2025. március 4., 15:44

Smer és PS, avagy a tömbösödött szlovák politika meghatározó erői – elemzés

A szlovák politikai térképen egyre markánsabban kirajzolódnak a stabil tömbök és a küzdelmek a túlélésért. A kormánykoalíció átalakulása után egyelőre elkerülhetőnek tűnik az előrehozott választás, de a politikai erőviszonyok folyamatosan változnak.

Fico Šimečka
Robert Fico és Michal Šimečka a parlament rendkívüli ülésén
Fotó: TASR

A Smer dominanciája továbbra is erős, miközben a PS egyértelmű kihívóként pozicionálja magát, ám szövetségeseinek gyengülése miatt kormányra kerülése kérdéses.

A Hlas identitásválságban van, az SaS a parlamenti küszöbön táncol, míg a Republika visszatérésére és az SNS kiszorulására is egyre nagyobb az esély. A Magyar Szövetség a kormánypárt és az ellenzék között igyekszik lavírozni a politikai térben, de láthatóságának növelése létfontosságú lenne.

Érdemes megvizsgálni az egyes pártok támogatottságát a közvélemény-kutató intézetek szerint, mert bár az eredmények változóak, egy biztos: a tömbösödött szlovák politikai palettán a Smernek és a PS-nek stabil a szavazóbázisa.

A Smer dominanciája és növekedési lehetőségei

A Smer támogatottsága az elmúlt időszakban viszonylag stabil, a legjelentősebb közvélemény-kutató intézetek (Focus, Median, Polis, Ipsos, Ako) 21-22 százalékos támogatottságot mértek a Smernek.

A koalíción belüli problémák, az élelmiszerárak növekedése, illetve a kormány “szociális” intézkedései nem rezonáltak negatívan a választók között, sőt, Robert Fico uralta a közbeszédet, és főleg az orosz-ukrán háborús retorikájával, illetve az úgynevezett “puccskísérlet” témájával mozgósítani tudta a radikális és rendszerellenes szavazókat, akik korábban az SNS, illetve a Republika táborát erősítették.

A kérdés az, hogy a Smer hogyan tud még jobban erősödni, de úgy tűnik, hogy ez sikerülhet, ha további szavazókat maga mellé tud állítani a radikális oldalról. A Hlas szavazóinak egy része már a Smert erősíti, kérdéses, hogy a párt a szociális-konzervatív irányvonalának köszönhetően mennyi konzervatív szavazót tud megszólítani, akik korábban a hagyományos értékrend mellett tették le voksukat. A KDH „kicsontozása” (a KDH szavazók megszerzése)  valószínűleg ezt a célt szolgálja, hiszen a párt ráerősített a hagyományos értékekre, például azzal, hogy alkotmányba foglalná, hogy a házasság csak két nemen alapul: a férfin és a nőn. Ez azon is múlik, hogy a KDH mennyire fogja teljesen elengedni ezt a témát. A Smer egyik fő témája azonban az ország külpolitikai irányultsága: láthatóan sikeresen szólítja meg azokat a tömegeket, amelyek az Európai Unióval és a NATO-val szemben szkeptikusak.

A megerősödött, de magára maradt PS

Az ellenzéki oldalon már hosszú ideje a PS az egyik legstabilabb és legerősebb párt. 2025 januárjától februárig a PS állandóan 22 százalékon mozog a közvélemény-kutató intézetek alapján. Egyes közvélemény-kutatók, mint a Focus, illetve az Ipsos szerint a Smert is megelőzi, tehát egyértelműen ők a legnagyobb kihívói a Smernek. A PS akár képes is lenne választást nyerni, a probléma viszont ott van, hogy nem lenne kivel kormányt alakítani. Ennek legfőbb oka, hogy a PS a szövetségesei kárára erősödik. Hiába a növekvő támogatottság, ha az SaS alig, a Demokrati pedig be sem jutna a parlamentbe.

A PS az SaS szavazóinak nagy részét maga mellé állította, és ez a jelenség tovább erősödik a PS javára. Az ingadozó és az európai értékeket képviselő szavazók nagy része az úgynevezett győztes lapra voksolnak, így hiába szimpatikus valakinek például a Demokrati programja, ha azt látja, hogy az adott jobbközép pártnak kevés esélye lenne bekerülni a szlovák törvényhozásba. A PS kritizálja a legmarkánsabban a kormányt, és a Demokrati mellett ők határoznak meg egyértelmű állásfoglalást az Európai Unió és a NATO mellett.

Szociális és más belpolitikai kérdésekben ugyan nem kínáltak fel konkrét alternatívát, de ennek ellenére is ők azok, akikre az ellenzéki szavazók jelentős része voksolna. A PS tovább tudna erősödni, ha konkrét javaslatokat és alternatívákat tudna megfogalmazni a jobbközép választók felé. Ennek azonban az a veszélye, hogy a többi ellenzéki párt szavazótábora szinte kiüresedne.

A PS célja pedig a kormányra kerülés, ez azonban nem fog megvalósulni, ha közben a jobbközép pártok meggyengülnek, illetve nem kerülnek be a parlamentbe.

A Hlas identitásválsága és túlélési küzdelme

Az elmúlt időszakból kiindulva íratlan szabály, hogy amelyik párt a Smerrel kormányra lép, az vagy meggyengül, vagy pedig teljesen eltűnik (SNS, Most-Híd, Sieť). A Hlas, amely a Smerrel együtt kormányoz, meglehetősen gyengélkedik, de a közvélemény-kutatások elmúlt időszaka alapján a támogatottságuk stabilan 12 százalék. Ez persze csalóka lehet, hiszen könnyen megtörténhet, hogy a következő választáson a párt alig lépi át a választási küszöböt 6-7 százalékkal.

A Hlas egyfajta identitásválságban szenved, nehezen olvasható ugyanis, hogy mit képviselne. A párt legnagyobb vesztesége Peter Pellegrini, hiszen gyakorlatilag rá épült a párt. Időközben Pellegriniből államfő lett, a pártelnöki széket pedig Matúš Šutaj Eštok örökölte meg. Az ő feladata az lenne, hogy a Hlasnak egyfajta tartást adjon, nem pedig Fico felé húzzon.

Az pedig világosan látszik, hogy a Hlas eddig nem tudott egységet teremteni, hiszen három képviselő is elhagyta a parlamenti frakciót. Közülük ketten már nem tagjai a Hlasnak, Samuel Migeľ pedig már a Rudolf Huliak vezette Národná Koalícia padsorait erősíti. Hogy képes lesz-e a Hlas megtartani az identitását a következő választásig, az azon is múlik, hogy a párt vezetése mennyire lesz önálló, és képes lesz-e képviselni a mérsékelt szociáldemokráciát a Smerrel szemben, amelyet Peter Pellegrini következetesen elkezdett. A másik irány viszont Matúš Šutaj Eštokkal egyenes úton a Smer védőszárnyai alá vezet.

KDH: Stabilitás vagy politikai zsákutca?

A legtöbb közvélemény-kutató intézet a KDH-t stabilan 7-8 százalékra méri. A tendencia alapján Milan Majerskýék akár hátra is dőlhetnek, hiszen egy esetleges időközi választás után simán átlépnék az öt százalékos bejutási küszöböt. A helyzet viszont korántsem ilyen egyszerű. Ahogy említettem, a kereszténydemokratákra a legnagyobb veszélyt a Smer által meghirdetett “KDH kicsontozása” jelenti, amely a szavazók Smerhez való elszívását és a kormánypárthoz való viszonyt takarja.

A KDH egyfajta kényszerhelyzetben van, hiszen egyszerre kell megfelelniük a konzervatív választóknak, miközben egyértelművé kell tenniük, hogy semmiképpen sem működnek együtt a Smerrel.

Ellenzékiek, de közben tisztes távolságot tartanak a PS-szel szemben, a kultúretikai kérdéseknél homlokegyenest eltérő értékrenden vannak. Legutóbb előálltak egy saját alkotmánymódosító javaslattal, amelyben jelezték, hogy politikájuk önálló és szuverén, valamint a KDH valódi értékeit közvetítik. A kérdés csupán az, hogy a tömbösödő, turbulens és kétpólusú szlovák politikai közegben ez mennyire lesz elég ahhoz, hogy kielégítsék az igényesebb választókat, akik az alapértékek mellett többet szeretnének hallani.

Az SaS mint másodhegedűs

Az SaS támogatottsága hosszú ideje stabilan 5-6 százalék között stagnál. Ez azonban közel sem jelenthet megnyugvást a jobboldali liberálisoknak, hiszen a parlamenti küszöb határán táncolnak. Richard Sulík után Branislav Gröhling került az SaS élére, és bár az új vezetés igyekszik saját témákkal előállni, valamint folyamatosan kommunikálnak, mindig csak a PS mögött kullognak.

A jobbközép szavazóbázis számára jelenleg sokkal vonzóbb a PS, amely ráadásul nem is jobboldali párt. Šimečkáék tehát elszívják az SaS szavazóit. Ha az SaS nem változtat ezen, és nem áll elő más olyan jellegű témákkal, amelyek aktivizálhatják a jobboldali szavazókat, akkor a következő választáson könnyen kieshetnek a parlamentből.

Felmerül a kérdés, hogy vajon az SaS-nek van-e lehetősége más szavazók felé nyitni? A jobboldali, konzervatív atlantista és volt Dzurinda-szavazók még nem tűntek el teljesen, őket sokkal jobban meg tudná szólítani az SaS, mint a PS. A kérdés az, hogy mennyire látja fontosnak a párt, hogy a konzervatív-liberális irány az, amely kiemelheti őket a PS árnyékából.

Visszatérhet a Republika, kiszorulhat az SNS

A Republika támogatottságát a legtöbb közvélemény-kutató intézet stabilan a parlamenti küszöb felett, 6-7 százalékra mérte. Ez azt jelenti, hogy a Republikával stabilan számolni kell az elkövetkező időszakban a parlamentben. A legutóbbi választások során éppen hogy csak nem jutottak be, helyettük viszont bekerült az SNS.

Andrej Dankóék támogatottsága most azonban 3-4 százalék között mozog, így ismét helycsere következhet be, ugyanis a két párt közötti szavazóbázis átjárhatósága a legjobban követhető a szlovák politikai színtéren. Szlovákiában a szélsőjobboldal is egyfajta átalakuláson ment keresztül, hiszen a Republika pártelnöke korábban Kotlebával együtt az ĽSNS-ben kezdte pályafutását. A valamivel szofisztikáltabb és elegánsabb Republika abban különbözik az ĽSNS-től, hogy a szélsőséges témákat választékosabban tudja közvetíteni a választók felé.

Már nemcsak az alacsony iskolázottságú emberek körében népszerűek, hanem a fiatalok és az értelmiségi diplomások is jelentős arányban voksoltak a Republikára a legutóbbi európai parlamenti választáson, amely során a párt 12,53 százalékos eredményt ért el. Milan Uhríkék tehát készek visszatérni a szlovák törvényhozásba.

A Smer számára biztosan stabilabb partner lenne, mint a jelenlegi SNS, amelyet gyakorlatilag csak a pártelnök, Andrej Danko képvisel a parlamentben. A Smer pedig nem határolódott el a Republikától, de miért is tenné, ha sok mindenben egyetértenek?

Matovičék fellángolása

Bár a legtöbb közvélemény-kutató intézet alig mérte be a pártot a parlamentbe, 2024 végén életjeleket kezdett mutatni Matovič mozgalma, a Slovensko. Robert Fico moszkvai és vietnami útja során Matovičék egyre hangosabban követelték Fico távozását. Sőt, a kezdeményezést ügyesen sikerült elvenniük a vezető ellenzéki pártoktól. Ennek köszönhető, hogy néhány közvélemény-kutató intézet, mint a Focus, a mozgalmat már 5 százalékra mérte. Hogy ez a tendencia továbbra is így marad-e, az a következő hónapokban derül ki.

Mindenesetre Matovičék jó időben kapták el a szelet a vitorlájukba, hiszen az utóbbi időszakban a káosz és a zűrzavar uralkodott, ez pedig Matovič természetes közege, amelyben építeni tudja magát.

A gond csak az, hogy a káosz nem tart örökké – ha pedig nem történik „szenzáció”, Matovičékat alig veszi észre valaki.

A Magyar Szövetség láthatósága és mozgástere

A Magyar Szövetséget több szlovák közvélemény-kutató intézet rendszeresen alulméri, mivel több ügynökségnél a minta nem pontos. Az AKO vagy az Ipsos 1-2 százalékos támogatottságot mért, míg a Polis ügynökség 5 százalék közelébe helyezte a magyar pártot. Ezekből kiindulva a Magyar Szövetség támogatottsága nagyjából 3-4 százalék lehet, amit a Focus is megerősített.

Gubík László és a Magyar Szövetség új vezetése korszakváltást ígért. A párt kommunikációjában észrevehető a szakmaiság, valamint a stabilitás fontossága. A Magyar Szövetség tudatosan igyekszik elkerülni, hogy egyértelműen besorolható legyen Fico vagy az ellenzék oldalára. A probléma viszont az, hogy a szlovákiai hírfogyasztók nagy részének fontos, hogy az adott pártok hogyan viszonyulnak a fő politikai erőkhöz.

Ebben a harcban a Magyar Szövetség nem akar állást foglalni, mert úgy a választóik egy részét elveszíthetnék.

Ezt a róka fogta csuka helyzetet csak úgy tudják kikerülni, ha a magyar ügyek mellett olyan témákat is felvállalnak, amelyek az ország működése és a polgárok szempontjából fajsúlyosak,  és határozottabban, markánsabban tudják azokat keretezni, mint a meghatározó szlovák pártok. Ezek legfőképpen gazdasági, illetve szociális témák lehetnek, amelyekre a Magyar Szövetség saját kidolgozott javaslatokat fogalmazhat meg.

A sikeres politizálás kulcsa ebben az esetben az lehet, ha olyan központi témákat hoznak be a közéletbe, amelyekre a szlovák média is kénytelen lesz figyelni és reagálni.

Összegzés: A kisebb pártok lehetnek a mérleg nyelve

A szlovák politikai térkép egyre inkább kétpólusúvá válik, ahol a Smer és a PS dominanciája megkérdőjelezhetetlen. A kisebb pártok folyamatosan küzdenek a túlélésért, miközben a tömbösödés folyamata egyre inkább meghatározza a szlovák politika dinamikáját. A következő időszak kulcskérdése az lesz, hogy a két nagy párton kívül (Smer, PS) a többi pártnak hogyan sikerül megerősíteni a pozíciójukat, a jövőbeni kormányalakítás szempontjából ezek döntő faktorok lehetnek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.