Állatság és emberség, a hormonok játéka és román Drakula – megjelent a MAGYAR7 13. száma
Keresse, olvassa lapunkat, de legjobb, ha megrendeli.

Annyi állatság van mostanság az életünkben, tényleg nem ártana egy kis emberség. Például a sajtóban, amikor a száj- és körömfájás járványról írnak munkatársaink. Hihetetlen, de politikai hangulatkeltésre is felhasználják egyesek, „az egyik felvidéki magyar portál ezt a súlyos tragédiát is arra használta fel, hogy – ki tudja, milyen okból – a Magyar Szövetséget igyekezett lejáratni, annak politikusait gyanúsítgatta nemtörődömséggel és tehetetlenséggel. Ilyenkor az ember joggal várná el, hogy mindenki visszafogja magát, és nem az áskálódást tartja a legfontosabb feladatának”, írja Emberség és állatság című vezércikkében lapunk főmunkatársa, Kövesdi Károly.
Richard Raši pár nap híján egyéves hiátust követően ülhetett a házelnöki székbe. Ha az ország egy esztendeig működött házelnök nélkül, talán fontolóra kellene vennünk a funkció szükségességét, na de ne komolytalankodjunk. A heti politika összefoglalót ezúttal Kocur László írta, címe: Egy év után van házelnök
Lidércnyomás, avagy egy rettegett betegség „anatómiája” címmel foglalta össze a száj- és körömfájás járvány elmúlt heti eseményeit, helyi és központi történéseit B. Vida Júlia.
A világról alkotott korábbi képünket kikezdi az egypólusú világrend felbomlását követő káosz – állítja Robert. C. Castel. S most még mindig befelé megyünk a káoszba, és nem kifelé tartunk belőle. Ez elsősorban háborúkban fog megnyilvánulni, egyre több lokális háborút fogunk látni, és csak remélhetjük, hogy nem folynak össze egy nagyobb háborúba, amelynek a technikai elnevezése harmadik világháború. Hát, nem nyugtatott meg bennünket a nagyinterjúban az elemző, de legalább világosan látunk. Robert C. Castellel Kolek Zsolt beszélgetett. Az interjú címe: Az Európai Unió a rontópál szerepét játssza el
Ki fizeti majd a tranzakciós adót a kasszába? Nem kérdés, tudjuk, hogy mi, mindannyian. A kormány reményei szerint a közpénzek pótlásának egyik kulcseleme lehet a tranzakciós adó, mások szerint hosszabb távon ronthatja az ország versenyképességét, fékezheti a digitalizációt, és érzékenyen érintheti a lakosság mindennapjait. Az új adóról Rajkovics Péter írt.
2024 októberében beszéltünk az állampolgársági témáról Fiala-Butora Jánossal, emberi jogi jogásszal, aki már akkor jelezte, hogy egy általa képviselt ügyben a belügyminisztérium, pontosabban a nevében eljáró pozsonyi járási hivatal valószínűleg visszakozni fog, és a bíróság az állampolgárságára váró panaszosnak ad majd igazat. És ez most megtörtént. Erről, és néhány „érdekességről” olvashatnak Somogyi Szilárd Csatáról csatára állampolgársági ügyekben című írásában.
Tudta, hogy a tavasz nemcsak a tavaszi fáradtságról szól, hanem a test megújulásáról is? A hormonok összehangolt játéka, a sejtek frissülése és az élettani folyamatok alkalmazkodása jelzi: a tavasz a test számára is az újrakezdés időszaka, a belső ébredésé, amely összhangba hozza szervezetünket az új évszak energiájával. Varga Dominika: Életre kelni a természettel együtt
A Nemzeti Népművelési Központ és a Csallóközi Népművelési Központ szervezésében március elején nyílt meg az AMFO fotópályázat 28. évfolyamának kiállítása. Erről olvashatják Balla Rita ismertetőjét Látni és megláttatni címmel.
Egy hamiskártyás arisztokratáról, báró Berzeviczy Györgyről olvasatnak a Leporolt Históriákban Lacza Tihamérnak köszönhetően, majd a szennyes, de betegséget mégsem okozó Gangesz kapcsán Fülöp Antal gondolatait, Rendhagyó kérdések a járványok kapcsán címmel.
És egy újabb különc, Drakula, akiről számtalan film született, legutóbb 2024-ben a Nosferatu című amerikai horrorfilm. Miközben nézte szerzőnk, Csonka Ákos az jutott eszébe, hogyan is lett román a vérszívó gróf…
Életekről van szó! Nem ártana ezt is figyelembe venni a száj- és körömfájás elleni védekezés során. Amikor felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás Magyarországon, a medvei határátkelőtől nem messze, a csallóközi gazdák sem voltak nyugodtak. Sajnos aggodalmuk beigazolódott, a járvány átterjedt Szlovákia déli részére. Lacza Gergely a csallóközi tapasztalatokat foglalja össze, majd Szomolai Andra a mátyusföldi aggodalmakról ír A szürke marha csak akkor bőg, ha baj van című riportjában.
Két iskolai téma következik lapunkban, az egyik fülekről, ahol Comenius emlékplakettet kapott a tanítónap alkalmából Zupko Mária, nyugalmazott gyógypedagógus és Tomolya Adrianna, a II. Koháry István Alapiskola tanárnője, írja Agócs Szvorák Emese, majd Kaszmán Zoltán cikke következik az egységes magyar iskolaközpontról, amely megalakult Ipolyságon.
Áll a bál Betlérben. Miután felmondtak a volt igazgatónak és az alkalmazottak is tiltakoztak Martina Šimkovičová kulturális miniszter és Andrea Predajňová, az új igazgató sajtótájékoztatót tartott. Šimkovičová úgy fogalmazott, a betléri múzeum egy eltérített, elrabolt intézmény, ahol a jogtalanság uralkodik. Hogy ki kit mivel vádol, elolvashatják Fábián Gergely cikkében.
Megtartani a magyar katolikusokat Rimaszombatban. Ez volt a célja Pelle Tibornak, a Rimaszombati Katolikus Kör társalapítójának, aki egész életében fontosnak tartotta a családot, a közösségi és vallási elkötelezettséget, valamint a közösségépítést és a keresztény értékek megőrzését. A felvidéki magyarság kultúrája és hagyományai megőrzése érdekében végzett munkája elismeréseként nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehette át. Virsinszky Tamás beszélgetett vele.
A hajdani koronázóvárosban több tucat fényűző udvartartással bíró palota állt, amelyek tulajdonosai többnyire magyar arisztokraták voltak. Esterházy-palotából például három is van, amelyek közül az egyik különösen kedves a szívemnek. A patinás régi épület Pozsony egyik legrégibb utcájában, a papok és hittudósok utcájában áll, ahol egykoron Pázmány Péter alapított jezsuita kollégiumot. Igaz, mára szívet fájdítóan romos állapotban van. De most megkezdődik a felújítás és luxuslakásokat alakítanak ki az Esterházy-palotában, írja Dunajszky Éva.
Három lelkes fiatal – Novák Bálint kertészmérnök, Haják Norbert jogász és Nagy Leo orvos – alapította a Hét Szilvafa polgári társulást. Hétszilvafás nemesnek nevezték a magyar nemesség alsóbb rétegét, akik csekély földbirtokkal rendelkeztek. A fiatalok névválasztása azt üzeni, nem szükséges hatalmas terület ahhoz, hogy valódi változást érjünk el. Ők hisznek benne, hogy a faültetés és a közösségépítés a jövő kulcsa. Bokor Klára: Hétszilvafás fiatalok.
Andersen éjszakája Pöttöm Pannával. Kettős évforduló jegyében telt Andersen éjszakája a komáromi Szinnyei József Könyvtár Eötvös utcai főépületében, hiszen az idén ünnepeljük a világhírű dán költő és meseíró születésének 220., valamint halálának 150. évfordulóját. Az alsó tagozatos lányok rendhagyó együttléte a Pöttöm Panna című Andersen-mese köré szerveződött. A rendezvényről Nagy-Miskó Ildikó számol be.
A királyhelmeci Műszaki Szakok és Mesterségek Szakközépiskola az idén nyolcadik alkalommal rendezte meg a térség nívós eseményét, a Bodrogköz fodrászát. Molnár Gabriella azonban nem a versenyről, hanem a zsűri elnökéről Horváth Norbertről ír, aki egykor maga is az iskola diákja volt, s mára megcsinálta a szerencséjét Pozsonyban. Csinálják utána!
Lakberendezőnk, Bazsó Krisztina folytatja a Hobbi az otthonunkban sorozatot, ezúttal a művészet kerül a fókuszba.
Szigetvár a török elleni harcok kapcsán vált Magyarország egyik leghíresebb várává. Zrínyi Miklós Szigeti veszedelelem című művének olvasásakor elképzeli az ember, hogy a magasban van egy vár, amelynek védői 32 napon át megpróbálják visszaverni a több tízezres török sereg támadásait. Majd, amikor a védők érzik, itt nincs mentség, a halál elkerülhetetlen, akkor inkább kirohannak, és hősi halált halnak. Hogy mi minden vár a látogatóra a várban, megtudhatják a Barangolóból, Zsebik Ildikótól.
Közeledik a húsvét, és vele együtt a készülődés, a sütés-főzés. Balogh Tímea szerint a kávé szelet inkább a felnőtteké, de a pihe-puha répás sütemény garantáltan a kicsik kedvence lesz.
Vas Gyula tesztelte a BMW X3 M50 xDrive: autót, amely a család aktuális topmodellje.
Nem jött össze a bravúr a magyar válogatottnak a törökök ellen. Azt követően, hogy az isztambuli odavágón 3:1-es vereséget szenvedtünk, a Puskás Arénában rendezett visszavágón szintén alulmaradtunk, így a Nemzetek Ligája következő kiírását a B-divízióban kezdjük. Mi bizonyult a döntő faktornak a párharc során? Milyen következtetéseket tudunk levonni ebből a két mérkőzésből? Reális eséllyel pályázhatunk a 2026-os világbajnokságra való kijutásra? Mátis Rudolf: Felállni, és harcolni a világbajnoki részvételért.
Irány České Budějovice, a női hoki-vb! Negyedik alkalommal szerepel a női jégkorong-világbajnokságon a magyar válogatott. A cél mi más is lehetne, mint bennmaradni a legjobbak között, írja Rajkovics György.
A MAGYAR7 13. számának hátlapján a felsőszemerédi rovásírásos emlékek láthatók. Közéleti hetilapunkban természetesen megtalálják a keresztrejtvényt és a részletes műsort is.