Az iskolaközpont létrehozása nem új téma Kassán
Ahogy arról már írtunk, feszült a helyzet Kassán, ahol úgy fest, az ottani magyar gimnázium és alapiskola nem kér a kis létszámmal működő, egykor hírneves ipari szakközépiskolából. Pedig a két intézményből egy erős iskolaközpontot lehetne létrehozni, ami hosszú távon biztosíthatná a magyar középiskolai oktatás fennmaradását a keleti végeken. Ezúttal Albert Sándort, a komáromi Selye János Egyetem alapító rektorát, aki több mint harminc évet töltött el az ipariban és 7 évig igazgatta is, kérdeztük a helyzetről.

Elöljáróban elmondta, bár a szíve szakad meg, nem lepődött meg azon, ami történik. A szolidaritás, az összefogás sosem volt jellemző a két intézmény között.
„Talán nem is összevonásról kellene beszélni, hanem inkább arról, hogy csináljunk együtt egy erős iskolát.
– meséli és rögtön hozzáteszi, egy nagy iskola sokkal jobb anyagi kondíciót, jobb pályázati lehetőséget is jelentett volna, a szellemiségéről már nem is beszélve.
Az egykori igazgató úgy látja, hogy a volt ipari iskola, amit 2009-ben neveztek el Szakkay Józsefről, lemondva a márkanévről, a névváltoztatás óta lejtmenetbe került. Ezzel elveszítette az ismertségét, a szülők bizalmát és rohamosan csökkent a tanulói létszám. A hetvenes évek végén még nagyjából ezer diák látogatta, most úgy százötven. Ma, ha egy kilencedikes diák keresi a szakközépiskolák listáján a kassai iparit, akkor nem találja, mert ilyen iskola már nincs.
Nem tett jót az iskolának az sem, hogy a pedagógusok között már alig akad egykori iparista, hiányzik az iparista életérzés. Albert Sándor leginkább attól tart, hogy ezt a folyamatot már nem lehet megállítani, holott a szakemberképzés még mindig viszonylag jó színvonalon folyik az iskolában.
Nem titkolja, abban bízik, hogy a jól felszerelt ipari iskola olyan történelmi hagyományokkal rendelkezik, ami megmentheti attól, hogy valamelyik másik, szlovák nyelvű szakközépiskola bedarálja. De az is könnyen előfordulhat, hogy hozzácsatolják a Kassán működő öt hasonló szakközépiskola bármelyikéhez. Ezzel akár meg is pecsételődhetne a sorsa…
– jegyzi meg.
Az oktatási szakember elmondta, az iparit annak idején 800-as diáklétszámra építették, jó helyen, a belváros szívében fekszik. Csoda, hogy még senki sem jelentkezett a helyiségekért…. Albert Sándor szerint, ha a régi iparistákat, akikből még több ezren élnek országszerte, valahogy sikerülne bevonni az iskola életébe, az jót tehetne. Ők jelentik ugyanis a gyökeret, aminek megtartó ereje lehet.