Országos báb- és színjátszó képzés zajlott Füleken
A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet 24. alkalommal szervezte meg az Országos báb- és színjátszó képzést, melynek ezúttal a Füleki Gimnázium adott otthont. A hétvégén zajló tanfolyam célja, hogy szakemberek bevonásával módszertani segítséget nyújtson a társulatvezetőknek, illetve bővítse azok szakmai ismereteit.

A Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet fő tevékenysége a szellemi és kulturális értékek létrehozása, fejlesztése, védelme, helyreállítása és bemutatása, a szlovákiai magyarok nemzeti identitásának megőrzését célzó tudományos-technikai szolgáltatások és információs szolgáltatások fejlesztése.
Takács Ottó, az intézet igazgatója elmondta, képzéseiket 1999 óta évente megrendezik, melyek a Duna Menti Tavasz Gyermek Báb- és Színjátszófesztiválhoz kapcsolódnak, biztosítják a mozgalom tevékenységének folyamatosságát és minőségét, valamint az amatőr bábszínházi és színjátszó társulatok tevékenységét.
– nyilatkozta Takács Ottó.
Szabó Csilla és Szvorák Zsuzsanna rendezőként segítették a résztvevőket. A hétvége fő témája a Kádár Kata című ballada dramatizálása volt, melyet kétféleképpen is feldolgoztak. A salgótarjáni Kerner Edit beszédtechnikai foglalkozást tartott, Gyetvai Viktória és Halama Bódi Andrea pedig improvizációs és szituációs játékokkal segítette a jelenlévőket, például azzal, hogyan lehet szavak nélkül, zenére készíteni helyzeteket, etüdöket, hogyan lehet mindezt kötött szöveggel megvalósítani, hogyan lehet felszabadítani a gyerekeket a színpadon és hasonlók.
Jana Bialová képzőművész pedig azt erősítette, hogy mindenki egy különleges egyéniség, mindannyiunkban ott lapul az a kincs, amit meg lehet csillogtatni. Ugyanez a helyzet a kosztümökkel és a kellékekkel is, amelyek esetében nagyon fontos az egyediség, és hogy az adott előadók személyiségét tükrözzék.
A jelenlévők Királyhelmectől Pozsonyeperjesig képviseltették magukat. Furik Krisztina, a Bodrogszerdahelyi Alapiskola pedagógusa három éve foglalkozik színjátszással az iskolában. Elmondta, hogy több okból is örült a képzésnek.
Rengeteg ötlettel gazdagodtam a színjátszás terén, számos drámapedagógiai játékot tanultam, illetve azt, hogyan dramatizáljunk egy művet. A képzés megerősített abban, hogy a színjátszásnak, illetve a drámapedagógiának kell, hogy helye legyen az iskolákon, hiszen csodákra képesek. Gratulálok a szervezőknek, és bízom benne, hogy lesznek még új találkozások” – hangsúlyozta Furik Krisztina.
A hetényi Kotiers Éva is nagy lelkesedéssel érkezett a képzésre, hiszen a régi ismerősök mellett új arcokkal is találkozott.
– mondta Kotiers Éva.
Szvorák Zsuzsanna hozzátette, hogy a Kultikon polgári társulás és a Csemadok Füleki Alapszervezete pályázatainak köszönhetően felavattak egy mobil színpadot, melynek köszönhetően színházi hangulatot kapott a gimnázium aulája.
– mondta.
A szervezők mind egyetértettek abban, hogy a találkozók a jövőben füleki helyszínnel folytatódnak.