Tudnivalók a sárgaságról
Tévedés lenne azt hinni, hogy csak külföldi utazásaink alkalmával veszélyeztet bennünket a hepatitis A, azaz a vírusos májgyulladás. Való igaz, hogy magas esetszámról főleg a fejlődő országokban beszélhetünk, ahol a gyerekek szinte 100 százaléka átesik a fertőzésen, védettséget szerezve így a felnőttkorra. A legnagyobb kockázatnak a közepesen fejlett országok felnőtt lakosai, vagy a fejlődő országokba látogató turisták vannak kitéve, mivel gyerekkorban nem találkoztak a vírussal.

Európa országaiban évente összesen néhány ezer hepatitisz A esetet jelentenek, az előfordulás Szlovákiában szórványosnak mondható. Helyi járványok következtében azonban időnként megugrik a betegek száma. A regionális közegészségügyi hatóságok jelenleg is aktívan foglalkoznak a vírusos hepatitis A (HAV) járványos előfordulásával Kelet-Szlovákia egyes járásaiban.
A máj létfontosságú szerv, az emberi test legnagyobb mirigye, amelyre úgy gondolhatunk, mint egy szűrőre és kémiai gyárra egyben, ahol a vérből befogott anyagok feldolgozásra kerülnek. A lenyelt étel, gyógyszerek és vitaminok a nyelőcsövön keresztül haladnak át, rövid ideig a gyomorban kerülnek feldolgozásra, majd továbbhaladnak a vékony- és vastagbélbe. Minden szükséges, de a káros anyagok is felszívódnak a béltartalomból a vérbe. Mindezt a vér ezután a kapuvénán keresztül a májba szállítja, ahol megkezdődik a hasznosítás. A feldolgozott anyagok egy részét a máj tárolja, mások továbbkerülnek a véráramba, és így az egész szervezetbe.
Májunkban egyszerre több ezer folyamat zajlik. Ebben a pillanatban is tisztul a vérünk, fontos anyagok bomlanak le, hogy újak állhassanak össze, képződik az epe. A máj több fontos funkciót lát el:
Energiagazdálkodás – átalakítja (metabolizálja) a felszívódott cukrokat, zsírokat és fehérjéket, előkészítve azokat a szervezetben való felhasználásra.
Tápanyag- és vitamingazdálkodás – energiaforrásként szolgáló anyagokat, ásványi anyagokat és vitaminokat tárol, szükség szerint a véráramba bocsát.
Epét gyárt – a bélbe ürülő epe befolyásolja a zsírok és egyes vitaminok felszívódását, valamint az epével felesleges anyagok is kiválasztódnak.
Kiszűri a káros és mérgező anyagokat a vérből. Olyan, mint egy kapu, amely védi a szervezetünket.
Irányít és egyensúlyt teremt – enzimeket, más szerveket stimuláló hormonokat, valamint a véralvadáshoz elengedhetetlen anyagokat állít elő.
A májgyulladás vagy hepatitisz a máj gyulladásos megbetegedése, melyet elsősorban különböző vírusfertőzések, de más károsító hatások is okozhatnak. A vírusos májgyulladásnak több formája ismert, így az A, a B, a C, a D, az E és a G. A hepatitisz B ellen a gyermekek Szlovákiában kötelező védőoltást kapnak.
A hepatitis A-t fertőző sárgaságnak, vagy a „piszkos kezek betegségének” is nevezik. Okozója a hepatovírus A, amely rendkívül ellenálló, mínusz 20 fokon is életképes marad, és csak 100 fokon, 5 percig forralva pusztul el. A vírus akár egy hónapig is képes megtartani fertőzőképességét, forrása a beteg, vagy a tünetmentes vírushordozó.
A betegség gyakrabban érinti a rizikócsoportba tartozókat, így az óvodás- és iskoláskorú gyermekeket, a fiatalokat és a 35 év alatti felnőtteket és az utazókat. Az alapos kézmosás elmaradása fokozza a kockázatot.
A betegség általában néhány hétig, hónapig tart. Az akut hepatitis gyakran úgy zajlik, mint a közönséges influenza, megemelkedett hőmérséklet, izomfájdalmak, ízületi fájdalom, hányinger, hányás, étvágytalanság jelentkezik.
A hepatitis A kezelése csak támogató jellegű, nincs specifikus gyógyszer a vírusbetegség ellen. Olyan feltételeket próbálunk teremteni, hogy a szervezet sikeresen megküzdjön a betegséggel. Ajánlott az ágynyugalom, fájdalom és lázcsillapítás, májkímélő diéta. Az orvos májvédő és májtámogató (hepatoprotektív) szereket és vitaminokat is javasolhat.
Gyakori kézmosással és a személyi higiéné általános betartásával csökkenthető a vírusfertőzés esélye. Biztos és hosszú távú védelmet azonban kizárólag a hepatitis A elleni védőoltás beadatásával szerezhetünk. Az oltási sor 2 dózisból áll és legalább 20 évre szóló védettséget biztosít.
Bárkinek, aki egy évnél idősebb korban járványveszélyes területre látogat, például Közép- és Dél-Amerikába, Mexikóba, Ázsiába (Japán kivételével), Afrikába, Kelet-Európába és egyes Dél-Európai országokba.
Krónikus májbetegségben szenvedőknek.
Olyan személyeknek, akik a munkájuk során ki lehetnek téve a fertőzésnek (egészségügyi dolgozók, tanárok, stb.).
Vérzékenységben szenvedőknek.
Továbbá minden érintettnek egy adott közösségben, amennyiben hepatitis A járvány tört ki.
A védőoltást minden gyermek és felnőtt kérheti a kezelőorvostól. Hasznosabb felkészülni, mint megijedni!
Megjelent a Magyar7 2025/7. számában.