Kiss Rajmund: Donald Trump az elszigetelés politikája helyett a tárgyalásokat választja
Január 20-án iktatták be hivatalába a novemberi amerikai elnökválasztás győztesét, Donald Trumpot. A második ciklusát kezdő elnök várható első intézkedéseiről, az ukrajnai háború lezárásának esélyeiről, Trump elnöki mandátumának Közép-Európára gyakorolt hatásairól és az új adminisztráció meghatározó szereplőiről kérdeztük Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét.

Donald Trump már a kampányban arról beszélt, hogy a beiktatását követően az első útja az ovális irodába vezet, vagyis rögtön felveszi a munkát.
Kiss Rajmund hangsúlyozta, a kampányban tett ígéreteinek megfelelően első döntései között lesz, hogy kegyelmet ad a 2021. január 6-i események után bebörtönzött amerikai polgároknak.
– Amit jelzett még a kampányban, az illegális migráció felszámolására is azonnali rendeletet fog aláírni, hiszen a választási küzdelemben a gazdasági kérdések mellett a másik legfontosabb ígérete az illegális migráció megfékezése volt. A probléma súlyát jelzi, hogy a Biden–Harris-adminisztráció évei alatt legkevesebb 10 millió illegális bevándorló érkezett az Egyesült Államokba, óriási társadalmi-gazdasági feszültséget okozva. Szintén megígérte a kampánya során, hogy az első intézkedései között lesz az energiaárak csökkentése. A magyarul meglehetősen furán csengő Drill, baby, drill (Fúrjunk, babám) program megvalósítására egy évet adott magának. Az energiahordozók kitermelésének felpörgetése nemcsak az Egyesült Államok polgárainak energiaköltségeit csökkentheti, hanem a világpiaci árakat is mérsékelheti – ez pedig a közép-európai fogyasztóknak is jó hír – húzta alá a szakértő.
A Trump-adminisztrációval szemben komoly várakozások fogalmazódnak meg az orosz–ukrán háború mielőbbi lezárása kapcsán. Kiss Rajmund emlékeztetett, Donald Trump még a beiktatása előtt megnevezte az ukrajnai háború lezárásáért felelős különmegbízottját, Keith Kellogg nyugalmazott tábornok személyében. Kellogg azóta többször is megerősítette, hogy az Egyesült Államok minden eddiginél határozottabban törekszik a béke elérésére Ukrajnában.
Kiss Rajmund hangsúlyozta, az új elnök az elszigetelés politikája helyett a tárgyalásokat választja.
– Ez ugyanakkor senkiben ne keltsen hamis várakozásokat, hogy könnyű tárgyalásokra lehet számítani akár Ukrajnában, akár a Közel-Keleten. Azt is látjuk, nem feltétlenül tapasztalt diplomaták fognak tárgyalni a Trump-adminisztráció megbízásából, hanem az üzleti életben vagy az élet más területein kipróbált emberek, akik már számos sikeres tárgyalást tudhatnak maguk mögött.
A szakértő emlékeztetett, az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti egyeztetéseket is egy nagy tárgyalási rutinnal rendelkező ingatlanmágnás terelte sikeres mederbe. A Trump által választott szemlélet, a tárgyalások középpontba helyezése a következő időszakban a világpolitikára, az elmúlt években átalakult világrendre is kihatással lehet, hiszen a diplomáciai tárgyalás az elkerülhetetlen kapu a békéhez vezető úton.
Kiss Rajmund arra is kitért, hogy Közép-Európában az első számú biztonságpolitikai kihívás, amelynek komoly gazdasági kihatásai is vannak, az orosz–ukrán háború lezárása. A térségben a gazdaság számára sokkal kiszámíthatóbb környezet teremtődik az ukrajnai tűzszünet, majd a béketárgyalások megkezdése után. A szakértő aláhúzta, az elmúlt napokban is tapasztalhattuk, miután Kijev leállította a gáztranzitot, azonnal meglódultak az üzemanyagárak. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy a Biden-adminisztráció nyomására bevezetett Oroszország elleni uniós szankciók az elmúlt években komoly terhet jelentettek az európai államok gazdaságára, társadalmára.
– Az elmúlt években a térséget megtépázta a koronavírus-járvány, majd a háború, de azt gondolom, egy újabb békeidőszakban a közép-európai gazdaságok, ha sikeresen együttműködnek, nagy fellendülés elé nézhetnek. Ez a fejlődés szintén a Trump-adminisztráció egyik közvetlen és közvetett eredménye lehet.
A felálló új kabinetből előzetesen nehéz lenne bárkit is kiemelni, hiszen a tárcák jelentőségét mindig egy-egy fontos belpolitikai vagy akár külső történés határozza meg. Így volt ez a világjárvány idején is, amikor az előzetesen talán kevesebb figyelmet kapó egészségügyi tárca jelentősége felértékelődött.
Kiss Rajmund ugyanakkor rámutatott, a Trump-adminisztrációval szemben érzékelhetően nagy elvárások fogalmazódnak meg. Az amerikai választók, de világszerte sokan – akár Közép-Európában vagy Izraelben – Donald Trump elnökségétől azt várják, hogy egy jóval biztonságosabb világban élhetnek, mint ha Kamala Harris költözhetett volna január 20-án a Fehér Házba.
Megjelent a Magyar7 2025/3. számában.