A szomszéd fűje mindig zöldebb? Tavaszi teendők a gyeppel
"Az a szép zöld gyep. Az hogy fog nekem hiányozni" – sóhajt fel az Égig érő fű című film egyik szereplője. Ki ne vágyna a kertjében, udvarán szép, sűrű, zöld, egyenletes, hibátlan gyepre.

A tavaszt egyértelműen jelzi a kertekből, udvarokból egyre gyakrabban felhangzó fűnyíróhang. Bár terjedőben vannak az akkumulátoros fűnyírók, azért még a benzinüzeműek, illetve a villanymotorosok közül a hagyományos, kábeles áramellátással bírók vannak túlsúlyban. Eljött az idő, hogy a fű gondozásáról is megkérdezzük a szakértőt. Kukor Tamás kertészmérnökkel a gyep és a pázsit gondozásáról beszélgettünk. Merthogy ezt a kettőt legfeljebb az újságíró használja szinonimaként, a kertész számára ez két dolog.
Ehhez különböző eszközök állnak a rendelkezésünkre. Legzöldebb olvasóink, akik a szellőztetést aktív mozgással is egybekötnék, vásárolhatnak cipőtalpra felcsatolható, tüskés póttalpat, mellyel, ha alaposan összejárják a füvet, akkor kellemesen el is fáradnak, egyben jól ki is szellőztetik a füvüket. Ennél egy fokkal szerszámszerűbb a gyepszellőztető gereblye. A mechanikus, leggyakrabban forgódobos kézi gyepszellőztetők kivitelezésükben már a fűnyíróhoz hasonlítanak, így a telkünkön való fel-alá járás élményét is képesek nyújtani, a fűnyíróhoz hasonlatosan. És természetesen, ebből is van motoros kivitel is, amelyen már az intenzitás is állítható.
"A szellőztetés után lombsöprűvel tisztítsuk meg a keresztben és hosszában az átszellőztettet területet" – emlékeztet Kukor Tamás.
"Azért, hogy szépen zöldüljön a gyep, gondoskodni kell a tápanyag utánpótlásáról. A gyepek gondozására a magas nitrogéntartalmú műtrágyák a legalkalmasabbak. Ügyeljünk az egyenletes kijuttatásra, mert ahova több kerül, ott vagy kiég vagy a szórásképnek megfelelően (csíkokban) vastagabb lesz a fű. Azokban a kertekben, ahol nincs öntözőrendszer, válasszanak olyan napot, amikor az időjárás-lőrejelzés nagy valószínűséggel esőt mutat, hogy a műtrágya feloldásra kerüljön a kiszórás után" – teszi hozzá.
Gyep vagy pázsit? – merül fel gyakran a kérdés.
– teszi fel a kérdést a szakember, aki munkája során naponta találkozik ezzel a dilemmával.
Természetesen a vegyszerhasználat további kérdéseket is felvet. Kisgyermekesként egy vegyszerrel kezelt területen játsszon a gyermekem? Vagy, felelős állattartóként szeretném kiengedni a kutyámat vagy cicámat a méreggel szennyezett fűre? Mindez meggondolandó.
– vázolja a két növénytársulás közti különbséget Kukor Tamás. Néhány kerttulajdonos kifejezetten örül, ha füvében még apró virágok is vannak. Ez persze öröm a beporzást végző rovaroknak is.