Egységes magyar iskolaközpont Ipolyságon
Szlovákiában az elmúlt években egyre sürgetőbbé vált a középiskolai hálózat optimalizálása, mivel a tanulói létszám jelentős csökkenése miatt számos intézmény fenntarthatósága megkérdőjeleződött. Országszerte, de a tágabb régióban is az elmúlt hetek kiemelt témája volt a hálózati reform.

Mint ismeretes, Tomáš Drucker oktatásügyi miniszter 2024 júniusában állt elő a középiskolai hálózat optimalizálásának tervével, elsősorban a költséghatékonyság okán. Mindez az ipolysági oktatási intézményeket is érintette. A város jelenleg a Szondy György Gimnáziumnak, az egyházi fenntartás alatt álló Fegyverneki Ferenc Közös Igazgatású Katolikus Iskolának és a részben magyar tanítási nyelvű Műszaki és Szolgáltatóipari Szakközépiskolának ad otthont, de működik itt egy kétnyelvű, elsősorban szlovák tanítási nyelvű középiskola és egy bentlakásos szakiskola is.
Az eredeti optimalizációs tervek szerint a Nyitra megye által fenntartott két gimnáziumot és a szakközépiskolát vonták volna össze egy intézménnyé. Ez a javaslat azonban nem nyerte el a helyiek tetszését.
A város önkormányzata is inkább azt a megoldást támogatta, amely szerint a helyi alapiskolákat vonják össze a nevezett középiskolákkal. Ahhoz, hogy az utóbbi valósuljon meg, fenntartói jogok átruházásáról is döntést kellett hozni.
A helyi képviselő-testület 2025 februárjában határozott arról, hogy átvállalja a Szondy György Gimnázium fenntartói jogkörét.
– Örülök neki és üdvözlöm az ipolysági képviselő-testület határozatát, mivel ez felgyorsítja a folyamatokat. Amennyiben sikerül Ipolyságon létrehozni az iskolaközpontot, jó példával tud majd szolgálni más városok számára is, ahol 300 fő alatti alap- és középiskolák működnek, amelyeknek a fenntarthatósága megkérdőjeleződik majd a következő években – nyilatkozta idén februárban Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke.
Ezzel egy időben a magyar tanítási nyelvű oktatási intézményeket látogatók szülei egy szándéknyilatkozatot fogadtak el a Pongrácz Lajos Alapiskola és a Szondy György Gimnázium összevonásával kapcsolatban.
– Szeretném megköszönni mindenkinek, aki eddig is támogatta és ezután is támogatni fogja azt az elképzelést, hogy Ipolyságnak erős, minőségi és hosszú távon fenntartható oktatási intézményekkel kell rendelkeznie. Már az elején tudtuk, hogy rögös lesz az út, lehet néhány ember számára akár népszerűtlen is az elképzelés, de mivel a város jövőjét meghatározó, stratégiai döntésről van szó, nem engedhetünk teret az olcsó populizmusnak és az egyéni érdekeknek, csakis kizárólag szakmai érveken alapuló, a város és a lakosság érdekeit szolgáló döntéseket szabad hozni – fogalmazta meg Zachar Pál, Ipolyság polgármestere.
A Nyitra Megyei Önkormányzat 2025. március 25-i, 18. testületi ülése után számos kérdésben még világosabban látunk. A polgármester arról tájékoztatott, hogy az itt született döntésükkel elhárult minden akadály, s 2025. szeptember 1-jétől a város fenntartásában nyitja meg kapuit a két magyar tanítási nyelvű iskola fúziójából a több mint 300 fős magyar iskolaközpont.
– Fontos kiemelni, hogy ezek a törekvések nem valami ellen, hanem valamiért történtek; az első számú szempont számunkra az volt, hogy nagy, erős és fenntartható iskolák működjenek nemcsak a város területén, hanem az egész régióban – fűzte hozzá Zachar Pál, Ipolyság polgármestere.
Megjelent a Magyar7 2025/13.számában.