Barangoló Fesztivál Füleken
A környékbeli ifjú színjátszó csoportok mutatkoztak be október 27-én Füleken a Városi Művelődési Központban. A közreműködő csapatok délelőtt a helyi iskoláknak, délután pedig a füleki közönségnek játszották el színdarabjaikat, illetve bábjátékukat.

Szabó Csilla, főszervező elmondta, a fesztivál ötlete abból adódott, hogy a Gyerekvilág polgári társulás szárnyai alá vette a szlovákiai magyar gyermekszínjátszókat és bábosokat, és célul tűzte ki mentorálásukat.
„A célunk mindenképpen az, hogy segítsük a meglévő csoportok munkáját, és, hogy új csapatok alakuljanak. Én, ha módomban állna, akkor ilyen ukázként adnám ki, hogy minden iskolában legyen színjátszó csoport, mert hatalmas közösségépítő ereje van.
– mondta Szabó Csilla.
Hozzáfűzte továbbá, hogy a polgári társulás égisze alatt zajlottak már drámapedagógiai képzések, van egy mentorprogramuk és szerveztek három regionális fesztivált. Az esemény keretében a Harkácsi Pimpó Bábcsoport, a tornaljai Kazinczy Ferenc Magyar Tannyelvű Alapiskola Kincskeresők Színjátszó Csoportja, a helyi II. Koháry István Magyar Tannyelvű Iskola KOHÁRY-SOKK Színjátszó Csoportja, a Heuréka Magán Alapiskola és a Bátkai Alapiskola és Óvoda Huncutkák Színjátszó Csoportjának előadását tekinthették meg az érdeklődők, valamint utoljára lépett színpadra a füleki Apropó Kisszínpad, amely a Kalokagathia című színdarabot mutatta be.
A füleki II. Koháry István Alapiskolában tavaly alakult meg a Koháry-Sokk színjátszó csoport, amely rögtön aranysávos elismerésben részesült a Duna Menti Tavasz fesztiválon a „Hogyan lőn békülése jó néhai Mátyás királynak Koháry István uram ő kegyelmével?” című darabjával.
Nagy segítség volt számunkra Szvorák Zsuzsanna, aki tapasztalatával hozzátett ahhoz, hogy a gyerekek hogyan mozogjanak a színpadon. Talán azért is sikerült ilyen szép eredményt elérnünk, mert a gyerekek is aktívan részt vettek a rendezésben, és fiatalos ötleteikkel gazdagították a színdarabot. A közös munka pedig meghozta a gyümölcsét” – nyilatkozta Ferenc Izolda.
Szvorák Zsuzsanna, az Apropó Kisszínpad rendezője úgy nyilatkozott, hogy a 2023-as év az Apropó Kisszínpad életében is kerek évfordulót jelent, hiszen 1993-ban először mutatkozott be a Jókai Napokon a Szerelem, szerelem c. balladákkal.
„Nagyon nagy boldogság az nekem, hogy az akkori gimnazista diákok most szülőként vannak itt jelen, és én az ő gyerekeiket is taníthatom játszani, taníthatom arra, hogy mi a közösségi szeretet, mi a segítőkészség, hogy az irodalmat lehet játékosan is tanulni. És örvendek annak, hogy ők maguk utolsó generációként, de ugyanúgy élvezték a játékot és a feldolgozás folyamatát, mint annak idején a szüleik” – mondta Szvorák Zsuzsanna.
Elmondta továbbá, hogy bár az Apropó, mint brand ezzel a fellépéssel megszűnik, viszont a füleki diákszínjátszás folytatódik.
Ezért is volt hasznos a mostani találkozás, hiszen a fellépésen kívül megbeszéltük, ki milyen darabbal készül a jövő évi fesztiválokra, úgyhogy tavasszal ezeket fogjuk elemezni, csiszolni” – tette hozzá zárszóként Szvorák Zsuzsa.
A Barangoló Fesztivál első évada hatalmas sikert aratott. A közönség álló tapssal jutalmazta a fellépőket, és a leköszönő Apropó Kisszínpadot, melynek jelenlegi tagjai tanárnőjüknek egy búcsúdallal köszönték meg a sok évtizedes fáradhatatlan munkát és a közös sikereket.
A színház olyan értéket képvisel, mint egy iskola, hiszen nemzedékek nőnek fel benne, akik később színházbarátok lesznek. Ez nem csak azt jelenti, hogy előadást néznek, hanem azt, hogy kulturált emberekké válnak. Ezt a hitet képviselték a fesztivál napján szereplő színjátszók és pedagógusaik.