyiségek kaphatják meg, akik a természettudományok vagy a társadalomtudományok terén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A díjazottra valamennyi szlovákiai magyar tudományos és kulturális intézmény, szervezet tehet javaslatot, a döntést a kuratórium hozza meg. A szímői alapiskola évente megrendezi a Jedlik Ányos fizikaversenyt, amelyen a környező iskolák diákjai is részt vehetnek.
A fröccsnapok a legjobban várt rendezvény, ahol évente felállítják Szlovákia fröccsrekordját. Idén augusztus 29-e és 30-a között 225 literes nagyfröccsöt készítünk majd annak tiszteletére, hogy 225 éve született Jedlik Ányos. A fröccs eladásából befolyt összeget mindig jótékony célra fordítjuk"

– hangsúlyozta Bób János hozzáfűzve, ezekre a rendezvényekre a lovagrend is meghívást kap.

A szikvízgyártók lovagrendje számtalan rendezvényen készít fröccsöt, üdítőt a 236 literes „Barátság” elnevezésű nagypohárba. Az elkészített italból befolyt összeget jótékony célokra fordítják.

A rendkívüli barátság jele, hogy a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrend Egyesületének tagjai Szímőn ünnepelték lovaggá avatásuk huszadik évfordulóját, amelyen Siekel István helyi plébános atya celebrálta az ünnepi szentmisét.

Megjelent a Magyar7 2025/3. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.