2025. március 5., 12:44

Az Európai Unió felkelt, csak bal lábbal – Kiss Rajmund a Trump-Zelenszkij csörtéről és az európai reakciókról

Miért érte váratlanul az ukrán elnököt és az európai vezetőket a Trump-adminisztráció politikája? Tudja-e pótolni Európa a kieső amerikai támogatásokat? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

kiss rajmund
Fotó: Kiss Rajmund archívuma

„Nem lepett meg a február 28-i tárgyalás kimenetele az Ovális Irodában, de az, hogy ekkora balhé kerekedik, én sem gondoltam. Az elmúlt hetek, hónapok történései alapján lehetett sejteni, hogy nem lesz könnyű Zelenszkijnek tárgyalni a Fehér Házban, ennek pedig egyenes következménye volt a Trump-adminisztráció döntése az Ukrajnának szánt fegyverszállítások felfüggesztéséről” – hangsúlyozta Kiss Rajmund.

A szakértő hozzátette,

nem is értem az európai politikusokat, hogy minden nap óriási megdöbbenésről tesznek tanúbizonyságot, hiszen ezek az események várhatóak voltak.

Zelenszkij 2020-ban és 2024-ben Bidennek drukkolt, múlt ősszel a kampányban a kulcsfontosságú Pennsylvaniában részt vett a demokraták rendezvényén. Az ukrán elnököt elkényeztette a Nyugat, a Biden-Harris-adminisztráció, Ursula von der Leyen – 2022 óta mindenkinek azt mondott, amit akart, meghívott vendégként ott volt a NATO- és EU-csúcsokon, akár a G7, G20-as rendezvényeken. Állva tapsolták még akkor is, amikor a vendéglátói felé éles kritikát fogalmazott meg. Többször kritizálta Magyarországot és a magyar kormányt is. Emlékezhetünk, az ukrán nagykövet durván megsértette a német kancellárt. Megjegyzem, a jelenlegi washingtoni ukrán nagykövet sem nevezhető a Trump-adminisztrációhoz közel állónak”.

Kiss Rajmund aláhúzta,

lehetett arra számítani, hogy a múlt pénteki találkozón lesznek feszült pillanatok. Zelenszkij nagyon sokszor beleharapott abba a kézbe, amiből enni kapott. Ha figyelte volna, amit J. D. Vance alelnök a müncheni biztonságpolitikai konferencián elmondott, „új sheriff van a városban, új szabályok vannak”, akkor nem érhette volna felkészületlenül, ami történt.

Ukrajna Trump beiktatása óta semmilyen újabb amerikai támogatást nem kapott, még azok a támogatások futottak be, amelyeket a Biden-kormány hagyott jóvá. J. D. Vance volt az ukrajnai támogatások legnagyobb ellenzője. Emlékezhetünk, hogy a kampányban a gazdaság és az illegális migráció feltartóztatása mellett milyen kitüntetett szerep jutott az ukrajnai háborúnak. A választást döntően befolyásoló témává vált, hogy az amerikai adófizetők mi a csudáért fizetnének dollár százmilliárdokat egy olyan ország védelmére, amelyről éltükben nem hallottak”.

A szakértő kiemelte, „az Európai Unió felkelt, csak bal lábbal. Láttuk, Macron francia elnök arra a napra hívott össze egy nem teljes uniós csúcsot, amikor Rijádban megtörtént a történelminek mondható amerikai-orosz kapcsolatfelvétel. Múlt vasárnap Londonban szintén csak 14 uniós tagállam képviselője volt jelen. Az európai vezetők láthatóan egy teljesen irreális, párhuzamos valóságban élnek, úgy is mondhatnám, hogy háttal ülnek a moziban, és azt hiszik, a filmet a falra vetítik, de nem, a vásznat kellene nézni, mert ott van a valóság”.

Kiss Rajmund emlékeztetett, „az Európai Unió nem tudja Kijev felé az Egyesült Államok támogatását pótolni fegyverben, pénzben. Ne legyenek illúzióink, Rijádban sem csak Ukrajna volt a téma. Utólag el is mondták, a kapcsolatok helyreállításán túl az amerikai-orosz gazdasági kapcsolatok erősítése van a fókuszban, amelyből az amerikaiak profitálni fognak, mert hiszen ezt ígérte Donald Trump. Már a tárgyalások következő fordulójának is ismert a helyszíne, Isztambulban folytatódik az amerikai-orosz egyeztetés”.

A szakértő hozzátette,

a háború legnagyobb vesztese és elszenvedője a közvetlenül érintett Ukrajnán és Oroszországon kívül éppen az Európai Unió. Sokkal rosszabb bőrben van az EU gazdasága, mint volt 2021-ben, amikorra éppen túljutottunk a koronavírus-járvány borzalmas társadalmi és gazdasági hatásain.

Azt is látni kell, nem önmagában az orosz-ukrán háború miatt kerültünk ilyen helyzetbe, hanem az arra adott rossz válaszok miatt. Vagyis nem a turbulencia volt a legnagyobb probléma, hanem ahogy az európai pilóták belevezették a viharzónába a repülőgépet, és elkezdték össze-vissza rángatni a kormányt. Ha félrekezelünk egy betegséget, az akár halálos is lehet, és ez történik most Európában”.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.