Fertőző a Kincskeresők mozgalom
Sok kis hagyományőrző, néprajzkutató és portrékészítő tanuló jelent meg a Kincskeresők konferencián az idén. Soha még ekkora érdeklődés nem volt a felvidéki értékeket kutató mozgalom iránt. Az előadó diákok arról győznek meg, hogy nem veszett el a talentum, a következő generációban van elég tudás és erő az értékek kikutatásához, ápolásához és megtartásához.

A helyi és regionális értékeket kutató diákok évente megrendezett konferenciájára, a Kincskeresőkre Pozsonytól Bodrogközig érkeztek diákok és tanárok. Az éleslátású hazai szakemberekből álló értékelő bizottság magas színvonalúnak értékelte a felvidéki diákok értékmegőrző előadásait.
Portrék, templomok, temetők történetei, közösségek mondái és helytörténeti tudástár elevenedett meg Galántán diákok előadásában. A Kincskeresőkre idén rekordszámú előadó jelentkezett, ezért a nagyobb közönséget is befogadó Hotel City aulájában rendezték meg a konferenciát.
búcsúzott nevetve az értékelő bizottság gömörvidéki tagja, B. Kovács István, aki első alkalommal ült a zsűri székében. A magát „gömörológusnak” nevező néprajzkutató nagyon örült annak, hogy a főszervező Szanyi Marika meghívta őt a konferenciára. A szívét nagy örömmel töltötték el az előadó gyerekek. Élvezettel hallgatta a különféle témákban született sokszínű előadásokat. Mint mondta, egyetlen közös motívum volt ebben a sok előadásban, mégpedig a szülőföldhöz való őszinte ragaszkodás.
A diákok és felkészítőik is minden évben örömmel kutatnak, várják, hogy jöhessenek a Kincskeresőkre, ahol mindenki pozitív és motiváló értékelést kap a történész, régész, néprajzkutató szakma elismert szakembereitől. A tudástár már roppant széles, születnek portrték, hagyományok és nagy néprajzi események bemutatásai.
Idén a felhívásban szerepelt az is, hogy a témák kötődhetnek a 75 éves Csemadokhoz is, illetve szívesen venné az Értéktár Bizottság ezt a szintű felkutatást is. Az Értéktár Bizottság képviseletében Rancsó Andrea segítette a szervezők és bemutatkozók munkáját a konferencián.
– magyarázza Rancsó Andrea.
A Kincskereső mozgalom létrehozója és mozgatója Szanyi Marika néprajzkutató, sziszifuszi és kitartó szakmai munkával népszerűsíti és viszi tovább minden évben a mozgalmat sok segítőjével karöltve. Pozsonytól Bodrogközig jelentkeztek az idén előadók, Bodrogközből először érkeztek gyerekek – a mocsári teknősök néprajzi vonatkozásait dolgozták fel. Kassáról, Buzitáról is szoktak jönni, a nyugat-szlovákiaiak pedig már nagy erőkkel jönnek a konferenciára.
Öröm, hogy változatos, jól feldolgozott témákkal jönnek a csapatok. Idén 64 csapat jelentkezett – ez rekordszám. Hatvan előadást hallgattunk meg két nap alatt, a többiek betegség miatt nem tudtak jönni. A korábbi években 59 jelentkező volt a legtöbb, így idén minden eddigi évadot túlszárnyaltunk – magyarázta Marika néni. Óriási értékként jelöli meg azt, hogy az iskolák ezeket az elkészített anyagokat be tudják építeni az oktatási, nevelési folyamatba is.
A szakmai zsűriben a konferencia második napján, november 14-én Szanyi Marika néprajzkutató, tanár, B.Nagy István gömörológus, Takács Mihály régész, a Galántai Honismereti Múzeum igazgatója és Bukovszky László, a Galántai Népművelési Központ igazgatója, történész foglalt helyet. November 13-án, szerdán Novák Veronika, a vágsellyei levéltár valamikori igazgatója is beült a zsűri székébe. Marika néni hozzáteszi, a Kincskeresők azért is ilyen sikeres, mert egy jól összeszokott csapat áll a kulisszák mögött. Rancsó Andrea, Horváth Jutka, Szabó Jutka, Szetyinszky Veronika, Narancsík Szilvia már szavak nélkül értik egymást. Most pedig Kiss Anita Petőfi ösztöndíjas is a csapat hasznos tagja volt. Valójában nélkülük nem lenne ilyen jó hangulatú, pörgős a konferencia - magyarázza Marika néni, kifejti köszönettel tartozik Dankó Andrásnak, a Hotel City tulajdonosának is, aki évek óta kedvezményekkel támogatja a konferenciát.
A Kincskeresők konferencia szervezője a Mentor TT és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége. A konferenciáról bővebben a Magyar7 hetilap két hét múlva megjelenő számában olvashatnak.
