2025. január 29., 09:54

A kétnyelvűsítésért folytatott harc mérföldköve

Az utóbbi évek legnagyobb mértékű elmozdulása várható a hivatali, ezúttal a digitális ügyintézés kétnyelvűsítése terén. Erről számolt be lapunknak Pandy Péter, a Magyar Szövetség Országos Tanácsának elnöke, aki tavaly novembertől kapcsolatban áll a beruházási minisztérium államtitkárával, hogy az átfogó, akár több tárcát is érintő kezdeményezés minél zökkenőmentesebben valósuljon meg. A kétnyelvűsítés terve viszont nem aratott osztatlan sikert, hiszen szinte azonnal kiváltotta a Matica slovenská lapjának rosszallását.

Pandy Péter és Ivan Ivančin
Pandy Péter OT-elnök és Ivan Ivančin államtitkár

A bevezetőben említett tervezet alapját és pénzügyi hátterét egy 20 millió eurós pályázat jelenti, amelynek előkészítését, kiírását és lebonyolítását a Beruházási, Régiófejlesztési és Informatizációs Minisztérium (MIRRI) végzi, s fő célja, hogy az államapparátus egyes intézményei és az állampolgárok közti elektronikus ügyintézés kisebbségi nyelveken is elérhető legyen. Ez elsősorban a Slovensko.sk ügyfélkapu adta lehetőségek két-, illetve többnyelvűsítését jelenti, hiszen a magyaron kívül szóba jön még a cseh és a ruszin nyelv is. A projekt célja, hogy a felsorolt kisebbségi közösségekhez tartozó állampolgárok az ügyintézést az anyanyelvükön tudják elvégezni.

Pandy Péter elmondta, hogy a nyelvi lehetőségek bővítéséről szóló első tárgyalása tavaly novemberben volt, amikor felkereste hivatalában a MIRRI államtitkárát, Ivan Ivančint. Pandy hangsúlyozta, az államtitkárral folytatott megbeszélése alapján az a kép alakult ki benne, hogy Ivan Ivančin elkötelezett támogatója a kezdeményezésnek, hiszen ő is felvetette, hogy milyen új formákat és megoldásokat lehetne a projektben megvalósítani.
Felvilágosítás és meggyőzés

A többnyelvűsítési folyamat újabb lépésére idén januárban került sor, amikor Pandy találkozott Horony Ákos kisebbségi kormánybiztossal, és megegyeztek abban, hogy a kérdésben a továbbiakban együttesen lépnek fel, illetve létrehoznak egy szakértői csapatot, amely aktívan részt vesz majd a jelzett munkában.

A 20 millió eurós keretösszeg ugyanis jelenleg egy akarat és egy lehetőség kifejezése csupán, azt a résztvevőknek kell meghatározniuk és eldönteniük, hogy hogyan és mi módon lehet ezt a kitűzött cél érdekében a leghatékonyabban felhasználni, illetve az egyes államigazgatási intézményeket az ügy mellé állítani; hiszen az egyes minisztériumok, hivatalok saját hatáskörben dönthetnek arról, részt kívánnak-e venni a projektben, azaz benyújtják-e igényüket a többnyelvűsítéssel kapcsolatos költségeik fedezésére. Tény azonban, hogy ha ezzel a támogatási lehetőséggel valamelyik tárca nem kíván élni, akkor ott az ügyintézés többnyelvűsítése elmarad.
A kisebbségi kormánybiztossal végzett közös munka következő pontja éppen ezért a projekttel kapcsolatos felvilágosítás és meggyőzés, egy pozitív lobbimunka lesz majd, s szeretnénk, ha minél előbb eredményekről tudnánk beszámolni"

– fejezte ki a közös akaratot beszélgetőpartnerünk, majd hozzátette, hogy egy olyan Szlovákiát szeretnének létrehozni, amelyben minden állampolgár otthon érezheti magát.

A kétnyelvűségért folytatott sokéves küzdelem nagy eredménye talán már karnyújtásnyira van, s nem szeretnénk elszalasztani ezt a lehetőséget. Azt is szeretnénk, ha a többségi nemzet úgy tekintene erre a lehetőségre, mint egy pozitívumra, amely nemcsak a más nyelvi kultúrába tartozó polgárok jogi környezetét, hanem egész Szlovákia rendszerét demokratikusabbá és európaibbá teszi. Emellett természetesen az emberek hétköznapi ügyintézése könnyebbé válik, sőt, bizonyos értelemben az állam is deklarálhatja egy ilyen megoldással, hogy egyenrangú polgárként kezel bennünket"

– fejtette ki Pandy Péter, a Magyar Szövetség Országos Tanácsának az elnöke.

Azt pedig saját ügyvédi praxisából tudja a vezető magyar politikus, hogy az elektronikus ügyintézés lehetőségei hónapról hónapra bővülnek a már említett Slovensko.sk portálon, sőt, nagyon sok esetben már csak elektronikusan lehet ügyeket intézni, ezért is tartja rendkívül fontosnak ezt a kilátásba helyezett új lehetőséget. Előbb-utóbb valósággá válik, hogy szinte a teljes körű hivatali ügyintézést a nappalinkból tudjuk majd lebonyolítani, remélhetőleg a kisebbségek az anyanyelvükön.

Pandy Péter és Ivan Ivančin
Ugyanaz a fotó, csak soviniszta kommentárral
Most van rá pénz

Magát a pénzügyi keretet egy európai uniós forrás biztosítja, s az egyes hivataloknak, minisztériumoknak kell majd pályázatot benyújtaniuk. Pandy tervei szerint szakmai segítséget szeretnének nyújtani az intézményeknek, hiszen – ismételten saját tapasztalataiból kiindulva – tudja, hogy a magyar nyelvű jogi, hivatali szóhasználat, illetve annak bevezetése nem egyszerű. Szükség van tehát olyan szakemberekre, akik gyakorlati ismerete jóval túlmutat azon, hogy a kétnyelvűsítést egyszerű fordítási feladatként fogják fel.

A Magyar Szövetség Országos Tanácsa elnökével folytatott beszélgetésünk során megtudtuk azt is, hogy létrejött egy találkozó a szlovákiai vasúttársaság vezérigazgatójával, Peter Helexával is, aki biztosította, hogy kész mindent megtenni azért, hogy a két- vagy többnyelvűsítés a vasúttársaság berkeink belül is megkezdődjön, sőt, érdekességként bemutatott Pandynak egy olyan videót, amely magyar nyelven is toborozza a vasút számára a munkavállalókat.

Azt is megtudtuk, hogy az eddig elmondottak csak látszólagosan lehetnek pozitív hírek mindenki számára, hiszen ahogy a tárgyalásokról nyilvánosságra kerültek az első beszámolók, máris kiváltották az ellenvélemények markáns megfogalmazását is. A szlovák értelmiségiek szervezete (Združenie slovenskej inteligencie), illetve a Slovenské Národné Noviny, a Matica slovenská lapja ugyanis hosszas közleményt, illetve cikket tett közzé, amelyben elsősorban a MIRRI-államtitkár állásfoglalását illették erős kritikával. Ivan Ivančin ugyanis a közösségi hálón pozitív hangnemben számolt be a Pandy Péterrel folytatott megbeszéléseiről, illetve magáról a többnyelvűsítési projektről, amelyet a jelzett értelmiségi szervezet az „önálló Szlovákia történetének legnagyobb elmagyarosításának” nevezett. Kissé lehangoltan tette hozzá Pandy, hogy a kritikusok között előfordultak magyarok is, akik azt firtatták, hogy tényleg szükség van-e a nyelvhasználati jogok ilyen bővítésére?
A lényeg nem is abban rejlik, hogy az itteni magyarság tud vagy nem tud megfelelő szinten szlovákul, vagy hogy a kétnyelvűség nélkül sikerült-e elintézni az ügyeinket, hiszen a tapasztalat azt mutatja, hogy igen. A lényeget az egyenrangúsításban látom"

– jegyezte meg.

Önmagában az, hogy van ilyen lehetőség már olyan érzetet biztosít, amiért úgy érzi a politikus, hogy van értelme küzdeni és megtenni mindent.

Természetesen nem hagyhatjuk ki a gyakorlati hasznát sem, hiszen meggyőződésem, hogy sok magyar polgártársunknak könnyíti meg majd az ügyintézés menetét – vallotta meg közösségi és személyes szempontjait Pandy, s hozzátette, ha van ilyen pályázati lehetőség az Európai Uniónál, akkor azt bűn lenne kihasználatlanul hagyni."
A 20 millió euró nem kis összeg, s az is elhangzott, hogy a konszolidációs időszakban szükség van-e ilyen kiadásokra? Véleményem szerint ez nem kétséges, igenis fontos ez a projekt, hiszen a célként kitűzött változásoknak már korábban meg kellett volna történniük, s ha most van erre lehetőség, akkor most kell ezzel élni! A jogainkat nemcsak egy alkotmányos deklarációként, hanem a mindennapjainkban is szeretnénk gyakorolni, s most éppen az ehhez vezető egyik lehetőségről van szó."

Aktívan keresik annak a lehetőségét is, hogy a már említett közigazgatási portálon kívül hol és milyen formában tudnák még a pályázat adta lehetőségeket kihasználni.

Egy folyamat kezdetén vagyunk, tervbe vettük a MIRRI-t irányító miniszter, Richard Raši és a Magyar Szövetség elnökének, Gubík Lászlónak a találkozóját, illetve várakozással tekintünk az új Kisebbségi Tanács februári ülésére, amelyet immár Robert Fico kormányfő elnököl – jegyezte meg a közeljövőt illetően Pandy Péter, majd gyakorlatiasan kijelentette, el kell érniük, hogy az államapparátus minél több intézménye akarjon élni a pályázat nyújtotta lehetőségekkel, amelyhez a magyar párt, illetve a kisebbségi kormánybiztos hivatala minden szakmai segítséget és tudást megad."

Megjelent a Magyar7 2025/3. számában. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.