Magyar csaták, csatázó magyarok: Mátyás első sikerei
A világraszóló nándorfehérvári diadal után nem sokkal Hunyadi János visszaadta lelkét a teremtőjének. Két fiát hagyta árván maga után, Lászlót és Mátyást. A törökverő hős halála következtében a Garai-Cillei-liga azonnal fellépett a Hunyadiak ellen.

A Cilleiek gyámsága alatt álló V. László király 1456 szeptemberében csapataival a Délvidékre vonult, Nándorfehérvárt akarta, ami Szilágyi Mihálynak, a Hunyadi fiúk nagybátyjának a kezében volt. A király által összehívott futaki országgyűlés eseményeit nem fogjuk részletezni, tömören annyit csak, hogy Hunyadi László engedett V. László és Cillei követeléseinek, ígéretet tett, átadja a várost.
Október elején a királyi csapatok megjelentek Nándorfehérvár alatt, de a várba csak a király és Cillei léphetett be.
A történtek részleteiről ugyan megoszlanak a vélemények, de a lényeg Cillei Ulrik holtan maradt a vár padlóján.
A véres események miatt többen elfordultak Hunyadiéktól, noha a Hunyadi-ligának sikerült írásos esküt kicsikarni a királytól, hogy nem esik senkinek sem bántódása Ulrik halála miatt. Látszólag béke honolt magyarhonban, de a hallgatag felszín alatt fecsegett a mély. 1457 márciusában a Budán tartózkodó Hunyadi fiúkra lecsaptak a király emberei. A rendkívül gyors bírósági eljárás után az idősebbik Hunyadi-fiú feje a porba hullott, Mátyás a király foglyaként Bécsbe, majd Prágába került. Olvassunk Thuróczyt:
Mátyás tehát Prágába került, hiszen V. László cseh király is volt. László király 1457. november 23-án Prágában meghalt, az ország újra király nélkül maradt. A cseh kormányzó, Podjebrád György V. László halála után inkább már vendégeként marasztalta Mátyást, mintsem fogolyként. Szabadon bocsátásának fejében Mátyás megígérte, feleségül veszi György lányát, Katalint. Mátyást végül 1458 januárjában királlyá választották, nagybátyja Szilágyi Mihály hathatós támogatásával.
A nagybácsi nem volt teljesen önzetlen, úgy vélte, a 15 éves ifjút azért majd elhalmozhatja jó tanácsaival. Tévedett, s mivel ebbe belenyugodni nem tudott, végül Mátyás börtönében kötött ki.
A törökök a nándorfehérvári kudarc után pár évvel már Szerbiát vették célba, 1459 nyarára a szerbek behódoltak. Hódító Mohamed következő célpontja Bosznia volt, négy évvel a szerbek hódoltatása után, ezt a tervét is sikeresen teljesítette. A török portyázók ismét megjelentek a Szerémségben és a Temes-vidéken.
Mátyásnak lépnie kellett, pápai támogatással sikerült békét kötnie III. Frigyes német-római császárral, és szövetségre lépett Velencével. 1463 őszén megindultak a magyar hadak dél felé. Mátyás taktikusan megvárta, amíg a török főerők, a szultáni hadak téli szállásaikra vonulnak. Csak ezek után fogott neki Jajca ostromának.
A mintegy 14 ezer lovasból és 5-6 ezer főnyi gyalogosból álló had négy nap alatt elfoglalta a várost, a török erők visszahúzódtak a várba és egészen december végéig kitartottak, amikor is a maradékuk megadta magát.
A hadjárat alatt több tucat várat foglaltak vissza a magyar csapatok és Észak-Bosznia felszabadult a török alól. A következő évben a török megtorló hadjáratot indított, de nem sikerült Jajcát elfoglalniuk. A boszniai háború a tartomány kettéosztásával végződött. Mátyás Észak-Boszniában létrehozott egy Jajca központú bánságot, melynek élére Újlaki Miklóst nevezte ki.
– írta Bánlaky József A magyar nemzet hadtörténelme című művében.
Hogy vélekedhetett Mohamed szultán Mátyásról? A válaszért forduljunk ismét Thuróczy István krónikájához: