Meddig kell még ételhordóval járni iskolába?
Valószínűleg mindannyiunkkal előfordult, hogy egy kiadós étkezés, vagy helytelenül megválasztott ételpárosítás következtében kellemetlen tünetekkel járó emésztési zavarok léptek fel. Ezek bizonyos gyógyszerekkel csillapíthatók, vagy meg is szüntethetők. Nem mindenki ilyen szerencsés. Napjaink egyik rákfenéje az ételekre való túlérzékenység.

A gyermekorvosok szerint egyre több gyereknél mutatható ki ételintolerancia vagy ételallergia. Ez lehet tünetmentes, sokaknál azonban súlyos tünetekkel jelentkezik. Ilyenkor az allergén termék elfogyasztását követően hasmenés, haspuffadás, bélgáz képződés, fejfájás vagy ízületi fájdalom is felléphet. A felsoroltak megnehezíthetik a mindennapi életet, kiváltképp mikor társaságban, vagy az iskolában jelentkeznek az adott panaszok.
Mivel egyre szaporodik az ételintoleranciában szenvedő gyermekek száma, így az iskoláknak is valamiféle megoldással kellett előállniuk a probléma orvoslására. Nagy kihívás ez az iskolakonyhák számára, és nem is lehet minden egyes érintett gyermek számára ételt biztosítani. A helyzet azonban évről évre javul.
De még mindig gyakran látunk olyan gyereket, aki ételhordóval megy reggelenként az iskolába, amiben az ebédjét viszi.
A dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola igazgatójától, Nagy Árpádtól megtudtuk, a Vámbéry Ármin Alapiskolánál külön glutén, laktóz és más allergénektől mentes ételeket is készítenek, amelyekkel a városi óvodákat és alapiskolákat is ellátják. Az ő iskolájukba is eljut az ebéd az ételintoleranciás diákok számára.
A szülőknek csupán annyi a teendőjük, hogy a tanév kezdetén leadják a diétához szükséges orvosi igazolást.
Számos iskolának azonban még a mai napig sem sikerült megoldást találnia erre a problémára, amelynek különböző okai vannak.
– panaszolta Nagy Judit, a csilizradványi Kóczán Mór Alapiskola igazgatónője, aki elmondta, jelenleg négy szakácsnő főz a több mint 300 gyerekre.
– tette hozzá az igazgatónő.
A csilizradványi alapiskolában több diáknak is ételintoleranciája van, ezek a gyerekek otthonról hozzák magukkal az ételt, amelyet az iskolában melegítenek meg. Az étkezéshez nyújtott állami támogatás összegét az iskola havi szinten visszatéríti a szülőknek.
Megtudtuk azt is, hogy a diétás ételek elkészítése egyrészt költségesebb, másrészt plusz munkát is jelent az adott intézmény számára. Megoldás lehetne, ha a kormány plusz juttatásokat különítene el erre a célra, így valamennyi iskola biztosítani tudná a gyerekek speciális étkeztetését.
Az üggyel kapcsolatban egy a témában érintett szülőt is megszólítottunk.
Az ekecsi alapiskolát látogató gyermek liszt-, tojás-, és gluténérzékeny, az ebédjét minden nap otthonról viszi magával ételhordóban, és az iskola konyháján melegíti meg.
Az étkezéshez nyújtott állami támogatás összegét az oktatási intézet ebben az esetben is visszatéríti a családnak – tudtuk meg az érintett szülőtől.