2025. február 25., 19:02

Nyugat-Németországban még mindig a „náci fenevad” leküzdése a legfontosabb – Prőhle Gergely a választások tanulságairól

Melyek a vasárnapi németországi választás legfontosabb tanulságai, és milyen kihívásokkal kell szembenéznie az új kormánynak? Prőhle Gergely volt nagykövetet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének programigazgatóját kérdeztük.

németország
A vasárnapi választás előzetes eredményei a kivetítőn. A számok még némileg változtak...
Fotó: TASR

„A nyugati tartományokban egyértelműen az uniópártok, a CDU és a CSU nyerték meg a választást, keleten pedig az AfD. Ez két dolgot mutat meg nagyon kifejezően. Az egyik az, hogy van egy alapvetően strukturális konzervatív többség az országban.

A másik pedig, ami a különbségeket illeti a két országrész között, a nyugatnémet társadalom egészen másképp szocializálódott, és eltérően reagál a radikális jobboldali kritikára, mint a keleti.

Ennek van egy sajátos oka, éspedig az, hogy a második világháborút követően Nyugaton, elsősorban az amerikai ideológiai befolyás nyomán megtörtént a náci múlt feldolgozása, aminek következtében még most is a politika egyik legfontosabb motívuma, hogy a „náci fenevadat” minden körülmények között le kell küzdeni” – húzta alá Prőhle Gergely.

Eltérő minták Keleten és Nyugaton

A szakértő hozzátette, „a keleti tartományokban a szovjet időkben egy másfajta agymosás történt. Az NDK-ban azt hirdették, minden náci Nyugaton van, náluk igazából csak rendes baloldaliak vannak. Ilyen értelemben ott ennek a múltfeldolgozásnak kevesebb tere volt, mások voltak a módszerek, mint Nyugaton. Ezért is van az, hogy a keleti tartományokban az AfD jóval népszerűbb.

Illetve amiatt is, mert a keletnémet társadalomban van még egyfajta protesztérzület. Sokan úgy gondolják, hogy a német újraegyesítést követően őket voltaképpen Nyugatról gyarmatosították”.
prőhle
Prőhle Gergely: Hiába győztek a keresztény uniópártok, azért ez a történelmük második legrosszabb választási eredménye
Fotó:  Magyari Márton/Magyarországi Evangélikus Egyház
Párttabló választás után

Prőhle emlékeztetett, „hiába győztek a keresztény uniópártok, azért ez a történelmük második legrosszabb választási eredménye. Ez a jövendő kancellár, Friedrich Merz számára sem pozitív üzenet. Ők harminc százalék feletti eredményre számítottak, ezt azért meglehetősen alulmúlták. Az AfD egy komoly sikert könyvelhetett el, hiszen az előző választásokhoz képest megduplázta a támogatottságát. Sikerüket elsősorban a migráció kezelésében mutatkozó kormányzati hibáknak, hiányosságoknak köszönhetik.

A szociáldemokraták drámai mélyrepülésben vannak. Súlyos vereséget szenvedtek, a CDU-CSU eredményének alig felét érték el. Ez jelzi Olaf Scholz kancellárságának kudarcát. Azonban így is minden esély arra mutat, hogy kereszténydemokrata-szociáldemokrata koalíció fog alakulni”.

A szakértő hozzátette, „a zöldek, ahhoz képest, hogy ők is a kudarcos koalíciónak voltak a tagjai, alig 1-2 százalékot veszítettek az előző választásokhoz képest. Mindez jól mutatja, hogy az ideologikus, a környezetvédelemre koncentráló politikájuknak van egy komoly és kitartó bázisa a német társadalomban.

A liberálisok kiesése részben a megváltoztatott választási rendszerrel magyarázható. Az a korábbi taktika, amellyel a választók a listás szavazatukat másra adják, mint az egyéni voksukat, megváltozott.

Általában a kereszténydemokrata szavazók adták a második voksukat a liberálisoknak, ezt most nem láthattuk. Az FDP kieséséhez persze a népszerűtlen politikájuk is nagyban hozzájárult”.

Polarizálódó társadalom

Prőhle szerint a Linke (Baloldal) látványos megerősödése azzal magyarázható, hogy „beindult egy polarizálódás a német társadalomban. Ahogy megerősödött az AfD az egyik oldalon, úgy erősödött meg a radikális baloldal is a másikon.

Figyelmet érdemel, hogy éppen a Linke és az AfD szavazói körében a legmagasabb a fiatalok aránya. Az elsőválasztók 27 százaléka szavazott a Linkére, miközben a 60 év felettiek alig négy százaléka támogatta őket, amely egy eléggé elgondolkodtató eredmény.

Vagyis nem lehet azt mondani, hogy a sikerük mögött az NDK-s nosztalgia lenne. A Sarah Wagenknecht nevével fémjelzett párt úgy tűnik, kiesik a Bundestagból. Ezt sokan azzal magyarázzák, hogy nem tudták meglovagolni az EP-választások sikerét és a pártstruktúra kiépítésével nagyon lassan haladtak”.

A középpártok utolsó esélye

Prőhle kiemelte, „a középpártok – a CDU-CSU és az SPD – együttműködési kényszerben vannak, tulajdonképpen a mostani kormányalakítás az utolsó esélyük, hogy a német társadalom előtt bizonyítsák, képesek hatékonyan kezelni a problémákat. Ez a kényszer minden bizonnyal növeli majd a tudatosságukat a kormányalakítási tárgyalásokon.

Azt gondolom, a gazdaságpolitikában össze fogják tudni fésülni a programot, a migrációs politikában úgyszintén mindent meg fognak tenni.

A felálló koalíció előtt álló legnagyobb kihívás annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy az adósságfék alkotmányos intézményével pontosan mit kezdjenek. Illetve az SPD szociális ígéreteit hogyan lehet úgy teljesíteni, hogy közben a CDU elképzelései a gazdaság mobilizálására is érvényesülni tudjanak” – hangsúlyozta Prőhle Gergely.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.