2025. április 13., 13:01

OktOpusz – a tanító életek lélegző könyvtára

Szakmai kapcsolatok kiépítésének céljából találkoztak a hétvégén Komáromban felvidéki, vajdasági és erdélyi tanárok az OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése című Erasmus+projekt felvidéki szakmai találkozóján. A három nemzetrész tanárai között barátságok alakultak, a jövőben számíthatnak egymás szakmaii tudására, segítségére. Ennek köszönhetően új ötletek, inspirációk, motivációk kerülnek be a felvidéki iskolákba is.

OktOpusz
Csoportkép
Fotó: Szomolai Andrea

A kreatív, játékos, diák- és tanárközpontú pedagógiai tapasztalatok cseréjére jöttek össze április 11-13 között Komáromban a felvidéki, vajdasági és erdélyi pedagógusok azon tagjai, akik részt vesznek az OktOpusz projektben. A vajdasági és erdélyi pedagógusok első körös szakértőknek számítanak, hiszen ők régebb óta építik a projekt keretén belül a Kárpát-medencét átszövő szakmai hálót.

A felvidéki pedagógusok a második körben szálltak be a projektbe. Az esemény különösen fontos állomása volt az OktOpusz projektnek, hiszen ezúttal a második körös szakértők kaptak lehetőséget a bemutatkozásra, valamint az együttműködés első lépéseinek megtételére.

A három nap során a résztvevők nemcsak megosztották egymással eddigi tapasztalataikat, hanem közösen dolgoztak a professzionális bemutatkozó anyagaik elkészítésén is. Külön hangsúlyt kapott a közösségi felületek használata: a résztvevők megismerkedhettek azok működésével, lehetőségeivel, és azzal, hogyan tudják ezeket hatékonyan alkalmazni saját szakmai tevékenységükben.

A találkozó legfőbb értékét azonban a személyes kapcsolatok jelentették. A vajdasági, erdélyi és felvidéki pedagógusok számára ritka lehetőség nyílt a személyes találkozásra, eszmecserére, és olyan szakmai hálózat építésére, amely hosszú távon is támogathatja munkájukat.

„Az OktOpusz projekt keretén belül most találkoztunk először a külhoni kollégákkal egy csapatban. A felvidéki csapat így most kimozdulhatott abból a biztonsági ismerettségi körből, amit már korábban a pécsi találkozók alkalmával kiépítettünk. A Felvidék kicsi, sokan ismerjük egymást Pozsonytól Kassáig, most azonban új barátokat leltünk Erdélyből és a Vajdaságból is. Jó volt látni, hogyan alakulnak ki szimpátia és hasonló szakmai érdeklődés alapján az új ismerősi baráti körök. Mindegyikünk kiváló szakember egy-egy területen, most ezek a területek találkoztak, és megbeszéltük, milyen körülmények között, hogyan végzi a szakmai munkát a Kárpát-medence egyes tájain. Sehol nem könnyű, mindenhol vannak gondok, szaktanári kiégés, terhelő feladatok, de együtt megyünk tovább, és legjobb tudásunk szerint állunk a gáton“ – beszélgettünk Ádám Lillával, a felvidéki pedagógusok köréből.

A szakmai találkozó Jókai Mór születésének 200. évfordulója köré építve vette kezdetét. Komáromi idegenvezetők, pedagógusok és diákjaik vezették végig a nagy mesemondó városán a vendégeket, és sokat meséltek a városról, a szekeresgazdákról, Jókairól. A vendégek a református templom padjaiban ülve hallgatták meg a Jókairól szóló történeteket, és ellátogattak arra a helyre is, a református kollégium épületéhez, ahol Csokonai először megpillantotta múzsáját, Vajda Juliannát, aki Lillaként vonult be a magyar irodalomba. Mindez annál szebb volt, hogy ezt a magyar költészet napján tehették meg. A péntek este közös szakmai egyeztetéssel, ismerkedéssel zárult. Szombaton a szakelőadásoké és a szakmai életrajzok elkészítéséé volt a főszerep. Az Innovatív Pedagógiai Műhely vezetői Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba, valamint a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke, Fekete Irén is végig jelen volt a találkozón, amelynek az Eötvös utcai Alapiskola adott szép és kedves otthont.

Mindig a jövőre gondolunk. A pedagógus szövetség berkeiben nagyon gyakran elhangzik, hogy a minőségi oktatás, az anyanyelvi oktatás megőrzése, pedagógusaink továbbképzése a cél. Dübörög a reform az országban, a Nivam és a mentorközpontok is végzik a maguk munkáját. Mi pedig kerestük az utunkat, hogyan és hol férünk be ez közé a két szervezet közé. Egész idáig a továbbképzéseket mi biztosítottuk, akár évközi konferenciákon, akár a rozsnyói közoktatási konferencián,  akár a nyári egyetemeken. Gondoltunk egy nagyot, jött ez a lehetőség, hogy belépni két Erasmus plusz projektbe is. Ez az innovatív pedagógiai műhely, az oktatás szakmai műhely fejlesztése és működtetése nagyon nagyon megtetszett, mert lehetőségünk volt arra, hogy ne mi szólítsunk meg pedagógusokat előadás megtartására, vagy továbbképzés megtartására, hanem maguktól jelentkezzenek, pályázzanak. A fiatalító szándék sikeres volt, nagy örömünkre rengeteg fiatal jelentkezett. Nekünk minden támogatást meg kell adni pedagógusainknak, hiszen látjuk, hogy saját szabadidejükben mennyit dolgoznak a hatékony felvidéki magyar oktatásért. Pedagógusaink nagyon nyitottak, óriási tudással és kreativitással rendelkeznek, és az OktOpuszban ezt meg is mutathatják mások előtt. Ez nem kényszerített munka, a pedagógus azzal foglalkozhat, amiben a legjobb, és amit szeret. Ez pedig az iskoláknak és a gyerekeknek is a hasznára válik“

– magyarázza a projekt lényegét Fekete Irén.

Mandák Csaba, az Innovatív Pedagógiai Műhely társvezetője szerint az OktOpusz már nem csak egy projekt, de egy közösség, ahol hatékonyan és szeretetben kapcsolódnak egymáshoz a pedagógusok, hogy közösen csinálhassák azt, ami a hivatásuk, közösen háríthassák e laz akadályokat, építkezhessenek a tudásból.

Soha nem tapasztaltam még ekkora közösségi összekapaszkodást. Hatalmas erőt ad minden kollégának az, hogy létrejött egy közel 150 főből álló hálózat, baráti társaság. Bárhol éljenek is a Kárpát-medencében, ezek a tanárok most már bármikor felhívhatják egymást, megoszthatják egymással a mindennapjaikat, szakmai tanácsaikat, közös kirándulásokat, találkozókat szervezhetnek, vagy aká raz online térben is össze tudják kapcsolni még az osztályaikat is. Gyakorlatilag szakmai-módszertani cserebere zajlik le a külhoni magyar pedagógusok között, jógyakorlatokkal megtűzdelve. Olyan dolgokat tanulnak egymástól, amelyek nincsenek a tankönyvekben – magát a tanári és közösségi életet. Mintha egy nagy élő könyvtárat hoztak volna egymásnak ajándékba a kollégák

– zárta beszélgetésünket Mandák Csaba.

A záró rendezvényen a búcsi Felvidéki Rockszínház ifjú tehetségei mutatkoztak be a mintegy nyolcvan résztvevő kárpát-medencei pedagógus előtt.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.