2025. január 23., 09:49

Új elnök, régi szabályok és a működő kultúra – megjelent a MAGYAR7 harmadik száma

Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli!

lapajánló
Fotó: ma7

Hétfőn beiktatták hivatalába Donald Trump elnököt. Ettől ugyan a Föld nem fordult ki a sarkaiból, a világbéke sem tört ki azonnal, a kenyér sem lesz olcsóbb a magatehetetlen Európában, és a brüsszeli háborús ámokfutás sem fog alábbhagyni. De bármi következzék is, annál rosszabb már nem lehet, mint ami eddig volt. Gondoljuk most. Pedig, édes istenem, hányszor gondoltuk már így, írja lapunk főmunkatársa, Kövesdi Károly Mocsarak és Lápok című vezércikkében. Egyben arra is figyelmeztet, ha nem alakul majd minden jól, nem lehet Trumpot kikiáltani bűnbaknak. Az európai vezetőknek is tenniük kellene a dolgukat.  

lapajánló
Fotó:  ma7
De milyen elnök lesz Donald Trump? Kolek Zsolt kérdésére Kiss Rajmund, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetője válaszol. Talán a legfontosabb a sok várható változás közül az, hogy az új elnök az elszigetelés politikája helyett a tárgyalásokat választja, ami ugye nem jelenti azt, hogy könnyű tárgyalások várnak rá Ukrajna és a Közel-Kelet kapcsán. És nem tapasztalt diplomaták, hanem elsősorban üzletemberek tárgyalnak majd amerikai oldalról.

A béke éve lesz? Ahhoz abba kellene hagyni az öldöklést. De ahhoz meg tárgyalni kellene, de ahhoz, hogy a tárgyalások egyáltalán szóba kerülhessenek, több alapvető feltételnek kell teljesülnie. Nagyon bonyolult? Hát, ilyen a nemzetközi politika, de Kocur László érthetően elmagyarázza a feltételrendszert a 11. oldalon.

Családi vállalkozás, amely a régiót is építi. Ez a párkányi Convertis Kft., amelynek ügyvezető igazgatója, Béres József tavaly megkapta az Év vállalkozója elismerést. Nem a gyors meggazdagodást választotta, hanem a folyamatos építkezést. Ennek eredménye, hogy ma már családja két generációja vezeti a céget, amely száz embernek ad munkát, miközben a magyar közösséget építő szervezetek támogatásában is élen járnak. Béres Józseffel Rajkovics Péter beszélgetett.

lapajánló
Fotó:  ma7

Az utóbbi évek legnagyobb mértékű elmozdulása várható a hivatali, ezúttal a digitális ügyintézés kétnyelvűsítése terén. Erről számolt be lapunknak Pandy Péter, a Magyar Szövetség Országos Tanácsának elnöke, aki tavaly novembertől kapcsolatban áll a beruházási minisztérium államtitkárával, hogy az átfogó, akár több tárcát is érintő kezdeményezés minél zökkenőmentesebben valósuljon meg. A kétnyelvűsítés terve viszont nem aratott osztatlan sikert, hiszen szinte azonnal kiváltotta a Matica slovenská lapjának rosszallását. Somogyi Szilárd: A kétnyelvűsítésért folytatott harc mérföldköve.

Vajon mennyivel lenne erősebb pozíciója a felvidéki magyarságnak a pozsonyi törvényhozásban, ha valamelyik szlovák párt kegyeskedne felvenni egy-két képviselőjelöltjét a listájára, és valami csoda folytán azok bejutnának a parlamentbe? Meg tudná-e markánsan jeleníteni a mi értékeinket, főleg érdekeinket, ha minduntalan hálával kellene tartoznia a kocsisnak, amelyik fölvette? Kövesdi Károly: Zárójeles emberek. 
lapajánló
Fotó:  ma7

Immár hagyományosan a magyar kultúra napján idén is átadták a Csemadok-díjakat. Január 19-én, Galántán azok vehették át az Életmű Díjat, a Közművelődési Díjat, a Gyurcsó István-díjat és a Fábry Zoltán-díjat, akik sok évtizede fáradhatatlanul viszik a fáklyát, terjesztik a magyar kultúrát, segítik megmaradásunkat Felvidék-szerte. Ismerkedjenek meg lapunkból az idei díjazottakkal!

Egy nyelvzseni a fáskamrában, avagy a furcsa természetű Pozsonyban született Mandelli Dávid történetével is megismerkedhetnek Lacza Tihamér jóvoltából. A telefon és a telefonálás régen és ma, erről szól Száraz Dénes jegyzete.

Múltunk rovatunkban folytatjuk Haraszti János bódvavendégi honvéd történetét, aki soha nem tért haza a Don-kanyarból. Nagybátyja történetét Köteles Ágoston jegyezte le. 

Bős épül és szépül. Ez nem afféle közhelyes szójáték, hanem tény, hiszen aki mondjuk húsz esztendeje elsétált a nagy körforgalomtól bármelyik irányba, annak a szeme elé egy más, ha lehet így fogalmazni, szürkébb, „kopottabb” kép tárult. Ma egy élhető kisváros látványa fogad, felújított épületekkel, új utcasorokkal. A városnak a kulturális élet és az oktatás terén sem kell szégyenkeznie. Lacza Gergely: Egy kisváros másodvirágzása.

lapajánló
Fotó:  ma7

Egy másik várossal, Fülekkel folytatjuk, ahol idén nem lesznek drasztikus megszorítások, mondta a polgármester Agócs Szvorák Emesének.

Ismét dolgoznak az alsósajói bányában, kérdés azonban, hogy lesz-e eredménye. Azt igyekeznek megakadályozni, hogy a szennyezett bányavíz a Sajóba folyjon. A közel 740 ezer eurós projektnek hat hónapon belül kellene befejeződnie. Három év elteltével végre sikerül valós javulást elérni? Fábián Gergellyel együtt mi is ezt kérdezzük.

Anyanyelvünk kertje – vallomás a nyelvhűségről címmel számolt be Szomolai Andrea a Csemadok esszéversenyéről, amelyet idén Csehy Flóra komáromi gimnazista nyert meg.  

Az értékmentő és -teremtő, alias Szobi Eszter, a Felvidéki Népviseletes Babacsaládok Házának és egyedi gyűjteményének a létrehozója, aki január 16-án töltötte be 80. életévét. Munkássága elismeréseként megkapta a Kallós Zoltán – Külhoni Magyarságért Díjat. A Kultúráért és Turizmusért Társulás elnökeként ma is aktív értékmentővel a születésnapi ünnepségre való készülődés közben beszélgetett Nagy-Miskó Ildikó.

Felújítják a zselízi alapiskola főépületét, írja Kaszmán Zoltán, és a következő cikkünk is egy csodálatos épületről, belső terekről szól. Dunajszky Éva tett időutazást az egyik pozsonyi cukrászdában, amely a külföldiek körében ismertebb. Ez a Konditorei Kormuth Pozsony belvárosában. Gyönyörű, a boldog békeidőket idéző beltér, hihetetlen finomságokkal. Igazi farsangi téma…

Húszéves a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrendje. A szikvízgyártás atyjának a szülőfalujában, Szímőn tartották tisztújító közgyűlésüket, egyben új nagymestert is választottak, ezúttal egy hölgy személyében, írja Bokor Klára.

Mit mutatott a rimaszombati múmiáról a CT? A Gömör-Kishonti Múzeum egyik leghíresebb kiállítási objektumának alapos vizsgálata kimutatta, hogy a korábban sokat tévedtek a szakemberek.

lapajánló
Fotó:  ma7

Humán metapneumovírus az aktuális mumus, de mint írja Asztalos Kele Orsolya, ez nem új vírus, nem is kínai, és már jó pár évtizede támad.

Csiang Rait akár az Aranyháromszög fővárosának is nevezhetjük, jóllehet a város és környéke az ópiumtermesztésről lassan áttér az idegenforgalomra. Thaiföld legészakibb nagyvárosát Mangrai király alapította 1262-ben. Innen ered a város neve is, hiszen a csiang a thai nyelvben várost jelent, a rai szó pedig Mangrai király nevének végződése, vagyis Rai városa. Varga Róbert Az Aranyháromszög ékkövei című gazdagon illusztrált írását a Barangolóban találják.

A bárányhúsról ír fontos tudnivalókat Fekete Norbert, és el is készít egy fantasztikus báránybordát mindenféle különleges finomságokkal körítve.

lapajánló
Fotó:  ma7

Vas Gyula ezúttal a Kia Picanto 1.2 GT-line autót, a frissített csúcsmodellt tesztelte.

A továbbjutás küszöbén az FTC, írja Mátis Rudolf. Míg a magyar csapatok többsége barátságos mérkőzésekkel készül az OTP Bank Liga februári folytatására, addig a Ferencvárosra két sorsdöntő összecsapás vár az Európa-ligában. A csoportküzdelmekből még két forduló van hátra, a zöld-fehérek előbb csütörtökön (január 23.) az Eintracht Frankfurt otthonába látogatnak, majd egy héttel később hazai pályán fogadják az AZ Alkmaar együttesét. 
lapajánló
Fotó:  ma7

Koreaiak magyar színekben, avagy a magyar gyorskorcsolya a hazaiak mellett ezúttal nem a kínaiakra, hanem a koreaiakra épít? Két koreai versenyzőt is honosítottak, írja Rajkovics György.

A MAGYAR7 idei harmadik számának hátlapján a tornai templom látható, amely freskóinak szépsége Jókai Mórt is elvarázsolta.

Közéleti hetilapunkban természetesen megtalálják a keresztrejtvényt és a részletes műsort is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.