OktOpusz – a tanító életek lélegző könyvtára
Szakmai kapcsolatok kiépítésének céljából találkoztak a hétvégén Komáromban felvidéki, vajdasági és erdélyi tanárok az OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése című Erasmus+projekt felvidéki szakmai találkozóján. A három nemzetrész tanárai között barátságok alakultak, a jövőben számíthatnak egymás szakmaii tudására, segítségére. Ennek köszönhetően új ötletek, inspirációk, motivációk kerülnek be a felvidéki iskolákba is.

A kreatív, játékos, diák- és tanárközpontú pedagógiai tapasztalatok cseréjére jöttek össze április 11-13 között Komáromban a felvidéki, vajdasági és erdélyi pedagógusok azon tagjai, akik részt vesznek az OktOpusz projektben. A vajdasági és erdélyi pedagógusok első körös szakértőknek számítanak, hiszen ők régebb óta építik a projekt keretén belül a Kárpát-medencét átszövő szakmai hálót.
A felvidéki pedagógusok a második körben szálltak be a projektbe. Az esemény különösen fontos állomása volt az OktOpusz projektnek, hiszen ezúttal a második körös szakértők kaptak lehetőséget a bemutatkozásra, valamint az együttműködés első lépéseinek megtételére.
A három nap során a résztvevők nemcsak megosztották egymással eddigi tapasztalataikat, hanem közösen dolgoztak a professzionális bemutatkozó anyagaik elkészítésén is. Külön hangsúlyt kapott a közösségi felületek használata: a résztvevők megismerkedhettek azok működésével, lehetőségeivel, és azzal, hogyan tudják ezeket hatékonyan alkalmazni saját szakmai tevékenységükben.
A találkozó legfőbb értékét azonban a személyes kapcsolatok jelentették. A vajdasági, erdélyi és felvidéki pedagógusok számára ritka lehetőség nyílt a személyes találkozásra, eszmecserére, és olyan szakmai hálózat építésére, amely hosszú távon is támogathatja munkájukat.
„Az OktOpusz projekt keretén belül most találkoztunk először a külhoni kollégákkal egy csapatban. A felvidéki csapat így most kimozdulhatott abból a biztonsági ismerettségi körből, amit már korábban a pécsi találkozók alkalmával kiépítettünk. A Felvidék kicsi, sokan ismerjük egymást Pozsonytól Kassáig, most azonban új barátokat leltünk Erdélyből és a Vajdaságból is. Jó volt látni, hogyan alakulnak ki szimpátia és hasonló szakmai érdeklődés alapján az új ismerősi baráti körök. Mindegyikünk kiváló szakember egy-egy területen, most ezek a területek találkoztak, és megbeszéltük, milyen körülmények között, hogyan végzi a szakmai munkát a Kárpát-medence egyes tájain. Sehol nem könnyű, mindenhol vannak gondok, szaktanári kiégés, terhelő feladatok, de együtt megyünk tovább, és legjobb tudásunk szerint állunk a gáton“ – beszélgettünk Ádám Lillával, a felvidéki pedagógusok köréből.
A szakmai találkozó Jókai Mór születésének 200. évfordulója köré építve vette kezdetét. Komáromi idegenvezetők, pedagógusok és diákjaik vezették végig a nagy mesemondó városán a vendégeket, és sokat meséltek a városról, a szekeresgazdákról, Jókairól. A vendégek a református templom padjaiban ülve hallgatták meg a Jókairól szóló történeteket, és ellátogattak arra a helyre is, a református kollégium épületéhez, ahol Csokonai először megpillantotta múzsáját, Vajda Juliannát, aki Lillaként vonult be a magyar irodalomba. Mindez annál szebb volt, hogy ezt a magyar költészet napján tehették meg. A péntek este közös szakmai egyeztetéssel, ismerkedéssel zárult. Szombaton a szakelőadásoké és a szakmai életrajzok elkészítéséé volt a főszerep. Az Innovatív Pedagógiai Műhely vezetői Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba, valamint a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Fekete Irén is végig jelen volt a találkozón, amelynek az Eötvös utcai Alapiskola adott szép és kedves otthont.
– magyarázza a projekt lényegét Fekete Irén.
Mandák Csaba, az Innovatív Pedagógiai Műhely társvezetője szerint az OktOpusz már nem csak egy projekt, de egy közösség, ahol hatékonyan és szeretetben kapcsolódnak egymáshoz a pedagógusok, hogy közösen csinálhassák azt, ami a hivatásuk, közösen háríthassák e laz akadályokat, építkezhessenek a tudásból.
– zárta beszélgetésünket Mandák Csaba.
A záró rendezvényen a búcsi Felvidéki Rockszínház ifjú tehetségei mutatkoztak be a mintegy nyolcvan résztvevő kárpát-medencei pedagógus előtt.