Ne féljünk a metszéstől! – biztat a kertész
Rügyeznek a gyümölcsfák, egy részük – szerencsétlen módon éppen az érkező fagy előtt – már virágba is borult, a teraszon hívogat a gumicsizma, itt a kertészkedés ideje.

Ennek a hétvégének a nagyobb része a meteorológiai prognózisok értelmében nem ideális a kertészkedésre. Hidegfront vonul át a térségen észak felől, és sarkvidéki levegő éri el Európa nagy részét, amin főleg a mezőgazdászoknak és a kertészeknek okozhat gondot - tájékoztatott a közösségi hálón a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet. A meteorológiai előrejelzések szerint hosszabb ideig tarthat az észak felől beáramló hideg levegő miatti lehűlés.
Kukor Tamás kertészmérnök mindenkinek azt javasolja, ha teheti, sajátítsa el a metszés tudományát, mert a globális felmelegedés miatt egyre kisebb a metszésre fordítható időablak, illetve lassan már nincs is, aki metsszen. A hozzáértő kertészek nagy része idős vagy középkorú, és nem látszanak a fiatal szakemberek tömegei, akik kivennék a metszőollót a kezükből.
Az idősebb, vidéki lakosság, akikhez szakember járt metszeni, nehezen vergődik zöld ágra e helyzettel. Egészen egyszerűen azt tapasztalják, hogy a globális felmelegedés miatt korábban beköszöntő meleg időjárás lombba és virágba borít mindent, a szakember pedig nem jut el hozzájuk" – mondja Tamás, akitől március vége felé, a zöldülő fákat látva egyre többen kérdezték, hogy nincsenek-e még elkésve a metszéssel, mivel nem ehhez vannak szokva.
Tamás azt tanácsolja, a metszést a jelenlegi időjárási viszonyok közepette érdemes előrehozni. Akár már novemberben-decemberben is el lehet kezdeni.
– tette hozzá.
A kertészmérnök felhívta rá a figyelmet, az utóbbi években megjelent egy fiatal generáció, amely, különböző indíttatásból, vagy a teljes önellátásra törekedve, vagy azért, hogy egészségesebb táplálékot fogyasszanak. Egy részük a közösségi médiában is megosztja a gazdálkodása körüli eseményeket. Egyre több a Facebookon és az Instagramon a metszésvideó is.
Aki teljesen tanácstalan, és kénytelen csak a videókra hagyatkozni, mert senki sincs a környezetében, akitől tanácsot kérhetne, az próbálja az internetes kertészek által feltöltött tartalmakat a „vége felől” szemlélni, azaz megnézni, milyen lett a végeredmény, és hogy olyan fát szeretne-e a saját kertjében, amilyent a videón lát. A kommentszekcióban található szakértőket azonban ideális teljesen figyelmen kívül hagyni…
Ha nem jutott el hozzánk a „metszőember”, mi magunk pedig nem mertünk belevágni, az nem nagy tragédia, hisz a vadon termő fákat sem metszi senki, bár azért hordoz némi kockázatot is.
– mondja Tamás. Ami pedig a kockázatokat illeti, előfordulhat, hogy a nagyobb mennyiségű termés letörheti a metszetlen ágakat. A klímaváltozás miatt pedig egyre gyakoribb az intenzív szelek munkája miatt kialakuló széltörés a koronában, a metszéssel ennek is elejét vehetjük.
Kukor Tamás mindenkit arra biztat, bátran próbálkozzon a metszéssel.
Erre egyébként rá is lesznek kényszerítve azok, akiknek vannak gyümölcsfáik, mivel egyre kevesebb a szakember, így nem tudunk mindenkihez eljutni, hogy megmetsszük a fáikat. Így az emberek kénytelenek lesznek visszatérni ahhoz, hogy akinek kertje van, az maga tartsa fenn azt. Az emberek egy része státuszszimbólumként szeretne kertes házat, de a hozzá járó munkát nem kéri. Jön a fűnyíró, a rotovátorozó, a metsző..., de azzal tisztában kell lennünk, hogy egy kert, akár konyhakert, akár díszkert, sok munkával is jár" – mondta.
Felmerül annak a kérdése is, mit kezdjünk a levágott ágakkal. A szakember figyelmeztet, mindenképpen távolítsuk el a fa alól.
– tette hozzá.