Az Európai Unió felkelt, csak bal lábbal – Kiss Rajmund a Trump-Zelenszkij csörtéről és az európai reakciókról
Miért érte váratlanul az ukrán elnököt és az európai vezetőket a Trump-adminisztráció politikája? Tudja-e pótolni Európa a kieső amerikai támogatásokat? Kiss Rajmundot, az MCC Diplomáciai Műhelyének vezetőjét kérdeztük.

„Nem lepett meg a február 28-i tárgyalás kimenetele az Ovális Irodában, de az, hogy ekkora balhé kerekedik, én sem gondoltam. Az elmúlt hetek, hónapok történései alapján lehetett sejteni, hogy nem lesz könnyű Zelenszkijnek tárgyalni a Fehér Házban, ennek pedig egyenes következménye volt a Trump-adminisztráció döntése az Ukrajnának szánt fegyverszállítások felfüggesztéséről” – hangsúlyozta Kiss Rajmund.
A szakértő hozzátette,
Zelenszkij 2020-ban és 2024-ben Bidennek drukkolt, múlt ősszel a kampányban a kulcsfontosságú Pennsylvaniában részt vett a demokraták rendezvényén. Az ukrán elnököt elkényeztette a Nyugat, a Biden-Harris-adminisztráció, Ursula von der Leyen – 2022 óta mindenkinek azt mondott, amit akart, meghívott vendégként ott volt a NATO- és EU-csúcsokon, akár a G7, G20-as rendezvényeken. Állva tapsolták még akkor is, amikor a vendéglátói felé éles kritikát fogalmazott meg. Többször kritizálta Magyarországot és a magyar kormányt is. Emlékezhetünk, az ukrán nagykövet durván megsértette a német kancellárt. Megjegyzem, a jelenlegi washingtoni ukrán nagykövet sem nevezhető a Trump-adminisztrációhoz közel állónak”.
Kiss Rajmund aláhúzta,
Ukrajna Trump beiktatása óta semmilyen újabb amerikai támogatást nem kapott, még azok a támogatások futottak be, amelyeket a Biden-kormány hagyott jóvá. J. D. Vance volt az ukrajnai támogatások legnagyobb ellenzője. Emlékezhetünk, hogy a kampányban a gazdaság és az illegális migráció feltartóztatása mellett milyen kitüntetett szerep jutott az ukrajnai háborúnak. A választást döntően befolyásoló témává vált, hogy az amerikai adófizetők mi a csudáért fizetnének dollár százmilliárdokat egy olyan ország védelmére, amelyről éltükben nem hallottak”.
Kiss Rajmund emlékeztetett, „az Európai Unió nem tudja Kijev felé az Egyesült Államok támogatását pótolni fegyverben, pénzben. Ne legyenek illúzióink, Rijádban sem csak Ukrajna volt a téma. Utólag el is mondták, a kapcsolatok helyreállításán túl az amerikai-orosz gazdasági kapcsolatok erősítése van a fókuszban, amelyből az amerikaiak profitálni fognak, mert hiszen ezt ígérte Donald Trump. Már a tárgyalások következő fordulójának is ismert a helyszíne, Isztambulban folytatódik az amerikai-orosz egyeztetés”.
A szakértő hozzátette,
Azt is látni kell, nem önmagában az orosz-ukrán háború miatt kerültünk ilyen helyzetbe, hanem az arra adott rossz válaszok miatt. Vagyis nem a turbulencia volt a legnagyobb probléma, hanem ahogy az európai pilóták belevezették a viharzónába a repülőgépet, és elkezdték össze-vissza rángatni a kormányt. Ha félrekezelünk egy betegséget, az akár halálos is lehet, és ez történik most Európában”.