Andersen éjszakája Pöttöm Pannával
Kettős évforduló jegyében telt Andersen éjszakája a komáromi Szinnyei József Könyvtár Eötvös utcai főépületében, hiszen az idén ünnepeljük a világhírű dán költő és meseíró születésének 220., valamint halálának 150. évfordulóját. Az alsó tagozatos lányok rendhagyó együttléte a Pöttöm Panna című Andersen-mese köré szerveződött.

Komáromban a könyvhónap méltó záróakkordjának bizonyult a március 28-i színes műsorfüzér, amelyről a szülőkön és pedagógusokon kívül a fiúk is hiányoztak. Jelen volt azonban az intézmény közel két tucat lányolvasója, akik egyhangúlag állították, nem bánták meg, hogy ezt az estét az alkalmi Meseországban töltötték. De ne szaladjunk ennyire előre!
Mi tagadás, én is többször viziteltem Andersen komáromi éjszakáján, amit az idén sem hagytam ki. A sajátos hangulatú, négyórás eseményen két könyvtáros: Jeneiné Bratkó Gabriella és Komjáti Erika játékos módon, mutatós díszletek közt gyarapította a jelenlevők Andersennel és az említett meséjével kapcsolatos ismereteit. A gyerekek előbb egy kvíz segítségével magával a meseíróval ismerkedtek meg, a kényelmes ülő- és fekvőhelyeken meghallgatták a Pöttöm Panna című mesét, amelyet többen Hüvelyk Panna címen ismertek. Remélhetőleg egész életre megjegyezték a mese üzenetét, hogy kellő kitartással, akarattal leküzdhetők a nehézségek és elérhetők a célok, hiszen Panna is eljutott Tündérországba, ahová tartozott.
A közös mesehallgatás után következett a kincskeresés, vagyis meg kellett találniuk a mese különböző helyeken elrejtett szereplőit, majd megoldották a Pöttöm Panna-kvízt. Mivel ennyi feladat után megéheztek, félidőben ripsz-ropsz bekebelezték az alkalmi „terülj, terülj asztalkámon” levő szalámis kifliket, pogácsákat. Az ingyenes eszem-iszom a rendezvény fő szponzorának, a helyi BAKER pékségnek köszönhető, a Diderot könyvesbolt pedig valamennyi nebulónak azzal kedveskedett, hogy a majdani vásárlásuk során tíz százalékos kedvezményben részesíti őket.
A mesés est hátralevő részében a témába illő kifestőket színeztek és kézműveskedtek. Mivel Panna a tulipánok mezején élt, a gyerekek hajlítható bársonydrótból és színes papírokból tulipánokat készítettek, amelyeket emlékbe hazavihettek a könyvtártól kapott Andersen éjszakás kitűzőkkel és könyvjelzőkkel együtt. A könyvtár további munkatársa, Ölvecki Katalin pedig a szomszédos Rozmaring Utcai Alapiskola meghívásának tett eleget és felolvasást tartott Andersen éjszakáján. Ha minden jól megy, jövőre, közkívánatra következhet a folytatás.
