Átadták a megosztott szolgáltatások központját Füleken
Április 14-én hivatalosan is megnyílt a megosztott szolgáltatások központja Füleken, amely 19 önkormányzatnak kínál szélesebb körű szolgáltatásokat – jelentette be Agócs Attila polgármester, Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter és Richard Raši (Hlas-SD) a parlament elnöke közös sajtótájékoztatóján.

A közös szolgáltató központot a füleki inkubátorházban alakították ki. Az előtte lévő parkolót felújították, elektromos autót vásároltak, megújultak a szociális helyiségek, lecserélték a világítótesteket, valamint új számítástechnikai eszközöket és irodai berendezést vásároltak. Mindezekre több mint 290 ezer eurót fordított a város a belügyminisztériumtól kapott támogatásból.
Erre szeretnénk építeni és újabb funkcionalitásokat szeretnénk kínálni a településeknek” – emelte ki Agócs Attila azzal, hogy a meglévő szolgáltatásokat megerősítik, továbbá jogi tanácsadást, pénzügyi menedzsmentet, közbeszerzést, projektmenedzsmentet fognak kínálni.
„Ezek olyan területek, ahol azt gondolom, hogy tudunk segíteni a kistelepüléseknek, akiknek nincs pénzügyi lehetőségük arra, hogy specialistákat alkalmazzanak hosszú távon. Természetesen a községek részéről megmutatkozó igény alakítja majd azt, hogy mely terület kíván több szakembert” – hangsúlyozta.
A füleki megosztott szolgáltatások központ a második ilyen iroda Szlovákiában. Az elsőt nemrégiben nyitották meg Tornalján. Európai uniós forrásoknak köszönhetően, összesen 20 ilyen központ jönne létre az országban, a cél ugyanis a közigazgatás hatékonyabbá tétele és optimalizálása.
– mondta Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter, hozzátéve, hogy hamarosan egy következő központ nyílik Mezőlaborcon (Medzilaborce).
„Mivel ez egy pilot projekt, sokan a kollégák közül is szkeptikusan álltak hozzá a dologhoz. Én viszont látok benne lehetőséget, mert itt ez idáig csak a közös közösségi hivatal vitte az építkezési engedélyeket és bizonyos adminisztratív feladatokat az iskolaügyben, ez a központ viszont sokkal több feladatot láthat majd el. Bízunk benne, hogy gyorsabb lesz az ügyintézés, bizonyos feladatokat így sokkal hatékonyabban tudunk majd ellátni” – mondta Marcinkó Zoltán, Béna polgármestere.
A központoknak a kísérleti projektben legalább öt évig kell működniük. Ez idő alatt a kormány vélhetően elkészíti azt a jogi hátteret, amely alapján a központok folyamatosan tudnak majd létezni a jövőben is.