Tanárok bevetésen – az OktOpusz küldetésben jó emberek vannak
„A Pécsi Magyar Tudományos Akadémia épületébe halandó ember ritkán teheti be a lábát” – csodálkozik el egy taxisofőr, mikor egy csapatnyi felvidéki pedagógus megnevezi Pécs városában az úti célját. A közhiedelemmel ellentétben a tanárok és nevelők nyáron is dolgoznak. Huszonöt fős küldöttség érkezett Pécsre a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében, hogy részt vegyen egy „világmegváltó”, Kárpát-medencét behálózó küldetésben.

A reformkísérletek, változások, rendeletek árnyékában sokan féltjük a felvidéki magyar oktatás jövőjét, tudjuk, lehetne ez jobb is. Gyermekközpontú, boldog iskolákat szeretnénk, ahol a szülő-gyermek-pedagógus hármas kreatívan és hatékonyan, elégedetten működik együtt.
A biztonságos, okos jövő záloga lenne ez. Sok esetben működik is az elképzelés, de alapja mindenképpen a kooperáció és az emberség – a világ változásainak megértése és az akarat, alapköve pedig az aktív, motivált pedagógus-szakember.
Ebből a célból jelentkezett az OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése című pályázatra számos felvidéki tanárember. A sikeres Erasmus+ projekt célja egy olyan Kárpát-medencei szakmai közösség létrehozása, amely képes támogatást nyújtani a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatás fennmaradásához és fejlesztéséhez. A korábbi konzorciumhoz – Innovatív Pedagógiai Műhely, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete – új partnerként csatlakozik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete. Ezáltal a közös munka során új lehetőségek nyílnak a határon túli magyar pedagógus szervezetek közötti szakmai együttműködésben.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében 25 pedagógus kapott lehetőséget, hogy bekapcsolódjon a projektbe. Tanáraink július első hetében Pécsre utaztak, hogy a Magyar Tudományos Akadémia székházában részt vegyenek az Oktopusz II. képzésfolyamat első szakaszában. Kőkemény munkával, tudáshalmozással, szakmai ismeretekkel gazdagított három nap áll a pedagóguscsapat mögött.
Támogató közegként nemcsak a két képzésvezető mentor: Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba áll tanáraink mellett, de a Kárpát-medence azon szakemberei is, akik már tapasztalatokat szereztek az első Oktopusz projektben.
„Nagyon jó érzés, hogy végre tudatosíthattuk, nem kell az oktatás megváltásában egyedül állnunk, hogy alakul egy olyan összmagyar pedagóguscsalád és társadalom, amely vállvetve tud küzdeni a minőségi és haladó oktatásért és nevelésért. Ebben a projektben jó emberek vannak”, hallottuk a képzés során a jelenlevő pedagógusoktól.
– Nagyon örülök, hogy bele mertünk vágni ebbe a szerteágazó projektbe. Válogatott csapatunk itthon egyénenként már bizonyított az oktatás-nevelés terén, roppant színes kis társaság állt össze, tapasztalt pedagógusoktól kezdve a pályakezdőkig, akiknek szívügye a diák jóléte, a haladó elvű, minőségi iskolarendszer kiépítése és a szülő bevonása az oktatásba. Ezúttal az ő gyakorlati tapasztalataikra építünk majd, most azt tanulják meg, hogyan építsék be a tanítás, nevelés során szerzett ismereteiket a felnőttképzésbe – magyarázta Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnöke
Szeretnénk, ha lenne több olyan szakértői kompetenciával rendelkező pedagógus a Felvidéken, aki meg tud szervezni és képes megvalósítani pedagógus-továbbképzéseket, szakmai műhelyeket. A képzés során a résztvevők gazdagodnak az élményalapú tanulás szemléletével és módszertanával, a horizontális tudás elemeire, valamint a megoldásfókuszú megközelítésre építve.
– A cél egy együttműködő szakmai közösség létrehozása a Kárpát-medencében dolgozó magyar pedagógusok számára. A közösség a tagjainak szakmai támogatást, inspirációt, közös projektlehetőségeket tud nyújtani. Ezenkívül személyes kapcsolódásokat, szakmai és személyes barátságok kialakulását is lehetővé teszi – magyarázza a projekt szakmai vezetője, Tratnyek Magdolna, aki szívélyesen fogadja a határon túli kollégákat szülővárosában, Pécsen.
A projekt kifejezetten a külhoni pedagógusokat célozza meg, ugyanis az a tapasztalat, hogy a határon túli pedagógusszövetségek rendszerint magyarországi szakembereket, előadókat szólítanak meg rendezvényeikre, holott helyben is van kiaknázatlan potenciál, szakmailag felkészült pedagógus.
Az OktOpusz projekt a szakértővé válást célozza meg, hogy mindenki a saját mikroközösségében és tágabb szakmai környezetében tudjon fejlesztéseket és támogatást adni. A képzés vezetője szerint a projektben részt vevő pedagógusok nagyon elkötelezettek és motiváltak annak érdekében, hogy mindenütt fennmaradjon a magyar nyelvű oktatás, felismerve azt, hogy ez a záloga a magyarság megőrzésének.
– Azt tapasztaljuk, hogy nyilván a tömbmagyarság területein kicsit könnyebb, de a szórványban bizony kemény harcokat kell megvívni egy-egy magyar iskola fennmaradásáért. A minőségi magyar oktatás fejlesztése az az erő, ami ebben a harcban segíthet.
– Számunkra is nagy élmény, amikor ilyen képzéseket tartunk kollégáknak, hiszen nem kell őket meggyőzni a szakma fontosságáról. Azt látom, hogy ez a projekt nagy sikerre van „ítélve”. Olyan szintű szakmai eltökéltség van jelen a határon túli magyar pedagógusokban, ami megtisztelő a társadalom számára – nyilatkozta Mandák Csaba, az Innovatív Pedagógiai Műhely ügyvezetője, a képzést vezető mentor. Az oktatási rendszerek nagyon merevek, a világ meg olyan gyorsan változik, hogy ezek a megkövesedett rendszerek ezt képtelenek követni. A pedagógusok el tudnák hozni a változást, hiszen olyan kreatív, előremutató szándékok vannak, hogy a megújulás tudna működni. Nekünk az OktOpusszal azon is kell gondolkodnunk, hogyan tudnánk a rendszereket rugalmasabbá tenni.
Megjelent a Magyar7 2024/28.számában.