2025. március 3., 12:27

Egyelőre stabil a „sárgasághelyzet” Dunaszerdahelyen

Az év eleje óta több mint 330 vírusos hepatitis A megbetegedést regisztrált a Közegészségügyi Hivatal (ÚVZ). Minden megyében megjelent a sárgaság. Dunaszerdahelyen a múlt héten röppentek fel az első hírek arról, hogy a Karcsai úti roma közösség tagjai között felütötte fejét a betegség. A város polgármestere, Hájos Zoltán közösségi oldalán tájékoztatott erről, néhány hasznos tanácsot is adva a fertőzés terjedésének elkerülésére és a Regionális Közegészségügyi Hivatal is intézkedéseket foganatosított. Vörös Terézia, a hivatal járványügyi osztályának vezetője lapunk megkeresésére elmondta, egyelőre nem változott a hepatitis A-val fertőzött betegek száma.

hepatitis A, sárgaság
Fotó: unsplash

„KiIenc emberről – felnőttek és gyermekek egyaránt – tudunk, akiket Nagyszombatban, a fertőző osztályon kezeltek vagy még kezelnek. Új bejelentés nem érkezett, folyik a kapcsolati személyek kivizsgálása. Rendeletet adtunk ki a Karcsai úti romatelep, valamint a Szent János Alapiskola részére, melyben az oltás felvételét ajánljuk.

Fontos elmondani, hogy ez a legenyhébb formája a sárgaságnak, amin a gyermekek általában könnyen átesnek. Aki megfertőződik, egész életre szóló védettséget szerez. Sokan tünetmentesen vészelik át, nincs is róla tudomásuk. Ha az idősebb felnőtteknél elvégeznénk a szükséges vérvizsgálatot, kiderülne, hogy nagyon sokak szervezetében van ellenanyag”

– ecsetelte a pillanatnyi helyzetet.

Hozzátette azt is, könnyen terjedő betegségről van szó, ami a széklettel ürül ki szervezetből. Ha valaki vécézés után nem most alaposan kezet és azzal megfog valamilyen tárgyat, ami lehet egy bevásárlókocsi fogantyúja és azt utána egy másik ember szintén megfogja, akkor átvihető a fertőzés. Például, ha a boltból kijövet, kézmosás nélkül, bevesz valamit a szájába. Nem hiába hívják a hepatitis A-t a piszkos kezek betegségének.

Ez a vírusos betegség kezdődhet úgy is, mint az influenza, hányással, hasmenéssel, amit később a tipikus besárgulás követ. A sárgaság előtt két három héttel és még utána is 8 napig fertőz a beteg. A lappangási idő ráadásul ötven nap, úgyhogy a terjedését elég nehéz megállítani. Ha valahol felüti a fejét, hónapokig is elhúzódhat.

A statisztikák szerint a családtagok harminc százaléka kapja el a betegséget. Azok a családtagok, akiknek olyan a munkájuk, hogy élelmiszerrel kerülnek kapcsolatba, azok ötven napig otthon kell, maradjanak. De ha felveszik az oltást, és már kimutatható szervezetükben az ellenanyag, akkor visszatérhetnek a munkahelyünkre” – tudjuk meg az osztályvezetőtől.

A legfontosabb, hogy azokon helyeken, ahol sok ember megfordul, fokozottan figyeljenek a tisztaságra, például a kilincsek rendszeres fertőtlenítésre. De ugyanaz vonatkozik a bevásárlókosarak fogantyúira is.

Vörös Terézia szerint ügyeljünk arra, hogy hazatértünk után szappannal és bőséges vízzel mossunk kezet, úgy ahogy a Covid idején megtanultuk, tehát az ujjak között is.

Beszél arról is, hogy utoljára 2015-ben volt sárgaságjárvány a Dunaszerdahelyi járásban, amúgy évente egy-két eset szokott előfordulni, szórványosan. Mivel mindenki nagyon sokat utazik, és hozzánk is érkeznek más országokból, megfontolandónak tartja a védőoltást.

„Bízunk abban, hogy a városban és környéken működő háziorvosok is fokozottan figyelik a hozzájuk érkező betegeket és családtagjaikat.

Mivel a sárgaság tünetei sok más betegségre is utalhatnak, csak vérvizsgálattal lehet kimutatni a fertőzést. Ha valaki elkapja, netán lefolyása nehezebb, akkor hetekre is kieshet munkából, mivel a betegség legyöngítheti az embert. Ha sötét a vizelet és nagyon világos a széklet, akkor szinte biztos, hogy erről a betegségről van szó”

– fűzi hozzá.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.