Csonka Ákos: Amikor a piros és a kék között kell választani, a zöldnek jól kell látszódnia
Milyen kihívásokkal kell szembenéznie a Magyar Szövetségnek a következő időszakban? Hogyan tudja megszólítani a magyar párt a választóit a kétpólusúvá váló politikai térben? Csonka Ákos publicistát, politikai elemzőt kérdeztük.

„Nem gondolom, hogy előrehozott választásokkal kellene számolnunk Szlovákiában. A Smer és az SNS számára ez semmiképpen nem lehet opció, a Hlas esetében pedig az a kérdés, hogy a csábító hangok – akár Nyugatról, akár az ellenzék részéről – célt érnek-e. Megjegyzem, ha Šutaj Eštokék beadnák a derekukat, azzal a maradék hitelüket játszanák el a választóik előtt. Bár az aktuális közvélemény-kutatások tíz százalék környékére mérik a Hlast, nem hiszem, hogy ekkora lenne a valós támogatottságuk. Az európai parlamenti választáson elért hat százalékot esetükben sokkal reálisabbnak tartom, és szerintem ők is számolnak ezzel, ezért nem gondolom, hogy megbuktatnák a saját kormányukat” – hangsúlyozta Csonka.
Az elemző hozzátette, "szerintem a Magyar Szövetségnek lesz ideje építkezni, de ez nem azt jelenti, hogy elodázhatja a szükséges politikai munkát és a szervezetépítést.
Csonka aláhúzta, „a felvidéki magyar politika ugyanakkor válaszút előtt áll, abból adódóan, hogy egyre látványosabban kétosztatúvá válik a szlovákiai politikai tér. Korábban is jellemző volt az éles szembenállás a szlovákiai politikában, de napjainkra még markánsabbá vált a két pólus, a pártpolitika tömbösödése. A kérdés az, hol helyezkedik majd el ebben a polarizált politikai térben a magyar párt. A Magyar Szövetség nincs könnyű helyzetben, hiszen egyik oldalhoz való nyílt csatlakozása sem látszik kifizetődőnek a párt számára. A magyar választók egyfelől aligha felejtették el, hogy a korábbi Fico-kormányok idején milyen magyarellenes lépések történtek, s bár a Dzurinda-féle jobboldallal még lehetett szövetséget kötni, ma az ellenzék domináns pártja az a PS, amelynek politikája igencsak távol esik a felvidéki magyarok zömének értékeitől”.
Csonka emlékeztetett, „a Magyar Szövetség dolgát nehezítheti, hogy várhatóan a PS magyar platformja is megcélozza a magyar választókat – a kampányban bevethetik Ódor Lajost, Hamran Istvánt, de még más neveket is előhúzhatnak a kalapból.
Az elemző hozzátette, „a másik veszélyt Gyimesi György esetleges jövőbeli szerepvállalása jelenti. Az elmúlt hónapokban Gyimesi kereste a helyét, és egyelőre nem látom, hogy megtalálta volna. Annak ellenére, hogy Taraba tanácsadója lett, nem gondolom, hogy eldőlt volna, milyen listán indul Gyimesi egy következő választáson. Ha Taraba sikertelenül próbálja átvenni az SNS-t, könnyen elképzelhető, hogy Gyimesivel és más politikusokkal új pártot szervez, amely szintén megszólíthat magyar választókat”.
Vagyis – hangsúlyozta az elemző,
Ezt a támogatottságot reálisnak tartom, hiszen a Most-Híd eltűnt, Ódor gyakorlatilag láthatatlan, szóval én jelenleg öt százalék fölött látom a Magyar Szövetséget”.
Csonka Ákos hozzátette, „ahhoz, hogy ezt a támogatottságot megőrizni vagy esetleg növelni tudja a párt, aktív politizálásra van szükség. A parlamenten kívülről is, amely a helyzetből adódóan jóval nehezebb, meg kell találni a módját, hogy a Magyar Szövetség eljuttassa az üzeneteit a választókhoz.
A helyzet nem egyszerű, ahogy már utaltam rá, az eddigi legnagyobb válaszút előtt áll a pártvezetés Gubík Lászlóval az élen, de ha valaki sikerrel veheti fel a kesztyűt, az éppen ő. A felvidéki magyarságnak a jelenlegi helyzetében nagy szüksége van a parlamenti képviseletre”.