2024. november 14., 17:15

Fertőző a Kincskeresők mozgalom

Sok kis hagyományőrző, néprajzkutató és portrékészítő tanuló jelent meg a Kincskeresők konferencián az idén. Soha még ekkora érdeklődés nem volt a felvidéki értékeket kutató mozgalom iránt. Az előadó diákok arról győznek meg, hogy nem veszett el a talentum, a következő generációban van elég tudás és erő az értékek kikutatásához, ápolásához és megtartásához.

Kincskeresők 2024
Galéria
+5 kép a galériában
Kincskeresők konferencia Galántán 2024
Fotó: Szomolai Andrea

A helyi és regionális értékeket kutató diákok évente megrendezett konferenciájára, a Kincskeresőkre Pozsonytól Bodrogközig érkeztek diákok és tanárok. Az éleslátású hazai szakemberekből álló értékelő bizottság magas színvonalúnak értékelte a felvidéki diákok értékmegőrző előadásait.

Portrék, templomok, temetők történetei, közösségek mondái és helytörténeti tudástár elevenedett meg Galántán diákok előadásában. A Kincskeresőkre idén rekordszámú előadó jelentkezett, ezért a nagyobb közönséget is befogadó Hotel City aulájában rendezték meg a konferenciát.

A Kincskeresők megfertőzött, jövőre is szeretnék visszatérni, és remélem, ebből a fertőzésből sosem gyógyulok ki” –

búcsúzott nevetve az értékelő bizottság gömörvidéki tagja, B. Kovács István, aki első alkalommal ült a zsűri székében. A magát „gömörológusnak” nevező néprajzkutató nagyon örült annak, hogy a főszervező Szanyi Marika meghívta őt a konferenciára. A szívét nagy örömmel töltötték el az előadó gyerekek. Élvezettel hallgatta a különféle témákban született sokszínű előadásokat. Mint mondta, egyetlen közös motívum volt ebben a sok előadásban, mégpedig a szülőföldhöz való őszinte ragaszkodás.

A diákok és felkészítőik is minden évben örömmel kutatnak, várják, hogy jöhessenek a Kincskeresőkre, ahol mindenki pozitív és motiváló értékelést kap a történész, régész, néprajzkutató szakma elismert szakembereitől. A tudástár már roppant széles, születnek portrték, hagyományok és nagy néprajzi események bemutatásai.

Idén a felhívásban szerepelt az is, hogy a témák kötődhetnek a 75 éves Csemadokhoz is, illetve szívesen venné az Értéktár Bizottság ezt a szintű felkutatást is. Az Értéktár Bizottság képviseletében Rancsó Andrea segítette a szervezők és bemutatkozók munkáját a konferencián.

„Most mindenhol a nagy digitalizációról van szó. A munkák már sokkal letisztultabbak, de figyelembe kell venni azt is, hogy nem minden iskolának, diáknak vannak egyforma technikai lehetőségei. Itt lehet elmondani, hogy az egyszerűségre való törekvés itt is kifizetődő. A Kincskeresőn elhangzott előadások mind felkerülnek a Magyar Interaktív Televízió oldalára, begyűjtődnek az előadások, aztán megszólítjuk a legjobbakat, hogy ha szeretnének bekerülni a regisztrált értékek tárába, akkor foglalkozzanak mélyebb szinten a témával. Ehhez kellenek támogató levelek, dokumentáció. A kincskereső Tájegység Értéktár és a Mentor TT azon dolgozik, hogy ezek az előadások megjelenjenek egy Kincskereső kiadványban nyomtatásban. Most él egy pályázat a jövő évi, ötödik könyv megtöltésére”

– magyarázza Rancsó Andrea.

A Kincskereső mozgalom létrehozója és mozgatója Szanyi Marika néprajzkutató, sziszifuszi és kitartó szakmai munkával népszerűsíti és viszi tovább minden évben a mozgalmat sok segítőjével karöltve. Pozsonytól Bodrogközig jelentkeztek az idén előadók, Bodrogközből először érkeztek gyerekek – a mocsári teknősök néprajzi vonatkozásait dolgozták fel. Kassáról, Buzitáról is szoktak jönni, a nyugat-szlovákiaiak pedig már nagy erőkkel jönnek a konferenciára.

Öröm, hogy változatos, jól feldolgozott témákkal jönnek a csapatok. Idén 64 csapat jelentkezett – ez rekordszám. Hatvan előadást hallgattunk meg két nap alatt, a többiek betegség miatt nem tudtak jönni. A korábbi években 59 jelentkező volt a legtöbb, így idén minden eddigi évadot túlszárnyaltunk – magyarázta Marika néni. Óriási értékként jelöli meg azt, hogy az iskolák ezeket az elkészített anyagokat be tudják építeni az oktatási, nevelési folyamatba is.

Az idei előadások során megismerkedhettek az érdeklődők többek között az orvosi piócák szerepével a népgyógyászatban, a szentpéteri borászat, vagy a felsőszeli falusi disznóvágás történetével, az Alsószeli Csemadok 75 évével, a nádszegiek a templomuk, öreg temetőjük, valamint a Bencze Ház történetét és a 2006-os nagy árvíz folyamatát mutatták be. A gútai lányok a pünkösdi sortáncjárás hagyományát hozták el Galántára.

A szakmai zsűriben a konferencia második napján, november 14-én Szanyi Marika néprajzkutató, tanár, B.Nagy István gömörológus, Takács Mihály régész, a Galántai Honismereti Múzeum igazgatója és Bukovszky László, a Galántai Népművelési Központ igazgatója, történész foglalt helyet. November 13-án, szerdán Novák Veronika, a vágsellyei levéltár valamikori igazgatója is beült a zsűri székébe. Marika néni hozzáteszi, a Kincskeresők azért is ilyen sikeres, mert egy jól összeszokott csapat áll a kulisszák mögött. Rancsó Andrea, Horváth Jutka, Szabó Jutka, Szetyinszky Veronika, Narancsík Szilvia már szavak nélkül értik egymást. Most pedig Kiss Anita Petőfi ösztöndíjas is a csapat hasznos tagja volt. Valójában nélkülük nem lenne ilyen jó hangulatú, pörgős a konferencia - magyarázza Marika néni, kifejti köszönettel tartozik Dankó Andrásnak, a Hotel City tulajdonosának is, aki évek óta kedvezményekkel támogatja a konferenciát. 

A Kincskeresők konferencia szervezője a Mentor TT és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A konferenciáról bővebben a Magyar7 hetilap két hét múlva megjelenő számában olvashatnak. 

 

 

Kincskeresők 2024
Galéria
+5 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.