2025. március 2., 15:51

Tudnivalók a sárgaságról

Tévedés lenne azt hinni, hogy csak külföldi utazásaink alkalmával veszélyeztet bennünket a hepatitis A, azaz a vírusos májgyulladás. Való igaz, hogy magas esetszámról főleg a fejlődő országokban beszélhetünk, ahol a gyerekek szinte 100 százaléka átesik a fertőzésen, védettséget szerezve így a felnőttkorra. A legnagyobb kockázatnak a közepesen fejlett országok felnőtt lakosai, vagy a fejlődő országokba látogató turisták vannak kitéve, mivel gyerekkorban nem találkoztak a vírussal.

Kézmosás

Európa országaiban évente összesen néhány ezer hepatitisz A esetet jelentenek, az előfordulás Szlovákiában szórványosnak mondható. Helyi járványok következtében azonban időnként megugrik a betegek száma. A regionális közegészségügyi hatóságok jelenleg is aktívan foglalkoznak a vírusos hepatitis A (HAV) járványos előfordulásával Kelet-Szlovákia egyes járásaiban.

Hogyan működik a máj?

A máj létfontosságú szerv, az emberi test legnagyobb mirigye, amelyre úgy gondolhatunk, mint egy szűrőre és kémiai gyárra egyben, ahol a vérből befogott anyagok feldolgozásra kerülnek. A lenyelt étel, gyógyszerek és vitaminok a nyelőcsövön keresztül haladnak át, rövid ideig a gyomorban kerülnek feldolgozásra, majd továbbhaladnak a vékony- és vastagbélbe. Minden szükséges, de a káros anyagok is felszívódnak a béltartalomból a vérbe. Mindezt a vér ezután a kapuvénán keresztül a májba szállítja, ahol megkezdődik a hasznosítás. A feldolgozott anyagok egy részét a máj tárolja, mások továbbkerülnek a véráramba, és így az egész szervezetbe.

Elképesztő teljesítmény

Májunkban egyszerre több ezer folyamat zajlik. Ebben a pillanatban is tisztul a vérünk, fontos anyagok bomlanak le, hogy újak állhassanak össze, képződik az epe. A máj több fontos funkciót lát el:

Energiagazdálkodás – átalakítja (metabolizálja) a felszívódott cukrokat, zsírokat és fehérjéket, előkészítve azokat a szervezetben való felhasználásra.

Tápanyag- és vitamingazdálkodás – energiaforrásként szolgáló anyagokat, ásványi anyagokat és vitaminokat tárol, szükség szerint a véráramba bocsát.

Epét gyárt – a bélbe ürülő epe befolyásolja a zsírok és egyes vitaminok felszívódását, valamint az epével felesleges anyagok is kiválasztódnak.

Kiszűri a káros és mérgező anyagokat a vérből. Olyan, mint egy kapu, amely védi a szervezetünket.

Irányít és egyensúlyt teremt – enzimeket, más szerveket stimuláló hormonokat, valamint a véralvadáshoz elengedhetetlen anyagokat állít elő.

Sokféle hepatitisz

A májgyulladás vagy hepatitisz a máj gyulladásos megbetegedése, melyet elsősorban különböző vírusfertőzések, de más károsító hatások is okozhatnak. A vírusos májgyulladásnak több formája ismert, így az A, a B, a C, a D, az E és a G. A hepatitisz B ellen a gyermekek Szlovákiában kötelező védőoltást kapnak.

A hepatitis A-t fertőző sárgaságnak, vagy a „piszkos kezek betegségének” is nevezik. Okozója a hepatovírus A, amely rendkívül ellenálló, mínusz 20 fokon is életképes marad, és csak 100 fokon, 5 percig forralva pusztul el. A vírus akár egy hónapig is képes megtartani fertőzőképességét, forrása a beteg, vagy a tünetmentes vírushordozó.

A tünetmentesség a gyermekeknél is jellemző, idősebb korban azonban már sokkal kevésbé. Az utóbbi esetben igen súlyos tünetekkel is járhat az egyébként magától gyógyuló, heveny lefolyású és komoly szövődményekkel csak igen ritkán járó betegség. Nemzetközi adatok szerint negyven év felett 100 megbetegedésből kettő jár halálos kimenetellel. A hepatitis A a betegek vagy a tünetmentes hordozók székletével ürül. A legnagyobb veszélyt a széklettel szennyezett víz vagy élelmiszer fogyasztása jelenti. A kórokozó mosatlan zöldségekkel, gyümölcsökkel, fertőzött élelmiszerekkel, part menti vizekben tenyésztett tengeri állatokból készült nyers vagy nem eléggé átfőtt tengeri ételekkel, illetve a nem ivóvíz minőségű csapvízzel kerülhet a szervezetbe. A rossz személyi higiénia nagyban hozzájárul a vírusos hepatitis A terjedéséhez.

A betegség gyakrabban érinti a rizikócsoportba tartozókat, így az óvodás- és iskoláskorú gyermekeket, a fiatalokat és a 35 év alatti felnőtteket és az utazókat. Az alapos kézmosás elmaradása fokozza a kockázatot.

Bizonyos esetekben a HAV átvitele még az alapvető személyi higiénia betartásával sem akadályozható meg. A fertőzés gyakran a meleg éghajlatú országokba utazókat érinti. Nem ritkaság, hogy a betegséget fertőzött ételekből, fertőzött vízzel készült jégkockákból, nem kellően átsütött halakból vagy a szennyvízzel terhelt vizekből származó kagylók fogyasztásánál kapják el a kirándulók.
Milyen tünetekkel jár?

A betegség általában néhány hétig, hónapig tart. Az akut hepatitis gyakran úgy zajlik, mint a közönséges influenza, megemelkedett hőmérséklet, izomfájdalmak, ízületi fájdalom, hányinger, hányás, étvágytalanság jelentkezik.

A tünetek 15-50 nappal a vírus szervezetbe jutása után indulnak. A betegség legjellegzetesebb tünete a bőr és a szemfehérje sárga elszíneződése. A diagnózist az orvos általános vizsgálat és vérvizsgálat alapján állítja fel. A májenzimek koncentrációjának emelkedése májműködési zavarra utal.
Gyógymód

A hepatitis A kezelése csak támogató jellegű, nincs specifikus gyógyszer a vírusbetegség ellen. Olyan feltételeket próbálunk teremteni, hogy a szervezet sikeresen megküzdjön a betegséggel. Ajánlott az ágynyugalom, fájdalom és lázcsillapítás, májkímélő diéta. Az orvos májvédő és májtámogató (hepatoprotektív) szereket és vitaminokat is javasolhat.

Van jó hírünk is?

Gyakori kézmosással és a személyi higiéné általános betartásával csökkenthető a vírusfertőzés esélye. Biztos és hosszú távú védelmet azonban kizárólag a hepatitis A elleni védőoltás beadatásával szerezhetünk. Az oltási sor 2 dózisból áll és legalább 20 évre szóló védettséget biztosít.

Kinek ajánlott a védőoltás?

Bárkinek, aki egy évnél idősebb korban járványveszélyes területre látogat, például Közép- és Dél-Amerikába, Mexikóba, Ázsiába (Japán kivételével), Afrikába, Kelet-Európába és egyes Dél-Európai országokba.

Krónikus májbetegségben szenvedőknek.

Olyan személyeknek, akik a munkájuk során ki lehetnek téve a fertőzésnek (egészségügyi dolgozók, tanárok, stb.).

Vérzékenységben szenvedőknek.

Továbbá minden érintettnek egy adott közösségben, amennyiben hepatitis A járvány tört ki.

A védőoltást minden gyermek és felnőtt kérheti a kezelőorvostól. Hasznosabb felkészülni, mint megijedni!

Megjelent a Magyar7 2025/7. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.